Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Cand un psiholog o ia razna........

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit azi un articol pe net,de fapt l-am primit si deoarece mi-a captata atentia am decis sa o transpun aici sub forma de stire.

Este o stire care a facut repede inconjurul lumii: un militar american a deschis focul intr-o cazarma americana si si-a ucis 13 camarazi si a ranit alti 28.

Mie mi-a atras atentia insa faptul ca atacatorul era psihoterapeut iar cinci din cei ucisi erau la randul lor psihoterapeuti..

Nidal Malik Hasan, 39 de ani, psihiatru de meserie, se ocupa de mai multa vreme cu consilierea militarilor veniti din Iraq si Afghanistan.

Sursa : am primit-o prin mail dar de indata ce voi face rost de unde a aparut stirea o voi anunta si aici.

http://www.defenselink.mil/releases/releas...releaseid=13033

De mai multa vreme armata SUA nu sta foarte bine la capitolul echilibru psihologic. Doar anul acesta 117 militari au decis sa se sinucida. Cei 408 psihiatri si psihoterapeuti, militari si angajati nu prea fac fata la cei 553.000 de militari activi. Iar daca ii scadem pe Nidal si cei cinci colegi lichidati au ramas doar 402...

Detalii biografice ale psihiatrului Nidal au fost intoarse de presa si public pe toate partile: era musulman, din parinti palestinieni, etc.

Dar acum vine intrebarea mea..daca psihiatri,psihologi terapeuti o iau razna atunci omul de rand ce sa faca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar acum vine intrebarea mea..daca psihiatri,psihologi terapeuti o iau razna atunci omul de rand ce sa faca?

 

 

Ei , terapeutii sunt oameni, precum oamenii de rand si se expun unor riscuri enorme cand lucreaza cu minti ratacite. Omul de rand are dreptul sa se ratateasca, la fel si terapeutii. Pentru a fi terapeut probabil trebuie sa stii cum e sa ratacesti prin minti ratacite, dar sunt si forte care pot invinge usor o minte ratacita si adormita care patrunde intr-o alta minte ratacita si adormita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei , terapeutii sunt oameni, precum oamenii de rand si se expun unor riscuri enorme cand lucreaza cu minti ratacite. Omul de rand are dreptul sa se ratateasca, la fel si terapeutii. Pentru a fi terapeut probabil trebuie sa stii cum e sa ratacesti prin minti ratacite, dar sunt si forte care pot invinge usor o minte ratacita si adormita care patrunde intr-o alta minte ratacita si adormita.

Da si ei sunt oameni de rand...de fapt in primul rand sunt OAMENI dar cum iti poti alege o astfel de meserie sau cum sa mergi acolo daca stii ca nu e de tine.Uite eu de exemplu nu fac psihologia pentru ca nu e de mine,sunt constienta ca toate acele traume care le-as auzi m-ar afecta si automat nu imi iau o astfel de raspundere.Eu mereu am trait cu impresia ca atunci cand faci psihologia /psihiatria o faci pentru ca cumva te atrage si simti ca poti face ceva bun.Si ai resurse pentru asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar acum vine intrebarea mea..daca psihiatri,psihologi terapeuti o iau razna atunci omul de rand ce sa faca?

 

Nu compara problemele omului de rind cu razboiul si cu ce se intimpla in razboi, in Afganistan sau in Irak. Zi mersi ca esti aici si nu acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu compara problemele omului de rind cu razboiul si cu ce se intimpla in razboi, in Afganistan sau in Irak. Zi mersi ca esti aici si nu acolo.

In primul rand...daca ai fi citit tot ce scrie acolo am mentionat"omul de rand" care isi vede colegii mutilati si morti.

Nu am de ce sa zic mersi ca sunt aici pentru ca e alegerea acelor militari de a merge acolo.Da sunt motivati din punct de vedere financiar sa ajunga acolo ,insa ei fac alegerea asta nu sunt trimisi cu forta de catre nimeni.deci nu ma lua pe mine cu sa zic mersi ca nu sunt acolo.Ca daca vroiam eu eram acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de bani, nu se plateste prea mult. E vorba de altceva, de dorinta de a ajuta si alti oameni sa fie liberi. Am fosti colegi de facultate care s-au inrolat (tipe si tipi) si nu proveneau din familii amarate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-o vedem si pe-asta. Drum bun si sa ne scrii de-acolo.

 

Ete na tu cauti sa ma intarati sau ce? Selectezi doar ce iti place tie ? Am zis daca vroiam.Dar nu sunt eu acea persoana capabila de a face fata la ce e acolo.recunosc si sunt constienta de asta.Dar asta ma face sa ma intreb de ce te duci acolo?

Nu e vorba de bani, nu se plateste prea mult. E vorba de altceva, de dorinta de a ajuta si alti oameni sa fie liberi. Am fosti colegi de facultate care s-au inrolat (tipe si tipi) si nu proveneau din familii amarate.

Da si dorinta de a ajuta,e ceva special sa stii ca cumva il poi ajuta pe cel de langa tine.Cunosc sentimentul asta,dar trebuie sa te gandesti bine innainte de a face un astfel de pas,adica sa iti pui intrebarea eu ma voi descurca acolo? Ca daca tu ca persoana nu poti fata pentru tine acolo cam greu sa ajuti poate mai mult incurci.Adica e singura intrebare la care trebuie sa te gandesti innainte de a merge acolo.Pot sa fac fata la tot ce e acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa fac fata la tot ce e acolo

Crezi ca exista om care sa poata sa prevada cu exactitate cum e la razboi?

 

Psihoterapeutul in cauza se inrolase inainte de 11 sept. si era contra razboiului din Irak (dar era pro cel din Afganistan). Se chinuise luni bune prin avocatul lui sa i se revoce ordinul primit (acum urma sa plece in Irak) dar nu a reusit. Evaluarea pe care i se facuse iesise prost deci era considerat un psihiatru slab. Cum numarul psihiatrilor nu e suficient de mare in armata - cam toti cat de cat capabili sunt trimisi. Avea discutii zilnice in contradictoriu cu ceilalti colegi din baza militara, colegi care erau de pareri opuse cu el. Ce a facut? A scos ama intr-o zi cu soare si i-a secerat ca un dement pe cei de pareri contrare si pe cine a avut ghinionul sa fie prin preajma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni de randm de care spui tu, ar trebui sa gaseasca singuri raspunsul la problemele lor.

Asta pentru ca, fiecare traieste in propriia lui constiinta, si doar el are raspunsurile la problemele lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×