Sari la conținut
Forum Roportal
america43211

Cand stai cu parintii

Postări Recomandate

Se intampla ca tatal meu sa fie in varsta si foarte dificil.Tot timpul tranteste,bufneste si nu ii convine nimic.Vorbeste singur,are impresia ca toti conspiram impotriva lui si e foarte ostil fata de orice persoana care intra in casa.Pentru mine e cum mai e,pentru ca e taica-miu.Insa mai greu e pentru sotul meu care abia ii face fata.Spune ca nu vrea sa stea cu tata in casa,ind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se intampla ca tatal meu sa fie in varsta si foarte dificil.Tot timpul tranteste,bufneste si nu ii convine nimic.Vorbeste singur,are impresia ca toti conspiram impotriva lui si e foarte ostil fata de orice persoana care intra in casa.Pentru mine e cum mai e,pentru ca e taica-miu.Insa mai greu e pentru sotul meu care abia ii face fata.Spune ca nu vrea sa stea cu tata in casa,ind
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N'ai decat doua solutii .

1. Iti ingrijesti pan' la adanci batraneti tatal , caz in care ii dai un sut in fund sotului .

2. Plecati, iar cel batran sa se descurce cum poate . Il puteti ajuta si fara sa stati sub acelasi acoperis.

 

Exista din nefericire si varianta a 3'a , cea in care incerci sa impaci si varza si capra, varianta insa care se va sfarsi prin divort.

Subscriu.

Vad ca ravl a fost mai explicit :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N'ai decat doua solutii .

 

 

Din punctul meu de vedere exista doar O singura varianta!!!

- vorbesc cu batrinul si-i explic CLAR: daca nu-si schimba atitudinea, ramane singur!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e dificil de inteles.Imi iubesc tatal mai presus de orice si consider ca e datoria mea sa ii ingrijesc,mai ales ca sunt batrani si bolnavi.Consider ca e din cauza bolii personalitatea asta dificila pe care o are.Si ma simt groaznic de vinovata la gandul ca i-as`parasi.Asa usor sa renuntam la batranii nostri?Tata nu e o persoana viloenta,doar pisalog si bolnav.e ca si cum ar avea un hanicap.Nu fizic, ci mintal.Cei bolnavi si handicapati nu mai au dreptul la bunavointa noastra si ingrijirea noastra,daca ne strica linistea si comoditatea vietii? Si apoi,unde sa ne mutam,ca nu avem unde?!Singura varianta ar fi in casa parintilor sotului meu si nici acolo nu e situatia prea roz.Ba acolo planeaza o atmosfera de violenta fizica(cumnatul meu).Si apoi cum m-as simti sa imi parasesc parintii,ca unic copil?A mai trecut cineva prin asa ceva?Oare nu ar trebui sa dea si sotul meu semne de bunavointa fata de tata?Adica sa se faca ca nu vede si nu aude?Oare nu asa cum ne tratam arintii,ne vor trata si copiii nostri la maturitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca e dificil de inteles.Imi iubesc tatal mai presus de orice si consider ca e datoria mea sa ii ingrijesc,mai ales ca sunt batrani si bolnavi.Asa usor sa renuntam la batranii nostri?Tata nu e o persoana viloenta,doar pisalog si bolnav.e ca si cum ar avea un hanicap.Nu fizic, ci mintal.Cei bolnavi si handicapati nu mai au dreptul la bunavointa noastra si ingrijirea noastra,daca ne strica linistea si comoditatea vietii? Si apoi,unde sa ne mutam,ca nu avem unde?!Singura varianta ar fi in casa parintilor sotului meu si nici acolo nu e situatia prea roz.Ba acolo planeaza o atmosfera de violenta fizica(cumnatul meu).Si apoi cum m-as simti sa imi parasesc parintii,ca unic copil?A mai trecut cineva prin asa ceva?Oare nu ar trebui sa dea si sotul meu semne de bunavointa fata de tata?Adica sa se faca ca nu vede si nu aude?Oare nu asa cum ne tratam arintii,ne vor trata si copiii nostri la maturitate?

 

Iti impartasesc gandurile.Eu am fost crescuta intr-o cultura unde parintii sunt ingrijiti la boala si batranete si locuiesc cu copii lor daca nu pot sa se ingrijeasca singuri.Niciodata nu ne-am abandona parintii sa-i punem in case de batrani sau sa-i lasam singuri,indiferent cat de pisalogi ar deveni.

Pe mine ma uimeste mentalitatea occidentala in ceea ce priveste batranii nostri parinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare nu ar trebui sa dea si sotul meu semne de bunavointa fata de tata? Adica sa se faca ca nu vede si nu aude?

Oare nu asa cum ne tratam parintii,ne vor trata si copiii nostri la maturitate?

 

 

Ba da!!! asta e decizie familiara si fiecare renunta la cate ceva pana se trece de criza asta!!!

Eu am trecut prin asa ceva insa n-am observat ca eram extrem de ocupata cu scoala si munca, copiii n-o intelegeau pe mama, limba maghiara vs engleza ... iar sotul era prea obosit sa auda ceva decat televizorul, insa eu am avut un mare rol de impacat si dus tratative individual cu fiecare!!!!!! Nimic nu tine o vesnicie ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce sa fac daca sotul se arata foarte reticent fata de tata?Zice ca nu rezista.Tata nu e violent.Daca il lasi in pace,vorbeste ce vorbeste singur si se duce la culcare.Adica te lasa in pace,pana la urma.Ca sa inceapa in ziua urmatoare o noua runda.Imi inteleg sotul si il compatimesc.Dar ma gandesc ca daca ai lui ar trece prin situatia asta,as proceda la fel.Nu as da bir cu fugitii,desi ar fi mult mai greu.Desi il inteleg si pe sotul meu.De multe ori abia il suport eu pe tata.Dar mi se face mila de el si de batranetile lui.Si apoi cum ar fi?Plec de acasa si revin dupa ce ei s-au chinuit singuri,fara ajutor,doar pentru a pune stapanire pe casa?De casa parinteasca a sotului are grija fratele lui.La mine nu ar mai fi nimeni sa ii ajute pe ai mei.Mi s-ar rupe sufletul in bucatele ca sotul meu sa ma paraseasca pentru motivul asta,insa nu vreau sa renunt la parintii mei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×