Sari la conținut
Forum Roportal
lilikarma

Solutie de criza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interesant subiect.Parere?

Ceva de genul asta intentionam si eu impreuna cu o familie de prieteni ,pentru o casuta de vacanta ,modesta si bine plasata.

Asta inainte sa ne loveasca pardalnica de criza.

La co-housing, in sensul unei convietuiri permanente intr-o casa,proprietate comuna ,cu o alta familie[maxim doua ,altfel aduce a bloc] nu m-am gandit ,dar pot incepe acuma.

Cred ca aceasta solutie nu este chiar de criza.Mai bine zis, este valabila pentru cei care isi permit o proprietate gen casa la curte si au ocazia astfel sa imparta costurile ,imbolditi probabil si de criza prin care trecem si sunt semne ca va mai dura.

Este valabil de asemenea pentru cei care au deja "viluta" gata ,dar constata acum ca s-au intins cam mult si decat sa bata portarelul la usa ,mai bine o impart cu o alta familie, impreuna cu cheltuielile aferente.

Pentru doua familii care abia isi permit doua amarate de apartamente la bloc si tremura de grija facturilor si descoperirilor de card,din pacate nu este o solutie. Costurile de constructie sunt inca mari,la fel pamantul si racordarea la utilitati,iar cheltuielile de intretinere ulterioare ,sunt mult mai mari decat la apartamentele de bloc.

Interesanta este situatia in care o familie are casa gata sau aproape gata si coopteaza o alta familie sau doua ,care cu banii obtinuti din vanzarea apartamentului la bloc,sau pe care ii pot eventual imprumuta ,ori si mai bine ii au deja,acopera partea lor de participatie la proprietate. In acest caz ,are foarte mare importanta grija cu care se asociaza coproprietarii. Este ca o casatorie,trebuie sa fie compatibili.

Cum spuneam, interesanta idee si buna.Putin cunoscuta la noi,agreata inca si mai putin,dar eu personal incep sa ma gandesc serios la posibile variante pentru mine. Cand vine nevasta-mea acasa ,incep consultarile :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest caz ,are foarte mare importanta grija cu care se asociaza coproprietarii. Este ca o casatorie,trebuie sa fie compatibili.

 

si nu numai in acest caz. Apar neintelegeri si intre vecinii de pe scara, daramite intre oameni straini care locuiesc in aceeasi casa. Trebuie sa existe bunavointa pe termen nelimitat din partea tuturor, toleranta, compatibilitate.. si nici asa nu se stie cat ar dura o astfel de convietuire.

Nu oricine poate sa traiasca cu alte persoane in casa, unii nu sunt dispusi sa-si expuna viata privata, pentru ca, invariabil, ajungi sa vezi si sa cunosti toate problemele celorlalti.

 

Despre ce fel de casa ar fi vorba? Intrari separate, bucatarii, bai separate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ete na. Oricat de prieteni, dupa ce stai cateva luni sub acelasi acoperis, devi dusman.

Exagerez stiu, dar nu foarte tare din pacate.

In plus, mintea omului e bolnava si se vor crea comparatii gen : 'Tu de ce nu faci ca ala?

, 'Uite, i-a dus cafa la pat in fiecare dimineata', ..sau bla bla.

Pe langa asta, omul are nevoie sa aiba proprietatea lui, lucrusorul lui..cat despre impartirea cheltuieliiilor...pai frate, daca eu am chef saptamana asta sa merg la munte ..sa mai platesc cheltuiala pt luna aia la fel?..cat scad, cat adun?..sau stiu eu..imi trebuie un caine la curte si celalt co=proprietar are alergie la animale...

 

nu. nu. nu. eu unul nu as putea convietui cu cineva, asa..de co-.

criza ca si criza, dar nervii?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca ar fi vorba de bucatarii ,bai si dormitoare separate,asta minimum .Plus contoare separate de utilitati.

Ca sa fie si living-ul si intrarile separate,precum si dependintele ,ar insemna ca avem a face cu ditai duplexul sau triplexul sau un mic bloculet cu doar 2,3,4 familii.

Ar fi insa varianta cea mai buna.Se obtin si intimitate si vecinii pe care iti face placere sa ii ai.Exista si socializare ,distractie[un living,o terasa,o curte cu piscina, comune]

Cat priveste cainele din curte,cine nu il doreste,trebuie sa isi caute alt asociat.Am vorbit de compatibilitati parca, nu?

Oricum mie imi pare viabila ideea.In functie de posibilitati ,se poate lucra pe ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu oricine poate sa traiasca cu alte persoane in casa, unii nu sunt dispusi sa-si expuna viata privata, pentru ca, invariabil, ajungi sa vezi si sa cunosti toate problemele celorlalti.

 

Despre ce fel de casa ar fi vorba? Intrari separate, bucatarii, bai separate?

Vorba aia.. e greu sa stea sub acelasi acoperis ca rude.. doi frati si familiile lor.. dapai.. straini.

 

S-ar putea construi o casa in stil duplex, fiecare cu jumatatea lui. Hmm.. da' asta parca nu mai intra in ideea de co-housing, nu? Ca, practic, cheltuielile s-ar separa.

 

 

Omul e liber

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu si daca ai bani. Cu bani poti sa ai un confort similar. Poti instala o fosa, bazin de apa, centrala pe lemne, etc...

 

 

Probabil costă mai mult amenajarea fosei...şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×