Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In concret am nevoie de un sfat in legatura cu un cadou dar in acelasi timp voi face o relatare cat mai succinta a principalelor evenimente.

Imi scuz din start lipsa iscusintei in naratiuni si voi incerca sa fiu la obiect.

In urma cu 7 luni ma aflam la finalul unei relatii de 10 ani, moment foarte greu in viata mea, economist fiind de profesie si avand un job foarte ok, simteam ca nu mai rezist amintirilor care ma macinau. Am decis ca trebuie sa schimb ceva radical in viata mea. Dar casa mea, jobul, orasul, toate erau aceleasi si nu reuseam sa ma deconectez nicicum. Ceea ce parea a fi o situatie de scapare era schimbarea decorului in totalitate. Am decis sa imi gasesc un alt job in alt oras sau chiar tara.

Ei bine, criza isi facuse deja simtita prezenta iar lucrurile nu pareau a avea un orizont. Un prieten mi-a propus sa plec pe un vas de croaziera, mi-a parut cam ciudata varianta dar in acelasi timp imi garanta o schimbare totala de decor. Zis si facut.

Acolo, in prima zi am cunoscut singura colega romanca, care.... nu isi dorea in veci sa aiba de a face cu romani, avand ceva experiente anterioare mai neplacute. Cert este ca ne-am imprietenit foarte rapid, si m-a ajutat foarte mult pe plan profesional. Aceasta fata era implicata intr-o relatie si era foarte fericita, iar eu stersesem totul cu buretele si consideram ca vremea relatiilor pt mine a apus, avand o foarte mare neincredere in mine. Cu acest prilej am ajuns sa ne povestim absolut orice. In cateva luni, povestea ei frumoasa s-a terminat, urmand o perioada in care eu am fost singurul ei sprijin. Totul amical deocamdata, nici un gand din partea niciunuia. A venit clipa in care ea trebuia sa plece in vacanta iar eu am ramas acolo. Acela a fost momentul in care am realizat ca intre noi, cel putin din partea mea, exista mai mult decat prietenie.

A urmat o perioada f incarcata de mailuri si telefoane acasa, zi de zi, din partea amanduorora. Momentul cand a revenit si i-am vazut chipul a fost momentul in care am stiut ca o iubesc, iar "amicitita" noastra e de domeniul trecutului.

Mi-a fost foarte incomod sa ii spun ce simt, riscand sa pierd tot deoarece ma indragostisem "ilegal" fara ca ea sa imi dea voie. Putea fi vazut ca si un abuz la adresa prieteniei noastre.

Cert este ca am lasat sa se inteleaga din niste gesturi ca vreau mai mult.

Am primit o informatie de la un coleg, ca ea ar banui ceva in ceea ce ma priveste iar reactia ei a fost extrem de aiurea.

Am tras concluzia ca nu sunt pe gustul ei ca barbat si neavand nici un complex am mers mai departe fiindu-i doar prieten.

Dupa o luna cand ma mai calmasem si imi trecusera bazdacii, la o cafea, i-am povestit ce s-a intamplat si prin ce am trecut, fiind o chestiune chiar amuzanta, in concret eram penibil, asadar se putea rade un pic pe tema asta, doar suntem prieteni.

La aceeasi discutie am asigurat-o ca nu am luat-o personal, am deschis un culoar pt ea pe care ea nu l-a vrut iar acel culoar s-a inchis forever. A fost super de acord si a reactionat ok.

A venit momentul venirii acasa, mai exact acum 14 zile. Am iesit impreuna la un suc, cu prietenii mei etc, normal... ce era de povestit.... cum m-am amorezat eu de ea.

facand incheierea si povestindu-le si lor ca acel culoar este inchis pt ea la acest ,moment.

Ea la masa a avut o reactie f ciudata, contrazicandu-ma in legatura cu asta si reprosandu-mi ca acest culoar nu poate fi inchis si ca nu pot prezice viitorul. Mai mult decat atat fiind foarte acida si reprosandu-mi ca ea se afla intr-un moment in care nu a realizat ca acest culoar este deschis si ca in nici un caz nu il pot inchide.

Atunci mi-am dat seama ca ma doreste. In detaliile siropoase nu o sa mai intru, cert este ca de cand am venit acasa suntem zi de zi impreuna si ne iubim.

Acum intervine problema, pe 30 nov este ziua ei si vreau sa ii fac un cadou frumos.

Aveam reputatia de cel mai bun in asa ceva dar parca simturile m-au parasit, sunt prea topit si mi-e mult prea frica de o "nenimerire" Asadar, cand iesim zi de zi isi cumpara tot felul de prostioare, bluzite, bratari, lanturi, cercei. Parfumuri are un magazin intreg cred, asadar cadourile standard cam pica. De aceea am nevoie de o idee.

Le multumesc tuturor care au avut rabdare sa citeasca aceasta povestioara si ii rog in acelasi timp sa ma ajute. Orice idee este bine venita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum intervine problema, pe 30 nov este ziua ei si vreau sa ii fac un cadou frumos.

 

O cheama si Andrea? :friends:

 

Fiind la inceput de relatie ,o invitatie intr-un loc select si un buchet de trandafiri rosii ar fi suficient...gablonturi si altele ai spus ca isi cumpara si singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O cheama si Andrea? :jester:

 

Fiind la inceput de relatie ,o invitatie intr-un loc select si un buchet de trandafiri rosii ar fi suficient...gablonturi si altele ai spus ca isi cumpara si singura.

mi-ai luat-o inainte.....mie imi trecuse prin cap o cina "romantica"(ca tot spuneai ca-i o fire romantica) in propria casa si cu atmosfera de rigoare...asta daca te tine si iti permiti. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa ii faci un cadou simbolic si sa nu te coste foarte mult.Cauta o poza mai veche chiar de la inceputul prieteniei voastre pe care poate ea crede ca nu o mai ai si imprim-o pe o perna,o cana sau stiu io ce alt obiect.Eu cred ca va ramane placut surprinsa.

Eu am incercat acest lucru la amicele mele si unele chiar au inceput sa planga de emotie.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum intervine problema, pe 30 nov este ziua ei si vreau sa ii fac un cadou frumos.

 

 

Da'i o invitatie la un club exclusiv pentru femei . :jester:

 

Vezi reactia ei de dupa . :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O cheama si Andrea? :jester:

 

Fiind la inceput de relatie ,o invitatie intr-un loc select si un buchet de trandafiri rosii ar fi suficient...gablonturi si altele ai spus ca isi cumpara si singura.

 

Nu o cheama Andreea :jester:

 

daca vrei sa ii faci un cadou simbolic si sa nu te coste foarte mult.Cauta o poza mai veche chiar de la inceputul prieteniei voastre pe care poate ea crede ca nu o mai ai si imprim-o pe o perna,o cana sau stiu io ce alt obiect.Eu cred ca va ramane placut surprinsa.

Eu am incercat acest lucru la amicele mele si unele chiar au inceput sa planga de emotie.

Succes!

Foarte ok ideea cu perna :cheer: multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui ceva mai inedit, ceva cu care sa o surprinzi intr-adevar; de exemplu un loc in care si-ar dori foarte mult sa mearga, dar de la care ai aflat din sursele tale proprii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu cina e superba :doh: O cina la un restaurant (din job-ul tau am inteles ca iti poti permite:))) comdimentata cu mici surprize (poti alege ideea cu perna, dar sa fie adusa de un ospatar drept un pachet proaspat sosit, sau sa rogi sa puna o melodie de care voi doi sunteti legati sau orice altceva de acest gen.) Umila mea parere :o:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×