Sari la conținut
Forum Roportal
november

Strigoi/ moroi

Postări Recomandate

N-as baga in seama subiectul, daca nu as fi auzit de-a lungul timpului o avalansa de povestiri, toate reale, despre dezgropari de moroi care se prezentau sub forma unor oameni morti avand inima umpluta cu ceva, mare, supradimensionata, care atunci cand era pusa pe foc sau strapunsa cu un tarus, se auzea un strigat.

Cred ca si voi puteti veni cu astfel de relatari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io am vazut la protv un reportaj despre ce se face in oltenia.

 

cica ca sa nu se faca mortu moroi, se duc babele, scoala mortu, ii scot inima, baga tarusu, o ard si beau cenusa cu apa.

 

iaca io am uitat sa-l descos pe Gelu sa vad daca mai avea corazon sau nu...... :doh: :o::o: :)

de Puiu....nu stiu..... ;) :doh: :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cica ca sa nu se faca mortu moroi, se duc babele, scoala mortu, ii scot inima, baga tarusu, o ard si beau cenusa cu apa.

babe depravate si alcoolice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
babe depravate si alcoolice

 

;) :doh: :doh: :doh:

 

io creca ele voia defapt sa vada daca se mai poate folosi la ceva jucarica mortulu......poate aveau acnee. de babele depravate zic..... :doh: :o::o: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io am vazut la protv un reportaj despre ce se face in oltenia.

 

cica ca sa nu se faca mortu moroi, se duc babele, scoala mortu, ii scot inima, baga tarusu, o ard si beau cenusa cu apa.

Se fac strigoi doar oamenii cu coadă. Dacă la spălarea mortului se vede codiţa... singura scăpare e ţăruşul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ipoteza asta mi se pare o pura superstitie. Odata ce sufletul se desparte definitiv de trup, nu mai are de ce sa se intoarca. Unii nu pleaca si mai raman, asta e partea a doua, dar sufletul e una si materia care putrezeste e alta. Sufletul e etern; materia nu - deci cum sa se intample asta? Daca sufletul s-ar intoarce in trup, atunci omul ar fi viu, nu strigoi. Ceea ce probabil s-a intamplat cu unii de-a lungul secolelor, pe care i-or fi ingropat cand pareau morti si nu erau. Atunci nu e de mirare sa dezgropi mortul si sa nu fie in pozitia in care l-ai ingropat, daca l-ai ingropat de viu, din greseala ;)

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×