Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

O mana de ajutor,va rog

Postări Recomandate

scumpa mea, nici un psiholog din lumea asta n-o va putea vindeca instantaneu de trauma a ceea ce a vazut.

 

uite, a trecut mai bine de un an de cand l-am vazut pe Gelu in halul in care l-am vazut si inca nu mi-e usor de loc, absolut deloc.

azi dimineata am bocit iar pana n-am mai putut respira si n-am fost buna de nimic, absolut de nimic.

 

deci ce a vazut sora ta a fost un film de groaza live.

 

nimeni si nimic nu-i poate lua furia, ura, disperarea, neputinta.

 

cand eu am simtit la propriu ca mi se scurg creierii din cap simtind astea, v-am povestit, in loc sa ma autodistrug, am evaluat prin curte ce se poate desfinta si cum se poate modifica, mi-am luat unelte noi si bune si am inceput.

 

am dat muzica, adica metallica la maxim, si am pus in aplicare planul. am mainile flenduri, am aruncat zeci de perechi de manusi de protectie la fel de flenduri, dar ma uit in urma si sa stii ca am facut o treaba tare, tare buna.

 

cel mai puternic monstru, FURIA, Lori, n-o va putea consuma in ea insasi cu medicamente. iti spun la modu cel mai sigur ca o va lua razna.

are nevoie de activitate fizica foarte, foarte solicitanta, pe care sa o faca cu toata pasiunea ei.

nu stiu, in weekenduri, la tara, tre sa gaseasca ceva in plus.

 

iar cand nu poate dormi, in loc sa se indoape cu droguri, care ORICUM vor lasa santuri in capul ei, zi-i sa vina aci, in sanatoriu, ca-i va face mult, mult bine.

 

si invat-o sa asculte muzica. de oricare, numai sa se lase vindecata si prin asta.

 

io i-as pune st. anger la maxim. ar vindeca-o .....daca nu pe loc, oricum repede. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce sa fac,zau ca nu.

E intr-o faza prea grava ca sa nu ia pastile. Are nevoie de somnifere ca sa doarma. E logic. E bolnava. Si daca ar avea cu totul alta boala s-ar trata cu medicamentatie. Ai lasa-o fara calmante daca ar avea cancer in faza terminala? De ce crezi ca o trauma psihica nu se poate trata cu pastile intr-o prima faza pana se redreseaza un pic? Inteleg...pastilele trateaza boala si nu cauzele adanci insa sunt niste chimicale in ultima instanta care-i suplinesc lipsurile (acelor chimicale) din creier. Terapia se impune in cazul ei. In nici un caz nu se recomanda sa stea pe forumuri sau sa asculte muzica rock data la maximum. E foarte sensibilizata. Are nevoie de liniste, hrana foarte curata (legume, fructe), plimbari in aer liber, putin sport maximum 30 de minute pe zi si lejer. Si mai ales are nevoie de cineva din familie care sa-i fie alaturi in momentele astea. E trist ca nu poate sa-si ia concediu dar nu ai ce sa faci.

 

Nu cunosc un terapeut in Constanta, regret. Exista sanse minime sa apara aici cineva care sa recomande unul bun. Poate ai totusi noroc insa nu te baza pe asta.

 

Trebuie sa gasesti pe cineva din familie dispus sa se ocupe de sora ta si care sa se miste rapid, sa gaseasca terapeutul cat mai repede. Cu cat trece mai mult timp cu atat e mai prost pentru ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca unii dintre voi va mai amintiti,de la stiri,de explozia de acum cateva saptamani din rafinaria Midia Navodari.

