Sari la conținut
Forum Roportal
Daemonicus

Pamantul, o holograma uriasa?

Postări Recomandate

Zilele acestea am descoperit un articol foarte interesant pe internet, nu stiu daca am voie sa mentionez sursa! As vrea sa stiu parerile voastre sau daca mai stiti, ceva teorii asemanatoare sau experimente care deja au obtinut rezultate in acest domeniu.

 

 

Trecand in viteza prin sudul rural al Hanovrei, cu usurinta se poate rata locatia experimentului GEO600. Din afara, nimic impresionant: intr-un colt de ogor, un complex de cladiri cubice, din care ies, in unghi drept, doua santuri acoperite cu ondulin. Sub straturile metalice se afla insa un detector ce se intinde pe o distanta de 600 metri. In ultimii sapte ani, dispozitivul anglo-german s-a angajat in cautarea undelor gravitationale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca Universul e o holograma in sensul obisnuit al cuvintului, adica ar fi ireal, ci este doar un model de alcatuire a Universului pe priincipiul holografic, in special in ce priveste legatura materie-energie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba ca Universul e o holograma in sensul obisnuit al cuvintului, adica ar fi ireal, ci este doar un model de alcatuire a Universului pe priincipiul holografic, in special in ce priveste legatura materie-energie.

Oh... si cam ce implica chestia asta? Ca pe mine m-a bagat in ceata :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca pamantul e o holograma uriasa....ia incearca sa il palesti pe unul cu o piatra holografica...sa vezi se invineteste sau e doar o holograma,care seamana cu o vanataie...si piatra tot a pamantului apartine nu? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca pamantul e o holograma uriasa....ia incearca sa il palesti pe unul cu o piatra holografica...sa vezi se invineteste sau e doar o holograma,care seamana cu o vanataie...si piatra tot a pamantului apartine nu? :rot:

Am mai incercat eu asta... si nu s-a terminat bine :spiteful: Alte idei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Articolul e destul de dificil, am mai zis ca nu inseamna ca Universul nu e real ca o holograma, ci se refera doar la faptul ca Universul este construit dupa modelul hologramei, respectiv trecerea de la o dimensiune la urmatoarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca pamantul e o holograma...cel putin cand m-am batut cu unu nu mi s-a parut ca pamantul e o holograma :spiteful:

Faza cu dimensiunile e plauzibila dar nu cred ca in articolul asta zicea ceva de genul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles cu totul altceva, din afirmatiile cercetatorilor si ignorand majoritatea comentariilor ziaristilor, care, ca de obicei sunt pe langa problema.

Se vorbeste despre o proiectie holografica a microparticulelor si nu despre faptul ca Universul ar fi o holograma. a doua afirmatie mi se pare doar o nascocire pentru atragerea atentiei cititorilor neavizati.

Este vorba de fapt despre o proiectie similara celei dintr-un cinematograf clasic, in care o imagine extrem de mica, de cativa milimetri, capata dimensiuni de cativa metri pe ecran.

Implicatiile acestei descoperiri, daca ea este confirmata, este extrem de mare pentru stiinta si nu pentru filosofie. Universul ramane material, doar ca avem sansa studierii unor dimensiuni pana acum intangibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, modelul holografic inseamna ca alcatuirea Universului are la baza proiectia holografica drept mecanism, nu ca e o holograma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piatra care te loveste in cap si iti sparge capul este o proiectie a mintii tale, andi_. Acea piatra este alcatuita din materie, spun mari oameni de stiinta. Daca iei acea piatra si o cercetezi in profunzime, vei constata ca este alcatuita din atomi si acestia sunt alcatuiti din 99,9999 spatiu.

 

Atomul, aşa cum a fost el prezentat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×