Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Personalitate dihotomica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am o personalitate dihotomica, ma transform. Imi dau seama ca am o problema de ma comport ca Dr Jekyl treaza, genul de copil pe care il vrei sa ai, linistit, la locul sau, cu bun simt, intotdeauna zambaret, moale. Ar fi ok daca as fi numai asa, dar nu sunt. Cand beau, facand o analogie intre alcool si licoarea lui Dr Jekyl, ma transform, e prea mare transfomarea si nu eram asa inainte, adica beam, ma ameteam si radeam. Acum se schimba totul, incep sa beau, ma simt bine (stiu si eu fazele intoxicatiei acute cu alcool, dar daca nu e ceva in int, mintea ta nu gandete, nu face ce face). Incep sa ma simt bine i incep sa ma schimb dintr-o data, scap de toate inhibitiile, ma dezlantui. Fac lucrurile pe care le gandesc si le simt, pe care le-am inchis in mine, zicandu-mi ca sunt rele, ca nu e bine ce fac, ca trebuie sa fac bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate aia e adevarata ta fire. Cand esti treaza, esti ingradita de reguli, de constienta faptului ca trebuie sa te comporti civilizat. Daca nu am mai avea constiinta, probabil asa ne-am comporta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu cred ca exista numai o fire a omului, cred ca omul le are pe amandoua, dar majoritatea nu si le-au despartit, le au unite, aia se numesc oameni echilibrati ce se inteleg pe sine.

E interesant ce a facut aceasta despartire. Pt ca omul nu e numai bun sau rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

personalitatile duale apar atunci cand exista o scindare intre contient si subcontient la modul grav. e ca si cum ai avea suflet de artist si tu vrei sa pictezi dar parintii te obliga sa faci fac de matematica ca asa e bine. in momentul ala tu faci ce nu vrei si nu faci ce vrei. si la un moment dat se rupe coarda. probabil ca in viata de zi cu zi esti mult prea concentrata sa fii asa si pe dincolo cum ai fost invatata nu cum simti sa fii. analizeaza si vezi ce gasesti ca in adancul tau stii despre ce e vorba doar ca nu constientizezi. de aia cand bei anesteziezi si constientul si esti altfel decat atunci cand nu bei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
personalitatile duale apar atunci cand exista o scindare intre contient si subcontient la modul grav. e ca si cum ai avea suflet de artist si tu vrei sa pictezi dar parintii te obliga sa faci fac de matematica ca asa e bine. in momentul ala tu faci ce nu vrei si nu faci ce vrei. si la un moment dat se rupe coarda. probabil ca in viata de zi cu zi esti mult prea concentrata sa fii asa si pe dincolo cum ai fost invatata nu cum simti sa fii. analizeaza si vezi ce gasesti ca in adancul tau stii despre ce e vorba doar ca nu constientizezi. de aia cand bei anesteziezi si constientul si esti altfel decat atunci cand nu bei.

 

Cam asa e, dar ambele exista si nu stiu daca sunt in stare sa traiesc cu ambele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da dar una e falsa alta e cea adevarata. depinde care va triumfa. balanta o poti inclina tu. alegi programarea altora si traiesti in minciuna sau alegi ce vrei tu si le dai peste nas lor. stii ca in matrix. choose the red or blue pill.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred asta, eu cred ca ambele sunt adevarate, omul in gen e bun si rau, cand ai zis tu ca amare despartirea ata, s-a intamplat ceva pe drum, ideea e ca trebuie sa le reunesti ca sa traiesti fericit. Nu sunt psiholog dar asta cred eu.

Unii oameni incerc sa omoare ori natura umana ori cea animala, si e o mare prostie. Pt ca esti ambele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o personalitate dihotomica, ma transform. Imi dau seama ca am o problema de ma comport ca Dr Jekyl treaza, genul de copil pe care il vrei sa ai, linistit, la locul sau, cu bun simt, intotdeauna zambaret, moale. Ar fi ok daca as fi numai asa, dar nu sunt. Cand beau, facand o analogie intre alcool si licoarea lui Dr Jekyl, ma transform, e prea mare transfomarea si nu eram asa inainte, adica beam, ma ameteam si radeam. Acum se schimba totul, incep sa beau, ma simt bine (stiu si eu fazele intoxicatiei acute cu alcool, dar daca nu e ceva in int, mintea ta nu gandete, nu face ce face). Incep sa ma simt bine i incep sa ma schimb dintr-o data, scap de toate inhibitiile, ma dezlantui. Fac lucrurile pe care le gandesc si le simt, pe care le-am inchis in mine, zicandu-mi ca sunt rele, ca nu e bine ce fac, ca trebuie sa fac bine.

hmmm bun venit in club. insa eu am ales sa nu mai beau ,adica de vreo 2 ani daca beau si un pahar de vin ma ia ameteala si devin dupa acea,alta persoana ,fara inhibiti si am ales sa ma feresc de alcool cat pot,caci sincer am facut lucruri care apoi le-am regrtata. Nu stiu cat de bine e asa dar macar stiu ca nu am regrete ,stiu care e consecinta faptului ca am baut si apoi e mai greu sa fac fata la astfel de consecinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai toata lumea face asa.. Trust me. Si eu sunt alta cand beau. Da' nu cred ca am personalitate dihotomica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai toata lumea face asa.. Trust me. Si eu sunt alta cand beau. Da' nu cred ca am personalitate dihotomica.

Toata lumea e asa.Sa-i zicem posesoare de personalitate dihotomica.Uni spun ca o ascundem gratie constiintei eu spun ca din cauza ei.Perversi suntem cu toti.Moral nu e ok.Fiind o stare predominanta face totusi parte din normalitate.Care si ea e schimbatoare.Ca si omul.Amprenta a perversitatii.

Nu suntem dihotomici pentru ca suntem normali si nu suntem perversi pentru ca ar fi anormal sa fim imorali.

 

Mi-ai adus aminte de

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×