Nu sunt implicata direct,dar totusi emotional.Sora mea mai mare,era la munca in acea noapte si a fost una dintre victime.Nu ranita grav,dar totusi si-a vazut colegii arzand de vii,pompierii nefacand nimic pentru a-i salva.Problema este ca a ramas destul de traumatizata,are cosmaruri,isi viseaza colegii morti.Nu o mai intereseaza de copii,de familie,traieste numai pentru a-si intretine furia,lacrimile si suferinta.Plus ca trebuie sa mearga in continuare la munca,zi de zi.Ii este o teama imensa si se gandeste in fiecare minut ca va arde de vie,mai ales in turele de noapte.

A fost deja la un psihiatru care a ascultat-o 15 minute si i-a prescris diazepam si distonocalm,in conditiile in care nu i-a dat nici concediu medical.Pai cum sa mearga la munca plina de somnifere?

Orice sfat este binevenit,dar cel mai mult ma intereseaza un psihiatru/psiholog bun din Constanta,care o poate ajuta.

Daca cunoasteti pe cineva,va rog,scrieti aici.

Va multumesc!

 

Trist , asemenea experiente nu se pot uita. Traiesti cu ele pana la sfarsitul sfarsitului .

 

Ar putea insa incerca un psihoterapeut . Dar unul bun .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in orice caz, Lori, sa se chinuie sa scoata cu forta lucrurile astea din capu ei, sa lupte impotriva lor e o mare, mare, mare greseaala care ar putea-o costa scump de tot.

 

cred ca mai degraba tre sa gaseasca subterfugii sa suporte....la rece traumele din psihicu ei. numa asa le-ar putea tine sub control. ca daca incearca sa le infunde cu forta, sa se prefaca ca e ok sau alte prostii, intr-o buna zi balonu explodeaza si nimeni nu poate prevedea directia exploziei.

 

sa stii totusi ca niste healing music de care a pus Otilia chiar aci pe ropo nu i-ar strica deloc, absolut deloc.

 

daca si-ar putea permite un mic concediu medical sau chiar fara plata, macar cateva zile, sa mearga pe plaja cat vrea ea de mult sau undeva intr-o pensiune, nu i-ar strica deloc.

 

este pe iutub muzica dulce si relaxanta cata vrea sufletu unui om.

 

da-n primu rand tre sa vrea ea sa fie umpic mai bine. pastilele is cea mai comoda si cea mai otravitoare solutie.

 

 

aaaaaa mai e o chestie: uite ce m-a scos pe mine din impasu asta: am golit casa de mobile si de lucruri. cel putin spatiul meu de miscare e absolut gol si simplu. am facut peretii complet albi, de albul cel mai alb cu putinta si cand am inceput sa suport culori, am vopsit tamplaria in vernil-bleu.

acuma pot sa suport si rosu, asa ca am pus draperii grele, de catifea grena, superbe. si cand am chef le schimb cu altele albastre. iar cand cad in letargii si depresii grele, incerc sa nu ma agit, stau cuminte, cu ochii pe peretii albi, cu vocea lu Jamz si trece relativ usor.

 

deci cu putin interes isi poate face singura enorm de mult bine. doar sa vrea. si sa inteleaga ca ii trebuie si ceva timp liber la dispozitie. si eventual......ceva ropo. pentru diversiuni. :o:

 

Lori, psihicu asta a nostru e atat de fragil, ca traume de genu asta se alina foarte, foarte greu, uneori niciodata. de aia orice aplicatie gresit facuta poate avea efecte de te doare mintea de oribile.

 

E intr-o faza prea grava ca sa nu ia pastile. Are nevoie de somnifere ca sa doarma. E logic.

 

BA NU, nu e deloc asa.

vitamine sau suplimente alimentare antidepresive da, cum e magneziu sau ciocolata.

dar somnifere......NO WAY!!!!!!

la fel de bine poate folosi si alcolul, nu? ar fi exact acelasi lucru, la fel de distrugator.

ea tre sa suporte ceea ce mintea ei deruleaza la nesfarsit, nu sa faca sa disparaimaginile. asta e greu pentru ea.

