Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,am citit intamplator postarile de pe forum si am fost placut impresionata cati prieteni ati poti face chiar si atunci cand esti an suferinta si mai ales k poti afla mai multe pareri ale celor cu cazuri similare.Si eu sant an aceeasi situatie,la 34 de ani m am pricopsit cu o ciroza cu dubla infectie(B si D) care o suport si fizic si psihic din ce an ce mai greu.Din ce am citit pe forum nu am vazut nici un caz similar si m as bucura tare mult dak cineva mi ar spune mai multe.Ce va pot spune este k boala a debutat an 2000 cu o hepatita fulminanta,encefalopatie,coma hepatik,icter mecanic,bronhopneumonie si sa i pun capac stenoza traheala post intubatie prelungita.La 5 luni dupa coma, m am operat de stenoza traheala (prima operatie facuta an tara,am fost cobai) totul a decurs bine an privinta asta,acum respir ca un om normal,nu am mai avut nici un fel de probleme.Apoi am ramas sa trag cu hepatita,am facut interferon an 2002 care a fost nonresponsiv,precizez k atunci aveam decat hep B ,dar tot timpul a fost o forma agresiva.Am tot luat si hepatoprotectoare si naturiste,tot ce am auzit aia am luat dar nu am putut sa o stagnez cu nimic,apoi am facut si hep D,si deja totul s a complikt.Acum deja de vreo 3 ani am diagnosticul de ciroza b si d,trombocitopenie(60.000) hipersplenism,litiaza colicistica(calculi de 15-20 mm) ,ficat structura hiperecogena,nodulara mixt cu noduli de 9mm an diametru.La ultimul control an noimbrie,nu aveam nici varice esofagiene,nici ascita . Ca stare generala,ce sa va spun ,am zile cand ma simt binisor dar am zile cand am dureri,obosesc din orice,somnolenta,ami sangereaza zilnic gingiile,acum mai nou mi s a mai facut si an calcai o gaurik ,care sangereaza f tare.Am momente cand nu ma mai pot concentra la ceea ce fac,am memorie selectiva,uneori sant dezorientata,nervoasa mai tot timpul si simt cum pe zi ce trece ami dispare pofta de viata.Cam asta e povestea mea,an mare,dak cineva s a mai confruntat cu aceste probleme mi ar place sa discutam pe aceasta tema,poate an felul asta ne mai consolam unii pe altii si trecem mai usor peste aceste probleme care nu ar vrea nimeni sa le aiva.Sper k nu v am plictisit cu problemele mele si dak nu,astept vesti. MULTA,MULTA SANATATE LA TOATA LUMEA SI SA NU UITAM K SPERANTA MOARE ULTIMA. 8)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poftim????? 8)

paaai as putea sa iti fiu de folos daca mi-ai descrie putin stilul tau de viata de cand au inceput primele probleme de sanatate si inainte, ce alimentatie aveai, ce tratamente ai mai facut, alte afectiuni etc :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CE SA SPUN,REGIM ALIMENTAR AM TINUT STRICT,STRICT VREO 2 ANI DUPA COMA,APOI MEDICUL LA KRE ERAM ATUNCI LA BALS MI A SPUS SA MANANC CE VAD K AMI PRIESTE,CE NU SA ELIMIN.NICIODATA DE ATUNCI NU POT SA SPUN K AM FACUT ABUZ DE CEVA,DAR CU REGIMUL DE VIATA STAU MAI PROST.DINTOTDEAUNA AM FOST O FIRE ACTIVA SI CRED K M AM OBOSIT MAI TARE DE CAT AR FI TREBUIT.SERVICI NU AM,DECI NU AM UN PROGRAM ANUME DAR,TOATA ZIUA FAC CEVA,MAI AM SI UN BAIETEL DE 8 ANI CARE NECESITA ATENTIE SI GRIJA,TREBURILE CASEI SI TOT ASA.CA SI TRATAMENT AM TOT LUAT HEPATOPROTECTOARE K:LIV52,LAGOSA,ESENTIALE,SILIMARINA,ANTIOXIDANTI,URSOFALK,PROPANOLOL,COLPERIN,NO

