Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Concepte filozofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multe concepte filozofice nu mai sunt valabile astazi sau sunt incomplete.De ce?Pentru ca gandirea umana este un mecanism viu.Mentalitatea a fost si este intr`o continua schimbare.

 

 

Putem discuta aici diferite opere filozofice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Propune.

 

Ok. Conceptul Filozofic al lui Schopenhauer.

 

Schopenhauer sustine ca Vointa sta la baza reprezentarii lumii.Ea sta nu numai la baza actiunilor omului,ci determina intreaga realitate.

(Vointa= Funcţie psihică caracterizată prin orientarea conştientă a omului spre realizarea unor scopuri şi prin efortul depus pentru atingerea lor)

 

Este adevarat ca pentru a realiza un lucru ai nevoie de vointa.Chiar daca de cele mai multe ori actionam in mod constient se intampla ca inconstienta sa ne impinga la alte fapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Parerea mea este ca vointa sta la baza tuturor actiunilor oamenilor. Vointa este caracterizata de forta de a invinge, de a depasi un obstacol. Are la baza ambitia si punctul de autodepasire al fiecaruia... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este. Parerea mea este ca vointa sta la baza tuturor actiunilor oamenilor. Vointa este caracterizata de forta de a invinge, de a depasi un obstacol. Are la baza ambitia si punctul de autodepasire al fiecaruia... :crazy:

 

Da, este aici si dreptate, insa dupa cum stiti totul e relativ, si acest concept nu poate fi valabil oricand, insa trebuie sa pledam pentru vointa noastra atita cat ne sta in puteri. Nu tot poti cuceri numai prin vointa, toate trebuiesc inchegate intr-un microsistem personal bine definit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit de curand cartea Legionarul(ecranizarea a fost facuta cu Jean Damme cred) si m-am redescoperit.Este mai mult decat o poveste despre legiunea straina.Este o problema antagonic existentialista.Este un fel de mitul lanului de porumb al lui Nietzche.M-am regasit in acea carte si dupa asta am vrut sa ma duc si eu in legiune dar se pare ca nu accepta boemii.Ce credeti despre aceasta carte?Este un fel de Xena moderna care nu si-a gasit fericirea?Sau este pur si simplu porumbul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok. Conceptul Filozofic al lui Schopenhauer.

 

Schopenhauer sustine ca Vointa sta la baza reprezentarii lumii.Ea sta nu numai la baza actiunilor omului,ci determina intreaga realitate.

(Vointa= Funcţie psihică caracterizată prin orientarea conştientă a omului spre realizarea unor scopuri şi prin efortul depus pentru atingerea lor)

 

Este adevarat ca pentru a realiza un lucru ai nevoie de vointa.Chiar daca de cele mai multe ori actionam in mod constient se intampla ca inconstienta sa ne impinga la alte fapte.

:friends: felicitari pt cultura!...totul este ok ,pana la un punct :nu poate impiedica inevitabilul...si atunci noul concept devine ...relativitatea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: felicitari pt cultura!...totul este ok ,pana la un punct :nu poate impiedica inevitabilul...si atunci noul concept devine ...relativitatea!

 

Nu poti sa iei in considerare inevitabilul tot timpul, in acest fel ajungi intr-un cerc vicios in care tot ceea ce faci este invitabil indiferent de situatie iar realitatea si vointa devin factori nuli,cantitate neglijabila

 

insa fac acum apel si la acea parte din care mai suntem noi facuti....suflet....in ideea in care dk ai vointa si faci eforturi indeajuns de mari pana si probabilul devine realitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×