Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

De ce a scazut rata natalitatii atat de mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca multa lumea se plange de lipsuri materiale!"Astea nu mai sunt vremuri de crescut copii!"Si totusi,in trecut au existat vremuri mult mai grele(razboaie,foamete etc),cand o familie avea 5-8 copii.Mancau ce aveau,mergeau desculti la scoala din sat cu o carte care trecea pe rand prin mainile tuturor fratilor,munceau de dimineata pana noaptea si nu mai aveau atatea jucarii,telefoane mobile si calculatoare...si totusi traiau.Astazi,daca nu le putem oferi copiiilor nostri adidasi de firma,o multime de haine si de jucarii,tot felul de dulciuri,internet,suntem de-a dreptul nefericiti si spunem ca nu-s vremuri bune pentru copii.Chiar asa sa fie?Oare nu cumva ne-am obisnuit cu un nivel prea ridicat de confort,care nu duce la nimic bun?Uitati-va si voi!In ultimii ani se observa tot mai mult un o descrestere demografica,in societatile dezvoltate.Oare e bine ce se intampla?S-ar putea remedia cu ceva situatia?Voi ce parere aveti?

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s au gandit si ei la asta . Cred . Sau doar la educatie?

 

Personal cred ca erau mai motivati spiritual pe vremea aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altii propun sterilizarea populatiei, ca suntem prea multi, si altii vor crestere demografica?

Nivelul ridicat de coNfort nu duce la nimic bun? De ce mai folosesti calculatorul, internetul, telefonul mobil, daca parerea ta e ca nu duc la nimic bun?

Cu ce ma incalzeste pe mine cresterea demografica, daca asta duce la saracie lucie? NORMAL ca nu faci copii, daca nu ai cu ce sa-i cresti. Prefer sa am doi copii, carora sa le pot asigura o viata frumoasa, decat 5-6 care sa creasca jinduind dupa ce altii au si ei nu-si pot permite.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca s au gandit si ei la asta . Cred . Sau doar la educatie?

 

Personal cred ca erau mai motivati spiritual pe vremea aia

Ai pus punctul pe i!Asa e!Erau motivati spiritula!Datoria femeii era sa fie mama,inainte de toate.Acum varsta primului copil ,de multe ori e peste treizeci si ceva de ani.Am inceput sa ne pierdem reperele spirituale!

 

Altii propun sterilizarea populatiei, ca suntem prea multi, si altii vor crestere demografica?

Nivelul ridicat de coNfort nu duce la nimic bun? De ce mai folosesti calculatorul, internetul, telefonul mobil, daca parerea ta e ca nu duc la nimic bun?

Cu ce ma incalzeste pe mine cresterea demografica, daca asta duce la saracie lucie? NORMAL ca nu faci copii, daca nu ai cu ce sa-i cresti. Prefer sa am doi copii, carora sa le pot asigura o viata frumoasa, decat 5-6 care sa creasca jinduind dupa ce altii au si ei nu-si pot permite.

 

Nivelul ridicat de confort nu duce la nimic bun,atata timp cat ne afecteaza siguranta vietii.Poate ca ai mai fost atenta la discutii duse la "Politica " si "Religie si spiritualitate".Ai vazut ca se discuta depre pericolul de a fi "inghititi " de alte civilizatii care au mai multi copii?Nu stiu cum se discuta de crestere demografica la noi,cand majoritatea cuplurilor au unul sau cel mult doi copii.Ca sa nu mai zic ca sunt multe cupluri care nu au si nici nu vor sa aibe deloc.Ba chiar se discuta despre "imbatranirea" populatiei!Suprapoulatie nu inseamna ca s-a umplut planeta de oameni,ci ca sunt repartizati inegal.Se strang tot mai mult in jurul marilor orase,dand nastere suprapopularii si unei rate de somaj foarte ridicate.

 

 

Multumesc pentru corectare! :)

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti sa fii mai explicit,te rog?Nu ma refeream ca ar trebui sa avem 20 de copii pe familie.Dar cunosc destule persoane,care abia au avut cu chiu cu vai unul,iar altii care nu vor sa aibe niciodata.Nu consider ca fiind un lucru bun.Spuneam ca ne-am pierdut reperele spirituale,adica :viata fara urmasi nu are sens!Din nici un punct de vedere!Eo sinucidere sociala,ce se petrece,iar sinuciderea nu are nimic de-a face cu spiritualitatea,ci dimpotriva!

 

:) De curiozitate...Familia din poza e reala?

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

s-au dus atunci si reperele mele spirituale pe apa sambetei

cu tot cu rostul meu pe acest Pamant...

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-au dus atunci si reperele mele spirituale pe apa sambetei

cu tot cu rostul meu pe acest Pamant...

:P

De ce?Nici tu nu vrei sa fii mama? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt ca n-am facut pana acum

crezi tu ca o femeie trebuie sa se simta obligata sa faca copii de tanara de dragul principiilor spirituale?

poti tu sa transferi dorinta de a avea un copil sau sentimentul maternitatii unei femei?

dar pe femeile ce fac copii desi partenerul are caracter dubios le intelegi? ce tata va fi acel barbat pt copii?

bine as putea sa te intreb mai multe lucruri

ideea mea e ca nu poti transpune in cuplul altuia ce e la tine acasa

de ex chestia cu copiii singuri, fara frati.surori, am fost invatati ca nu e bine, ca devin egoisti, nesociabili si altele ei bine cunosc destule persoane in aceasta situatie si chiar nu au absolut nici o problema si s-au dezvoltat la fel de bine si de frumos, nu au complexe sau frustrari etc singurul argument il vad ca fiind legatura ce se creaza intre frati cand cresc impreuna insa in timp in multe cazuri ramane doar la nivel de o convorbire telefonica, o intalnire la evenimente ...

 

cred ca cel mai frumos lucru de pe lume poate fi sa-ti doresti impreuna cu partenerul un copil si sa se si poata materializa aceasta dorinta

Editat de Elexira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu suntem obligati sa avem copii.

din moment ce Doamne Doamne a permis existenta unor metode de contraceptie..eu zic ca e pe riscul fiecarei femei in parte. Ca de era de musai - se trezeau femeile de la o anumita varsta..cu copilasi in burtica.

 

Decat sa faci copii fara sa ti doresti, mai bine nu ii fa.

Cat despre valorile spirituale..eu zic ca fiecare are dreptul de libertate, de alegere.

Pe vremuri se faceau echipe de fotbalisti pt ca femeia la asta era buna :la copii si la cratita. Si pt ca era o mandrie pt barbatul care avea samanta 'bogata'.

En fin, ne-am gasit sa judecam!

 

Putini barbati sunt capabili sa admire o femeie care doar atat face : copii si cratita. Or daca iti doresti o meserie in viata (ca in caz ca ramai vaduva sau barbatul tau fuge cu alta sau nu se mai inteleg sau el incepe sa fie violent)..sa poata lua copiii si sa fie in stare sa ii intretina. O mama trebuie sa fie responsabila, mai presus de toate.

 

ps: inca un motiv pertinent pt care se faceau f multi copii : fiind vremuri grele, majoritatea mureau si oamenii isi doreau sa aiba totusi pe cineva sa ii ingrijeasca la batranete. Halal valoare spirituala..eventual instinct de supravietuire.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×