Sari la conținut
Forum Roportal
Ioanna.

probleme cu computerul

Postări Recomandate

Hei, eu sunt Ioanna si am si eu o problema cu computerul. Am sters din greseala ceva ce nu trebuia din computer si apoi nu mi se mai poate auzi nimic, nici muzica, nici filme, nici nimic. Eu nu ma prea pricep la calculatoare, dar din cate mi-a spus computerul trebuie sa-mi reinstalez placa audio. Cum se reinstaleaza? Initial nu mi-am instalat-o eu, mi l-a instalat un domn care mi-a instalat si windowsul. Va rog sa ma ajutati. multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ti-ai cumparat computerul ti-au dat ceva CD-uri odata cu el. Cauta-le. Pe ele trebuie sa fie driverele. Daca nu le ai, instaleaza programul everest si spune-ne ce placa de sunet ai ca poate vom gasi noi ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ti-ai cumparat computerul ti-au dat ceva CD-uri odata cu el. Cauta-le. Pe ele trebuie sa fie driverele. Daca nu le ai, instaleaza programul everest si spune-ne ce placa de sunet ai ca poate vom gasi noi ceva.

 

 

Crede-ma ca am luat toate cd-urile la rand si nu e pe nici unul nici un driver. Mi-am instalat everestul si acolo imi spune la nume necunoscut. Am dat click dreapta pe "my computer" si am intrat in properties si am dat la audio si la un moment dat imi apare un semn de exclamare, si mi s-a spus sa dau click dreapta acolo si sa dau "update driver", dar daca apas asa nu mi se intampla nimic.

 

Crede-ma ca am luat toate cd-urile la rand si nu e pe nici unul nici un driver. Mi-am instalat everestul si acolo imi spune la nume necunoscut. Am dat click dreapta pe "my computer" si am intrat in properties si am dat la audio si la un moment dat imi apare un semn de exclamare, si mi s-a spus sa dau click dreapta acolo si sa dau "update driver", dar daca apas asa nu mi se intampla nimic. Ok, intai trebuie sa siti ca sunt complet afona in materie de computere. Nu stiu sa fac nimic in afar de a intra pe google si pe mess. Si am intrat in everest, si am dat la multimedia si mi-a aparut ceva cu audio. Si mi-a gasit acolo 4 dispozitive : "midi-out.0 0001 0066 microsoft G5 Wavetable SW Synth"; "mixer.0 FFFF FFFF Usb Audio Device"; "wave-in.0 FFFF FFFF Usb audio device" si "wave-out.0 FFFF FFFF usb audio device" Ce sunt astea, si ce imi apun mie ele? Ma ajuta cu ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca placa de sunet incorporata pe placa de baza poate e ac 97 asta verifici asa:te uiti in spate la computer si daca mufa de la boxe e dedesupt de usb e onboard si poti incerca driverul soundmax daca nu incearca sa desfaci unitatea si trebuie sa scrie pe ea carei

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca placa de sunet incorporata pe placa de baza poate e ac 97 asta verifici asa:te uiti in spate la computer si daca mufa de la boxe e dedesupt de usb e onboard si poti incerca driverul soundmax daca nu incearca sa desfaci unitatea si trebuie sa scrie pe ea carei

Bafta

Ok, cred ca e ondoard si am descarcat soundmaxu dar nu vrea sa mi-l instaleze, spune ca driverul nu exista. Nu pot sa desfac unitatea, mai fac si pe acolo cine stie ce prostii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, cred ca e ondoard si am descarcat soundmaxu dar nu vrea sa mi-l instaleze, spune ca driverul nu exista. Nu pot sa desfac unitatea, mai fac si pe acolo cine stie ce prostii.

SoundMax este un program care este de obicei livrat impreuna cu driverele placii de baza, daca l-ai descarcat de pe net, nu ai driver audio la SoundMax.

Instalarea unui driver nu este nici treaba de expert dar nici de afon.

