Sari la conținut
Forum Roportal
*ambra*

Sa renunt la virginitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, va citesc mesajele de ceva timp insa abia acum mi-am luat inima in dinti sa va scriu. De 3 luni in coace ma confrunt cu o dilema, pentru ca nu o pot numi problema. Am 24 de ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala, am un prieten cu care sunt de 1 an de zile, insa intre noi nu s-a intamplat niciodata nimic, pentru ca mereu am considerat ca ar trebui sa ma pastrez pentru casatorie. nu sunt o incuiata insa pur si simplu familia mi-a insuflat niste idei mai aparte, cu toate ca m-au lasat sa aleg. Prietenul meu sustine ca este si el virgin, desi are 22 de ani si mi-a promis ca se va casatori cu mine si ca in noaptea nuntii vom avea cea mai frumoasa noapte de iubire.

 

Problema este ca de 3 luni incoace nu il mai vad asa de entuziasmat de mine, in sensul ca inainte obisnuiam sa ne sarutam mult in pat, sa ne atingem, sa ne "magnetizam" fara nici o penetrare pe nicaieri, iar el ejacula foarte repede, dupa maxim 4 minute de sarutari pasionale , acum insa, parca nu mai este atat de excitat cand este cu mine in pat, cateodata nici nu are o erectie foarte puternica si imi spune ca este obosit si ca a avut o zi grea la facultate etc. De o luna incoace il si vad destul de frecvent ca vine la intalnirea cu mine intr-o masina rosie a unei femei necunoscute , care pare sa aibe vreo 30 de ani. el imi spune ca este profesoara lui de neurologie de la faculate si ca s-a inchegat o prietenie foarte stransa intre ei, ca el este dragut cu ea pentru ca il ajuta sa ia examenele mai usor etc. Mie una insa nu mi se pare normal, parintii lui mi-au spus de asemenea ca aceasta femeie vine la el acasa si pretinde ca ii ofera meditatii, si ca la plecare il strange in brate si il saruta.

 

Nu stiu ce sa fac, ma roade gandul ca are o relatie cu aceasta femeie cu care probabil si-a si inceput viata sexuala, simt ca innebunesc de nervi, as fi vrut sa se tina de promisiune , sa se insoare cu mine si sa ne daruim puritatea unul altuia in noaptea nuntii. Am trait cu aceasta speranta un an de zile, nu exista seara sa nu ma gandesc la el si sa nu imi imaginez oare cum va fi.

 

Ce sa fac? sa renunt oare la a fi virgina pentru a nu-l pierde? oare isi doreste o femeie care sa ii ofere si partea sexuala? atunci de ce sustine ca vrea sa fiu prima din viata lui si asta doar in noaptea nuntii?

un sfat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te minte, as spune ca este totusi o problema si nu o dilema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa ne daruim puritatea unul altuia in noaptea nuntii.

 

Asta cam e o timpenie, macar unul din cei doi trebuie sa stie ce face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta cam e o timpenie, macar unul din cei doi trebuie sa stie ce face.

scuza-ma ca te contrazic, insa mizam pe ideea ce totul o sa mearga pe simtire si nu pe informatie si rationare. Cand doi oameni se iubesc sunt convinsa ca pot gasi usor si satisfactia fizica, mergand pe iubire si pe simtire. Mie una nu mi-ar trebui un barbat calculat care sa "stie" ci un barbat care sa simta ce sa faca. Parerea mea e ca as fi foarte fericita cu un barbat care isi incepe viata sexuala cu mine si o termina cu mine. Imi doresc foarte mult acest lucur, chiar m-as simti foarte linistita sa stiu ca impreuna am plecat pe un drum comun din toate punctele de vedere.

 

si inca o intrebare- ce face un barbat bun la pat si ce face un barbat "nepriceput" . Am tot vazut peste tot tot felul de criterii, exista un sablon?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi doresc foarte mult acest lucur, chiar m-as simti foarte linistita sa stiu ca impreuna am plecat pe un drum comun din toate punctele de vedere.

Plecarea e usoara, drumul e in schimb mult mai greu. Si multi se impiedica de prima uscatura. Idealul pare simplu si dulce, dar realitatea e complicata si de multe ori amara, in special cand ne coboram la ea de la ideal. De multe ori, idealul nostru nu este acela pe care il credem noi ca este.

