Jump to content
Forum Roportal
BigDefender

MIHAELA RUNCEANU=20 de ani de la trecerea in nefiinta!

Recommended Posts

Trebuie sa amintesc despre concetateana mea, Mihaela Runceanu, de la a carei trecere in nefiinta s-au scurs 20 de ani, cam cat de la Revolutie!

Domnul Runceanu ( tatal ) mi-a fost Contabil Sef si am fost alaturi de domnia sa in clipele grele, ajutand la inmormantare, daca vedeati ce era atunci in Buzau de lume pe strazi, ziceati ca este o revolta spontana!

70 de insi am avut grija de sicriu si de transport, ca lumea da buluc sa o vada, zi si noapte cat a fost depusa in apartamentul parintilor!

La cimitir, au fost jale, mai ales cand elevii ei ii cantau cantecele!

Sambata , numai pentru familie s-a tinut o pomenire la Biserica Sf. Sebastian si parastas la Cimitirul Dumbrava!

Duminica la Casa Judeteana a Sindicatelor, Mihai Penes a lansat o noua carte ( "Un cantec ucis!" ) despre viata si moartea regretatei Mihaela Runceanu, urmat de un concert comemorativ!

Duminica, in Bucuresti, la Casa de Cultura a Studentilor, la orele 17,00 a avut loc un concert comemorativ

Edited by BigDefender

Eu n-am auzit de aceasta cantareata pana acum cateva zile insa daca era asa de renumita, de ce n-a fost inmormantata la Cimitirul Belu cu artistii???

A mea sotie asculta destul de des de cand cu noua publicitate...ce parere aveti de criminal ? E cel care a facut 20 de ani de puscarie...sau...?

A mea sotie asculta destul de des de cand cu noua publicitate...ce parere aveti de criminal ? E cel care a facut 20 de ani de puscarie...sau...?

Inainte chiar credeam in vinovatia lui, pe urma l-am vazut la Happy Hour, unde a declarat ca a fost amenintat sa marturiseasca desi nu el a omorat-o...nici nu stiu ce sa cred, ori nu a omorat-o el, ori e mincinosul perfect...pacat! DUmnezeu s-o odihneasca si pun si eu melodia mea preferata

Dupa 20 de ani, din surse de la fosta Securitate buzoiana, se pare ca Mihaela a adus in tara cartea "Orizonturi rosii" de Pacepa, a tradus-o, a multiplicat-o la xerox si a distribuit-o, asa zisele casete video care circulau erau de fapt cartea multiplicata, ce s-a intamplat si cum, este o nebuloasa, sa nu uitam ca era noiembrie 1989 si se pregatea ceva in Romania, deci erau multi filati si asupra lor se exercita o presiune!

Depre revolutie asa cum am trait-o eu in direct puteti gasi aici, tot pe Roportal:

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...blogid=612&

BigDefender=Jurnalul

2 canistre cu benzină,

intr-o garsoniera???? nu mirosea ... si mai ales ... nu era pericol de explodare ..... ca se si fuma in camera!!!

Inventarul este foarte exact, parca a primit un pachet si-i facea vama!!! ... cineva.

Chiar si carne a furat criminalul .... dupa profilare americana, nu se incadreaza in categoria criminalului profesional sau platit pentru a ucide. Era un fomist care a facut asta, pesemne la ordinele cuiva!!!

Edited by The Unknown

pe vremea lui Ceausescu era criza la benzina, asa ca poate tinea canistrele alea de rezerva, dar s-au aflat acolo chiar la momentul nepotrivit - criminalul le-a folosit ca sa incendieze garsoniera si trupul