Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Doar ce face bine la sanatatea corpului si a mintii. Fara ironii si false idei.

Nu ma refer numai la naturism. Orice e sanatos stiut si...nestiut.

Si ptr minte, mental.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E sanatos sa mananci mere . Doar ca mi se face foame de la ele .

E sanatos sa faci gimnastica

 

E sanatos sa stam departe de undele electro... provenite de la computere si alte gadgeturi

 

Idei false? Pai daca stie unul gresit ceva cu ce e vinovat ?

 

Plimbarile in natura fac mult bine . Sa stai vreo 60 de minute la iarba verde te elibereaza de stresul unei zile cu conditia sa nu te mai gandesti la altceva ci sa admiri ce e in jur

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ne face bine . Eu am simtit diferenta cand am citit de pe calculator si cand din mana .. Pur si simplu la calculator nu ai starea aia de absorbtie si liniste cand citesti o carte . Te ajunge oboseala

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sănătoasă este alergarea de dimineaţă. Dacă-ţi aprinzi o ţigară imediat după alergare, nu vei avea deloc o zi sănătoasă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De baut apa (rece) dimineata pe stomacul gol dar dinti spalati 1 litru daca se poate, face minuni.

Pe urma se poate alerga, bea cafea dupa dus si chiar manca si mai bea si alte lichide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar ce face bine la sanatatea corpului si a mintii. Fara ironii si false idei.

Nu ma refer numai la naturism. Orice e sanatos stiut si...nestiut.

Si ptr minte, mental.

 

Discutiile sunt inutile , atata timp cat climatul in care traim este unul NOCIV .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ne face bine . Eu am simtit diferenta cand am citit de pe calculator si cand din mana .. Pur si simplu la calculator nu ai starea aia de absorbtie si liniste cand citesti o carte . Te ajunge oboseala

Fiindca stam incordati , cu gitul incremenit, chiar cu orele. La o carte nu e asa. Si privirea la fel.

Cind dai pagina mai misti ochii, capul. Aici e cauza. Un exercitiu de vointa. Miscari cu capul si gimnastica a ochilor.

Cantitatea uriasa de informatii, curiozitatea, ne fac sa nu miscam la calculator. mai ales daca nu tastam.

 

Discutiile sunt inutile , atata timp cat climatul in care traim este unul NOCIV .

Asa e, dar azinoapte a plouat tare.....

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io nu fac jogging si nu merg pe bicla. da vreau sa va spun ca mersu pe jos e absolut fantastic.

 

1. imbunatateste circulatia sangvina in intreg organismu, da-n special in picioare. citisem undeva pe un site medical ca s-a ajuns la concluzia ca persoanele cu picioare sanatoase si puternice sunt foarte lungevive.

 

2. mersul in pas relativ alert pe distante mari determina arderea multor calorii.

 

3. in timpu mersului poti asculta muzica fara sa te deranjeze careva, poti visa, poti medita la cate-n luna si-n stele, poti vorbi singur sau cu ceea ce te inconjoara, pe scurt, iti eliberezi creierul si sufletu de gunoaie.

 

4. in timp ce mergi ti se face sete, deci e cel mai usor sa bei multa apa.

 

am avut o ruda, mama mosului, care a trait pana la 93 de ani. la 93 de ani ea facea 4 km sa ajunga la noi. de dus o duceam noi. se saturase de viata si viata de ea, dar spunea plangand ca vrea sa mai mearga odata si-nca odata.

 

 

de mancare ce sa zic? io am gasit conserve de ton fara ulei. in comparatie cu cele cu ulei.....sunt infinit mai usoare pentru digestie si pentru dimensiuni.

 

mie mi-e teama sa mananc fructe si legume cumparate, de facut suc din ele.....no thanks. apa plata imbuteliata la noi is the best.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×