Sari la conținut
Forum Roportal
mada_ina84

Polyamory/polyfidelitate/relatii deschise

Evaluează acest topic

  

48 membri au votat

  1. 1. Vi s-a intamplat sa iubiti/sa aveti sentimente pentru doua persoane in acelasi timp?

    • Da, mi se intampla des
      5
    • Da, am trait asta de cateva ori
      28
    • Nu, niciodata.
      15
  2. 2. Este gelozia o dovada de iubire?

    • Da
      19
    • Nu
      29
  3. 3. Credeti in monogamia pe viata?

    • Da
      22
    • Nu
      26


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

M-am decis sa incerc marea cu degetul:) (marea este populatia acestui forum iar degetul este o idee) In linkul de mai jos se explica termenii din titlu mai bine decat as putea eu sa o fac in cateva randuri aici pe forum. Este vorba de o notiune mai mult sau mai putin noua insa in mod cert controversata.

 

Polyamory accepta ideea ca un om poate fi implicat emotional (sa iubeasca) mai multe persoane in acelasi timp. Iubirea, in aceasta viziune, NU este o resursa finita.

 

Este ridicol sa presupunem ca fiecare dintre noi se naste cu 1kg de iubire de dat, iar daca il da unei singure persoane este iubire adevarata, pentru ca primeste kilogramul in cauza. Insa daca kilogramul de iubire trebuie impartit intre mai multe persoane, fiecare dintre acestea va avea o fractiune din acest kilogram si deci nu este iubire adevarata.

 

Capacitatea fiecaruia de a iubi nu are legatura cu nici o unitate de masura!

 

Un alt mit pe care polyamory il distruge este, gelozia ca dovada ultima si de necontestat a iubirii. In polyamory, dovada iubirii este la cu totul alt nivel decat un instinct spontan precum gelozia.

 

A te bucura pentru fericirea partenerului tau, chiar daca nu esti tu singurul/singura ce ii da aceasta fericire, aceasta este dovada de iubire in polyamory, si are si un nume: compersion (banuiesc ca nu s-a tradus inca in romana)

 

Gelozia a justificat de prea multe ori in istorie acte de violenta. Si totul pentru ca este intr-o stransa legatura cu instinctele animalice de teritorialitate si agresivitate. In natura "gelozia" isi are rostul ei desigur, insa conceptul de polyamory o trateaza ca atare, un instict primar ce trebuie controlat.

 

Sinceritatea totala, este o alta necesitate intr-o relatie deschisa. Nimeni nu minte pe nimeni. Toti cei implicati cunosc adevarul si tot adevarul. De ce suntem atat de liberi in a discuta despre infidelitate, care implica minciuna, si foarte oripilati cand vine vorba de a discuta despre polyamory care implica sinceritate completa?

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Polyamory

 

 

Exista oameni care pun sub semnul intrebarii orice "adevar unanim acceptat" de societate, asa cum ar fi cuplul traditional, monogamia. Incerc sa ma adresez acelora! Daca vi se pare ca familia traditionala este de necontestat optiunea unica in viata, puneti-va urmatoarele intrebari:

 

De ce rata foarte mare a divorturilor in societatea moderna?

 

De ce rata si mai mare a infidelitatii?

 

Raspunsul poate fi acesta... O unica schema a relatiilor (cea a cuplului monogam) nu poate satisface diversitatea tipologiilor umane. Suntem diferiti unii de altii si fiecare este responsabil pentru a-si gasi modelul care functioneaza pentru felul fiecaruia dintre noi de a fi.

 

Nu pretind ca polyamory este pentru toata lumea, clar nu! sunt oameni facuti pentru monogamie pe viata asa cu sunt specii de animale ce practica acest model.

 

Think out of the box! Va astept pe cei care vor sa arunce cu pietre cu foarte mare interes. In special daca pietrele in cauza se vor materializa in argumente reale si nu stereotipuri sforaitoare. Nu ma intereseaza excesiv argumente religioase! cunosc mai mult decat mi-as dori dogma crestina si nu vreau sa intru in discutii irationale.

 

ps. nu vorbesc teorii! sunt casatorita de 9 ani si am o a doua relatie de 7 luni.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ps. nu vorbesc teorii! sunt casatorita de 9 ani si am o a doua relatie de 7 luni.

Daca imi spui ca si stiu unul de altul si sunt de acord amandoi (adica amantul probabil ca stie de sot, dar invers...? :lol: ), o sa incerc sa imi dau cu parerea pe acest topic...

