Sari la conținut
Forum Roportal
dorinand

Propuneri articole

Postări Recomandate

Vizitator

Personal, am doua metode de lupta impotriva reclamelor nedorite:

- dezactivarea popup-urilor, a flas-ului (si eventual a imaginilor) din browser. Folosesc AvantBrowser, dar si Opera are facilitati asemanatoare

 

- configurarea pe proxy a unor liste de acces: este blocat accesul catre anumite site-uri care distribuie reclame, imagini care au in path "/ads/" sau site-uri care comunica neanuntat cu diverse programe spyware. Pentru asta am configurat Squid in mod special, dar o cautare dupa 'hosts file blocca ads' pe Google ar trebui sa dea metode asemanatoare pentru aproape orice combinatie Sistem de Operare+Browser.

 

Mai exista posibilitatea definirii unor reguli pentru mailuri - asa numitele Blacca Lists sau Blaccahole (Hosts). Aceasta impune programelor de mail (fie ca sunt clienti sau servere) sa nu accepte mailuri provenite de la anumite servere. Sunt o serie de scripturi de configurare sendmail care executa acest lucru: 'spam bloccaing'.

 

Cel mai sigur e sa nu instalati programe de pe web (controale ActiveX) si sa aveti la indemana o adresa pe care o verificati mai rar si care nu are mare importanta pentru inscrierea pe site-uri web. Pastrati-va o adresa de mail 'curata' pentru mailuri personale si nu o dati decat la persoanele cunoscute.

Evitati sa va postati adresa de mail in mod conventional si folositi un format mai aparte - de exemplu mailulmeu [arond] portal [punct] ro. Asta va bloca programele de indexare automata a mailurilor.

 

Inca un 'truc' bine de stiut este sa nu raspanditi scrisorile-lant: cele in care se cere sa trimiteti la 'n' persoane un mail. Si mai ales, sa nu dati reply la spam. Preferabil ar fi sa stergeti mesajul fara sa il cititi (unele contin poze care apeleaza scripturi, ceea ce realizeaza o verificare a adresei dumneavoastra).

 

Cam atat pentru azi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o tema pe care am dezbatut-o partial in articolul SPAM-ul o problema. Vom face niste adaugiri la acel articol (oricum este in comentariile articolului) si urmeaza sa publicam un nou articol cu tema Cum sa scapam de bannerele inistente (sau ceva de genul). Avem insa alte proiecte in desfasurare si mai e si sesiunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista un script in java care opresc pop-up`urile de pe siteuri , trebuie introdus in codul sursa si nu va mai aparea nici un pop-up nimica ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta folosesti tu ca vizitator cand intrii pe un site ca sa scapi de pop-upuri dar ar fii interesant ca si webmasterii care proiecteaza site`urile sa scape de pop-upuri folosind scriptul acela sau altceva .. ar fii foarte interesant si am scapa de atata bataie de cap cu zecile de pop-upuri ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai webmastarii le pun pe site-ul lor.

 

Sau te referi la site-urile gazduite gratuit.

 

Mai este posibilitatea ca popup-urile sa fie facute de programul Gain care se instaleaza odata cu Divx-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mai mult vorbesc de hosting gratuit , dar si cele .ro .com etc au pop-upuri , la unele siteuri poate vor sa arate noile programe , evenimente chestii , care dupa un timp devin enervante ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×