Chiar nu ai niciun amic care sa stie sa caute driverul pe CD-urile pe care le-ai primit cu computerul?

Sau sa stie sa ia modelul placii de baza si sa caute pe net driverele acestuia?

 

Mai exista o varianta. Multi dintre cei care instaleaza sisteme au obiceiul de a pune pe a doua partitie a hard-diskului un folder cu driverele PC-ului. Cauta pe hard-disk daca nu cumva sunt puse pe acolo, ori direct in partitie, ori printr-un folder cu numele kituri, .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SoundMax este un program care este de obicei livrat impreuna cu driverele placii de baza, daca l-ai descarcat de pe net, nu ai driver audio la SoundMax.

Instalarea unui driver nu este nici treaba de expert dar nici de afon.

Chiar nu ai niciun amic care sa stie sa caute driverul pe CD-urile pe care le-ai primit cu computerul?

Sau sa stie sa ia modelul placii de baza si sa caute pe net driverele acestuia?

 

Mai exista o varianta. Multi dintre cei care instaleaza sisteme au obiceiul de a pune pe a doua partitie a hard-diskului un folder cu driverele PC-ului. Cauta pe hard-disk daca nu cumva sunt puse pe acolo, ori direct in partitie, ori printr-un folder cu numele kituri, .....

Da, pai mersi oricum, o sa vina un prieten care o sa-mi rezolve problema, dar vroiam sa fac si eu pe grozava ca pot sa ma descurc singura. Mersi mult oricum tuturor!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei, eu sunt Ioanna si am si eu o problema cu computerul. Am sters din greseala ceva ce nu trebuia din computer si apoi nu mi se mai poate auzi nimic, nici muzica, nici filme, nici nimic. Eu nu ma prea pricep la calculatoare, dar din cate mi-a spus computerul trebuie sa-mi reinstalez placa audio. Cum se reinstaleaza? Initial nu mi-am instalat-o eu, mi l-a instalat un domn care mi-a instalat si windowsul. Va rog sa ma ajutati. multumesc.

 

 

sarut mainile, daca nu gasesti ce ti-au spus colegii, descarca "Unknown Device Identifier" de pe softpedia

aici:

 

http://www.softpedia.com/get/System/System...dentifier.shtml

 

 

- e versiunea 7, cea pe care am folosit-o eu. e curata

cred ca vei vedea placa

ti-am trimis doua attach - in primul e vederea secventei cu placa mea ( albastru),in a doua, o captura din setup, cu numele, versiunea, site-ul.

 

daca nu stii sa descarci, lasa-mi o adresa in

 

fraga9@gmail.com

 

unde sa iti trimit executabilul - aici mi-l blocheaza administrtorul, chiar dupa ce i-am schimbat extensia

 

bafta

post-200830-1265191199_thumb.png

post-200830-1265191218_thumb.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sarut mainile, daca nu gasesti ce ti-au spus colegii, descarca "Unknown Device Identifier" de pe softpedia

aici:

 

http://www.softpedia.com/get/System/System...dentifier.shtml

 

 

- e versiunea 7, cea pe care am folosit-o eu. e curata

cred ca vei vedea placa

ti-am trimis doua attach - in primul e vederea secventei cu placa mea ( albastru),in a doua, o captura din setup, cu numele, versiunea, site-ul.

 

daca nu stii sa descarci, lasa-mi o adresa in

 

fraga9@gmail.com

 

unde sa iti trimit executabilul - aici mi-l blocheaza administrtorul, chiar dupa ce i-am schimbat extensia

 

bafta

Am stiut sa descarc ala, dar mie nu-mi apare asa cum iti apare tie. Adica nu-mi apare nimic cu audio in lista aia. Oricum o sa vina un prieten care se pricepe si o sa mi-l faca el, e altceva cand vede el computerul si cand vede si cd-urile si totul. Dar mersi oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×