 

somniferele o fac sa adoarma si oricum ii reduc enorm capacitatile de toate felurile. va intra intr-o lume numai a ei si de acolo......zi tu unde mai departe.

 

tre sa inteleaga exact, la milimetru ce s-a intamplat acolo, in timpul accidentului, sa deruleze mereu si mereu filmul pana cand n-o ca mai afecta asa tare.

 

a oncerca sa elimine asta e cea mai mare stupizenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concediu minim 30 zile la munte. Citit Biblia in noptile fara somn. Vizitat tot ce se poate vizita pe timpul zilei pana la epuizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lori, in felu asta n-o va putea duce prea mult, creca iti dai seama si singura de asta.

 

raman la ce-am zis si io si Pippo: un concediu, cat de mic, odihna si daca chiar are asa de multi bani, poa sa apeleze si la psiholog, da la noi e aproape un vis sa gasesti unul bun.

 

ce sa zic? daca ea insasi nu accepta alte metode simple si eficiente de vindecare, decat un terapeut......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Pippo,ar fi frumos.Insa scarba ala de Patriciu nici macar o zi libera nu le-a dat supravietuitorilor dupa dezastrul de atunci.Cine crezi ca-i da 30 zile de concediu?

Eu as propune sa-si ia concediu definitiv din Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau, Lori...si'mi pare si bine ca fizic nu a patit nimic grav

...si poate cineva ar putea sa'i spuna asta

ea nu vrea sa auda de familie, dar ei inteleg prin ce trece? sa'i spuna cei ce'i sint aproape de suflet cat inseamna pentru ei faptul ca e vie si sanatoasa, cat se bucura ca o au...

si inca ceva( stiu ca traim in ro, si mai si stiu ce inseamna asta), dar nu'si poate schimba locul de munca? sau macar lua un concediu pe o perioda de...?

cat despre ce zice Dida, in legatura cu pastilele( in cazul asta), sint de acord- o vor scufunda intr'o semiletargie, din care, cand se va trezi, va reintra in aceleasi amintiri, se va duce la acelasi loc de munca...vor prelungi o problema si'i vor reduce posibilitatea de a gasi o solutie- din nefericire, doar ea poate sa o gaseasca, fiindca in noi se gasesc resorturile unice ce ne pot ajuta...

voi, surorile...stiti trece peste momente grele...are acelasi aluat...si's sigur ca va reusi sa treaca si ea mai departe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Dida,inteleg ce spui tu.Nu suntem de acord cu pastilele.

De asta am intrebat de un psiholog bun(stiu ca trauma nu se trateaza intr-o zi)dar macar are pe cineva cu care sa vorbeasca,un profesionist sa spun.Fara sa o indoape de somnifere si antidepresive,asta nu este o solutie.

Cat despre muzica nu stiu,este in situatia in care orice zgomot cat de mic o deranjaza.

Nu stiu ce sa fac,zau ca nu.

1 la mana pastilele in anumite situatii sunt foarte bune si recomandate..o perioada nu foarte lunga sunt foarte bune. E nevoie ca un psiholog sa lucreze in echipa cu un psihiatru sa vada evolutia situatiei......Sa tina cont de ce ii zice psihologl....si sa stie cum e iun acrst moment si cum va evolua pe parcur. Medicamentele isi au un rost.In momentul asta ea a trait o trauma(eu una am vazut un accident de masina si un om murise la cativa metri de mine si multa vreme nu am dormit noaptea) si pana intelege si accepta lucruyrile medicamentele o vor ajuta sa doarma.

Chiar daca da peste cel mai bun psiholog care exista.....sunt anumte situatii in care fara medicamente in acel moment el nu are ce sa faca..si aici stiu...ca am experiemntata situatii negative destule,si eu una uram pastilele si am zis ca numai nebunii le iau...dar poate rau am facut...am zis decat sa ma mai simt ca atunci mai bine pastile....macar pana trece durerea...pana o inteleg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×