Sari la conținut
Forum Roportal
sofia cavaleru

AKASHA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai ca ai haz. :hi: Nu vreau sa-ti iau in deradere scopul, dar tocmai aicea te-ai gasit sa-l cauti?

 

Nu se stie niciodata de unde sare iepurele.

Daca as fi stiut unde sa-l gasesc nu scriam aici,dar poate ai dreptate nu fac bine scriind aici,ma retrag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa yoga , numai acolo ai sa auzi de asa ceva :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fa yoga , numai acolo ai sa auzi de asa ceva :santa2:

Pai uite ca eu n-am facut in viata mea yoga... si totusi am auzit.

 

Scuzati-mi incultura.... dar ce este AKASHA?

Greu de raspuns... Sa spunem ca e un fel de cronica spirituala, in care pot fi "citite" evenimentele din evolutia lumii; un ansamblu de surse spirituale la care ai acces numai incepand cu un nivel inalt al dezvoltarii spirituale. Dar mi-e ca mai rau te-am bagat in ceata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce este AKASHA?

 

 

Akasha este un cuvant sanscrit insemnand cer, spatiu sau eter. In misticismul Hindus, acest termen ar desemna principiul fundamental al naturii din care deriva celelalte patru principii materiale: focul, aerul, pamantul si apa. Nikola Tesla, care a folosit terminologia sanskrita, pentru a descrie fenomenele naturale, spunea intr-o scrisoare datata in 13 Mai, 1907: Cu mult timp in urma omul a recunoscut ca toata materia perceptibila provine dintr-o substanta primara, subtila dincolo de orice conceptie si care umple tot spatiul, Akasha sau etherul stralucitor, care pusa in miscare de Prana sau forta creatoare, antreneaza in existenta-in cicluri nesfarsite- toate lucrurile si fenomenele...

 

Din Cronica Akasha de Rudolf Steiner

"Adevarurile stiintei spirituale, daca sunt intelese in mod corect, pot deveni cu adevarat pentru om un temei al exsitentei sale, permitandu-I sa-si descopere valoarea, demnitatea si identitatea, dandu-I, in acelasi timp, maximum de curaj in viata. Caci aceste adevaruri il lamuresc asupra legaturii sale cu lumea din jur, ii dezvaluie scopurile superioare pe care trebuie sa le urmareasca si care ii este adevarata menire. Si totul in deplina armonie cu exigentele prezentului, astfel ca omul nu mai este nevoit sa lupte cu antagonismul dintre credinta si stiinta."

 

AKASHA = element care pătrunde tot spaţiul; element subtil fundamental pe care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×