 

:bye: 8) :yes:

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca imi spui ca si stiu unul de altul si sunt de acord amandoi (adica amantul probabil ca stie de sot, dar invers...? :lol: ), o sa incerc sa imi dau cu parerea pe acest topic...

 

:bye: 8) :yes:

 

 

Da se cunosc evident. N-am zis sinceritate absoluta?

 

Se cunosc si se inteleg chiar bine. Nu e nici unul bisexual (mai primesc intrebarea asta)

 

Astept parerea:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat in chestionar nu pot vota...

 

Vi s-a intamplat sa iubiti/sa aveti sentimente pentru doua persoane in acelasi timp?

Da, o singura data. Situatii diferite, sentimente diferite... dar s-a intamplat.

 

Este gelozia o dovada de iubire?

Atunci cand nu e dovada de posesivitate.

 

Credeti in monogamia pe viata?

Nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru -nu ma incanta ideea -desi,ca gay,o relatie in 3 e mult mai usor de dus decat pentru voi -imi imaginez.

Am auzit o singura data de o relatie de-asta intre 3 tipi.Doi aveau o relatie de mai mult timp,stabila...si nu stiu de unde au colectionat pe un "copchil"abia major...cei doi erau si un fel de ...parinti pentru el...habar n-am daca si cat timp a functionat relatia lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Polyamory accepta ideea ca un om poate fi implicat emotional (sa iubeasca) mai multe persoane in acelasi timp. Iubirea, in aceasta viziune, NU este o resursa finita.

 

 

Eu cred ca atunci cand imparti iubirea, iubind mai multe persoane in acelasi timp :lol: , mai ales ca o relatie necesita timp, energie, acea iubire este diminuata... dar daca Polyamory pare ceva firesc pentru parteneri!!! totusi care e finalul... un stil de viata doar? sau compromis? sau un fel de angajamente de iubire divizata? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca atunci cand imparti iubirea, iubind mai multe persoane in acelasi timp :lol: , mai ales ca o relatie necesita timp, energie, acea iubire este diminuata... dar daca Polyamory pare ceva firesc pentru parteneri!!! totusi care e finalul... un stil de viata doar? sau compromis? sau un fel de angajamente de iubire divizata? :bye:

 

 

Iubirea nu este diminuata, insa intr-adevar resursa finita foarte reala este timpul. E foarte important sa il imparti echivalent nu neaparat egal. Nu trebuie neaparat sa-ti petreci timpul separat cu unul sau cu celalalt totusi. Uneori suntem toti 3:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai Mada... cine esti tu de fapt? Am impresia ca ne cunoastem ... indirect :lol:

 

Capacitatea fiecaruia de a iubi nu are legatura cu nici o unitate de masura!

Exista oameni care pun sub semnul intrebarii orice "adevar unanim acceptat" de societate, asa cum ar fi cuplul traditional, monogamia. De ce rata foarte mare a divorturilor in societatea moderna? De ce rata si mai mare a infidelitatii?

 

Pe scurt raspunsul la cele de mai sus este egoismul, posesivitatea, egocentrismul! Nu putem accepta - suntem invatati ca nu e bine, nici moral - sa nu fim pe primul plan tot timpul, singurii, unicii, centrul universului tuturor... Daca cu adevarat iubesti, in inima ta incape numai un kg de iubire = numai o fiinta? Atentie insa!!! A nu se intelege si accepta promiscuitatea prin asta...

 

Sincer ... cred ca oricine sustine ca nu a iubit niciodata in viata 2 fiinte in acelasi timp (poate nu cu acelasi mod de iubire) minte / sau se minte pe sine insusi... Problema apare cand vine vorba de sex / hormoni - animalul din noi nu renunta la "teritoriu"

Editat de Calauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca e bine sau rau, zic doar ca e bizar. Mai zic ca majoritatea oamenilor nu ar accepta asa ceva - teritorialitatea (orgoliu, egoism, posesivitate, norme sociale, "cum adica sa te culci cu nevasta-mea?"). Dar in ziua de azi totul e de consum, nu-mi convine ce are la magazinul asta, ma duc la urmatorul, chiar daca magazinul asta e mai aproape si tot asa. Educatia societatii de consum. Mai multe magazine = varietate mai mare. Vechile conceptii au ramas de fatada. Poate mai sunt valabile pentru oameni cu adevarat deosebiti, dar mai rar oameni deosebiti. E bine sa ai mai multi parteneri ? Da, ca ai de invatat si nu inveti de la unul singur. E bine sa ai mai multi o data ? Asta nu mai cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×