Sari la conținut
Forum Roportal
Louisdefunes

La curve sau la psihiatru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mi-e frica sa incep o conversatie cu o fata cand sunt si alti oameni in jur pt ca nu prea am facut lucrul asta niciodata cu succes si am conceptia ca ar rade toti de mine; mi-e frica de momentul ala stresant cand sa asteapta din partea mea sa zic ceva si eu nu am nimic de spus.

chestia asta mi se intampla in mai toate conversatiile, chiar si cu oameni pe care ii cunosc de 5 ani. 70% din ce scot pe gura sunt doar raspunsuri la intrebari; iar in restul de 30% din cazuri nu am nimic interesant de comunicat, doar ma plang de diverse lucruri si situatii care nu-s pe placul meu. am facut asta de prea multe ori si de prea mult timp de parca mi-a intrat in subconstient si inevitabil tot aung sa ma plang de ceva in orice conversatie desi sunt constient ca lumea se fereste in general de oameni ca mine.

vreo trei ani de zile am trait cu o depresie majora pt ca nu am primit niciodata pic de afectiune, nici de la parinti si toata lumea isi batea joc de mine pt ca sunt un pampalau si alti factori mai hardcore pe care nu vreau sa-i divulg. unica solutie pe care o vedeam era sa am o relatie cu o fata.

am incercat in primele luni ale acestui an sa cuceresc o fata cu care aveam foarte multe lucruri in comun, dar care s-a dovedit a fi o egomaniaca mai mare ca mine, si dupa ce am fost refuzat am inceput sa ma simt mai bine.

nu sunt sigur daca am scapat de depresie dar de cateva luni nu ma mai simt chiar asa complexat si nu mai sunt trist tot timpul insa am inceput sa ma indepartez de anturaj pt ca ea acum face oarecum parte din el si lucrul asta ma deranjeaza.

tot in ultimele luni mi-am dat seama ca pot trai fericit si singur.

insa ce ma deranjeaza foarte tare e timiditatea pe care inca o mai am in jurul fetelor, nu am mai facut sex de 3 ani si imi cam trebuie.

nu prea m-as duce la curve ca am nevoie sa depasesc acest obstacol elementar in vaiata unui baiat si anume cucerirea primei fete (toate fetele cu care am fost m-au combinat ele pe mine) dar poate daca ma duc o sa imi gasesc si eu perechea aia de oua.

oare sa ma duc la curve sau la psihiatru?

Editat de Louisdefunes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-e frica sa incep o conversatie cu o fata

 

 

Ti-e frica!!! ... de conversatie sau de fata???

 

N-ai papagal se zicea odata despre cei care n-au subiecte cool sa intre sub pielea unei fete .... dar asta se ia din carti.

Ai de citit mult sa te simti mai confident si sigur de tine ca sa ai o viziune larga despre lume si fete bineinteles!!!

Pai daca in timp de 3 ani nu prea te-a derajnat lipsa sexuala, deodata a devenit o urgenta ... asa nu se rezolva nimic in viata. Esti cam dezorganizat si precis locuiesti cu parintii. Daca esti si financial dependent de parinti, adio fete ...

Un barbat nu trebuie sa fie frumos, trebuie sa aibe bani si o diploma. Sa aibe o meserie bine platita si cucereste pe cine nici nu viseaza!!! Acum sa vedem unde ai de mers, la o scoala (facultatea) sau in alt grup de prieteni, alta munca, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai doar de ales intre cele doua variante, du-te mai degraba la curve. La curve te duci o data si ai rezolvat problema. La psihiatru te duci de mai multe ori si s-ar putea sa nu rezolvi mai nimic, in afara de buzunarele doctorului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ce treaba au banii cu sentimentele?cred ca macar sa scoata pe cineva in oras are bani.

si apropos in lumea asta nu sunt numai meserii bine platite...

aia[sau alea ar trebui sa ramana singuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fii serios, ce psihiatru, acolo merg femeile (agresate) si barbatii efeminati si victimizati. Tu fii barbat adevarat, mergi la curve! Succes!

Editat de Avira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o rezerva fata de mersul la curve, si nu stiu cum te-ar ajuta asta ca solutie de lunga durata, mai ales pentru a capata incredere. E bine sa fii foarte atent la bolile cu transmitere sexuala.

Cat despre faptul ca esti "socially awkward", nu stiu cum s-o spun mai bine, stai fara griji, toata lumea e. Numai ca unii disimuleaza mai bine. Ce vedem in altii e deseori o aparenta si numai cand ajungi sa ii cunosti foarte bine iti dai seama ca au aceleasi temeri legate de socializare pe care le ai si tu.

Intr-o conversatie, ce merge intotdeauna e curiozitatea; cand se face liniste poti sa te arati (si sa fii, de ce nu) interesat de persoana de langa tine. Asta ar fi o conversatie sincera care sa creeze o lgatura intre doi oameni; chiar nu recomand vrajelile "din carti", si infirm cu tarie ca pentru a atrage o femeie e musai sa ai bani si diploma. Cu cele care cauta bani si diploma, crede-ma, nu ai vrea sa ai de-a face.

Cat despre mersul la psihiatru/psiholog, poatepe unii chiar ii ajuta, prin efectul placebo. Nu cred ca va reusi omul respectiv sa te inteleaga si sa-ti dea solutii care chiar sa mearga, in cateva sedinte, plus ca te va stoarce de bani. Dar asta e doar o parere personala.

Multa bafta.

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare sa ma duc la curve sau la psihiatru?

Categoric la "curve", frecvent pentru o perioada. Ar putea fi rezolvarea (in cateva luni) daca problema e mai simpla, dar in orice caz e primul pas din rezolvare, chiar daca problema e mai complicata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu incurca psihiatrul cu psihologul. Psihiatrul se ocupa in principal cu tratamentul medicamentos, iar psihologul incearca sa elucidezele cauzele aparitiei simptomului, amelioararea acestuia macar daca nu disparitia lui.

Nu cred ca mersul la curve te-ar ajuta in vreun fel, deoarece nu te-ar scapa de cauza problemei. Ar fi o usoara eliberare pt tine pe moment, insa cand vei dori sa ai o relatie cu o fata, vei resimti aceeasi teama. Problema la tine este increderea in tine. De ce nu incerci mai intai sa te imprietenesti cu o tipa, cu una de care nu esti atras fizic? Poti ajunge la o mai mare stima de sine prin pasi mici, dar siguri.

Nu te lasa invins, solutii exista intotdeauna, daor ca trebuie sa le constientizezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca mersul la curve te-ar ajuta in vreun fel, deoarece nu te-ar scapa de cauza problemei. Ar fi o usoara eliberare pt tine pe moment, insa cand vei dori sa ai o relatie cu o fata, vei resimti aceeasi teama.

Asta doar daca problema este mai complicata, ceea ce se poate intelege doar daca face sex frecvent un timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×