RMIX,AM FACUT ALBUMINA SI PLUS NATURISTE ,O GRAMADA. CEAIURI LA FEL AM BAUT CU VADRA DAR DEGEABA,NU AM PUTUT SA STAGNEZ CU NIMIC.CHIAR NU STIU CE AS MAI PUTEA LUA SI CE SANSE MAI SANT PT CEI K MINE AN SITUATIA ASTA ,DIN CATE AM VAZUT PRIN SPITALE SI LA BALS SI LA FUNDENI,DATORITA SISTEMULUI DIN ROMANIA SE MOARE PE CAPETE,NU CONTEAZA CE VARSTA AI,SI ASTA MA DESCURAJEAZA CEL MAI TARE. DAR CE SA MAI ZIC ,CU DUMNEZEU ANAINTE. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa imi zici ce dieta drastica ai tinut? Mananci carne? Mananci lactate, sau orice produse de origine animala? Iti zic sincer ca degeaba iei hepatoprotectoare si bei ceaiuri daca consumi preparate din carne sau produse de origine animala. In primul rand trebuie sa detoxifici organsimul si apoi sa protejezi. Deci descrie-mi putin dieta ta zilnica :lol:

Multa sanatate

Editat de break2
Scos citat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Dieta drastica am tinut acum 10 ani, la debutul bolii, acum ce sa zic ,nu prea ma omor cu carnea, poate am zile cand nu mananc de loc carne, mananc mancare gatita fara prajeli, supe, ciorbe, cu lactatele nu prea ma ampac de loc an schimb, mananc zilnic foarte multe fructe si de regula masa de seara consta an fructe. Acum am anceput sa mai mananc cereale integrale cu lapte la una din mese. Nu prea stiu exact ce ar trebui si ce nu sa consum ca sa fie bine, mai sant si zile cand n u am pofta de mancare si ciugul doar asa cate ceva usor s au un fruct. Mai fac suc de fructe si legume, salata de sfecla rosie cu morcov si mar. Cam asta e dieta mea zilnica. Nu stiu cat de bine ma hranesc. Daca mi-ati da cateva sfaturi v-as fi recunoscatoare. VA MULTUMESC MULT PT AJUTOR SI PT FAPTUL CA AM CU CINE DISCUTA PE ACEASTA TEMA, SA STITI CA MA AJUTA FOARTE MULT. MULTA SANATATE SI DVS SI LA TOATA LUMEA. :airkiss: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. Dieta drastica am tinut acum 10 ani, la debutul bolii, acum ce sa zic ,nu prea ma omor cu carnea, poate am zile cand nu mananc de loc carne, mananc mancare gatita fara prajeli, supe, ciorbe, cu lactatele nu prea ma ampac de loc an schimb, mananc zilnic foarte multe fructe si de regula masa de seara consta an fructe. Acum am anceput sa mai mananc cereale integrale cu lapte la una din mese. Nu prea stiu exact ce ar trebui si ce nu sa consum ca sa fie bine, mai sant si zile cand n u am pofta de mancare si ciugul doar asa cate ceva usor s au un fruct. Mai fac suc de fructe si legume, salata de sfecla rosie cu morcov si mar. Cam asta e dieta mea zilnica. Nu stiu cat de bine ma hranesc. Daca mi-ati da cateva sfaturi v-as fi recunoscatoare. VA MULTUMESC MULT PT AJUTOR SI PT FAPTUL CA AM CU CINE DISCUTA PE ACEASTA TEMA, SA STITI CA MA AJUTA FOARTE MULT. MULTA SANATATE SI DVS SI LA TOATA LUMEA. :airkiss: :P

daca ai putea sa imi dai un id de yahoo ar fi mult mai simplu pt ca am multe intrebari sa iti pun :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pt raspuns. ID-ul meu este gabi.stoica75 :swoon:

http://www.hepatite.ro/ciroza/2009/regimul...a-hepatica-838/

Regimul alimentar in ciroza hepatica

May 9, 2009 | Ciroza hepatica, Complicatile bolilor de ficat, Regimuri alimentare in boli de ficat si fiere

 

http://www.globalherbalsupplies.com/herpes...moon.gifRegimul alimentar in ciroza este diferentiat in functie de stadiul de evolutie al bolii si de bolnav:

 

* regimul alimentar in ciroza cu lichid este mai restrictiv, in timp ce regimul alimentar in ciroza

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×