 

As zice sa pleci totusi la drum si sa te orientezi pe parcurs cu cine si ce.

 

Se poate si cum zici tu, dar trebuie sa vizionati ceva filme de un anumit gen inainte :roll:

Cred ca i-ar provoca mare scarba filmele alea, pentru ca este exact opusul, ceea ce cred ca iarasi nu-i bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-a promis ca se va casatori cu mine si ca in noaptea nuntii vom avea cea mai frumoasa noapte de iubire.

Noaptea nuntii cand ambii sunt virgini poate sa fie romantica, tandra, magica, dar din punct de vedere sexual, sunt mari sanse sa fie un fiasco si o dezamagire.

 

Nu stiu ce sa fac, ma roade gandul ca are o relatie cu aceasta femeie cu care probabil si-a si inceput viata sexuala

Poti sa fii sigura ca are o relatie si ca si-a inceput viata sexuala, daca e adevarat ca era virgin. Ai descris foarte bine simptomele, le are pe toate.

 

Nu poate nimeni sa-ti spuna sa renunti la principiile tale de viata. Nu poate nimeni sa-ti spuna sa te desparti de el sau sa ramai cu el, pentru ca numai tu stii ce fel de relatie aveti. Dar daca de pe acum te insala, desi ati luat impreuna hotararea sa asteptati... Esti sigura ca daca renunti la virginitate, te va lua de sotie?

Numai tu poti sa hotarasti daca el merita sacrificiul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca minte in primul rand. Daca are deja contacte cu tipa aia, e greu acum sa-i oferi acum sex si sa fie ok, pentru ca a dat de miere. Pe de alta parte, e posibil sa se fi indragostit lulea, pasional de tipa, deci cauza pierduta.

 

 

 

Noaptea nuntii cand ambii sunt virgini poate sa fie romantica, tandra, magica, dar din punct de vedere sexual, sunt mari sanse sa fie un fiasco si o dezamagire.

poate de asta exista luna de miere, sa fie timp suficient pentru noaptea nuntii :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in vechime, la evrei, proaspetii soti aveau liber un an de la razboi ca sa se bucure de "nevasta tineretii lor".

 

Un pic offtopic... :roll: dar legat de luna de miere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intre noi nu s-a intamplat niciodata nimic, pentru ca mereu am considerat ca ar trebui sa ma pastrez pentru casatorie.

Ce sa pastrezi pentru casatorie? O formalitate?

Ideea virginitatii pana la casatorie este legata de ideea puritatii ori din ce ai povestit aici... s-a cam trecut de etapa asta.

 

Crezi de exemplu ca daca o persoana este virgina dpdv anatomic are vreo relevanta? Mai citeam cazuri de tipe de prin SUA (unde este o nebunie cu religiozitatea asta) care au fost regulate prin toate orificiile si neorificiile posibile mai putin prin cel natural. Crezi ca astfel de fete sunt "virgine".

 

Sfatul meu este sa renuntati amandoi la ipocrizie si sa "interactionati" cum mama natura a intetionat sa interactionati. Protejati-va, luati ceva tutoriale si invatati din prima cum se face treaba de calitate.

 

 

 

si inca o intrebare- ce face un barbat bun la pat si ce face un barbat "nepriceput" . Am tot vazut peste tot tot felul de criterii, exista un sablon?

 

Invatarea din propriile greseli. Asta face un barbat bun in pat. Unii au zeci de ani de sex la activ dar, pentru ca nu au invatat din propriile greseli, tot amanti de 2 lei raman.

 

Pe scurt, in linii mari, "priceperea" unui barbat tine de capabilitatea lui de a-si intarzia placerea. Sa nu se grabeasca. Apoi ar mai fi nevoie de o minte deschisa, ceva cunostinte elementare de anatomie feminina, multa imaginatie si... desigur, ceva util in orice activitate umana, prezenta in moment, adicalea sa fie acolo cu tine, minte, trup si suflet... nu cu dansa intransa si cu mintea la cine stie ce joc de fotbal sau la schimbul de ulei de la masina.

 

Daca sunt astea... restul sunt detalii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×