Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

Respectul fata de o femeie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In viziunea voastra,pentru ce lucruri ar trebui respectata o femeie?Din punctul meu de vedere:cand e sincera fata de sot,cand stie si ea la randul ei sa respecte intr-adevar un barbat,cand isi face treaba bine in bucatarie,in pat,in famile,la lucru etc,cand ajuta la crearea unei legaturi puternice intre copii si tatal lor(exista si femei care din contra,incearca sa distruga cum poate aceste legaturi si sentimente intre cei doi,uneori constient,alteori nu),cand stie sa fie o buna camarada fata de cei din jur,pentru rabdare,inteligenta,frumusete si daruire etc...Intr-un cuvant,pentru tot!Astept si opiniile altora! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viziunea voastra,pentru ce lucruri ar trebui respectata o femeie?Din punctul meu de vedere:cand e sincera fata de sot,cand stie si ea la randul ei sa respecte intr-adevar un barbat,cand isi face treaba bine in bucatarie,in pat,in famile,la lucru etc,cand ajuta la crearea unei legaturi puternice intre copii si tatal lor(exista si femei care din contra,incearca sa distruga cum poate aceste legaturi si sentimente intre cei doi,uneori constient,alteori nu),cand stie sa fie o buna camarada fata de cei din jur,pentru rabdare,inteligenta,frumusete si daruire etc...Intr-un cuvant,pentru tot!Astept si opiniile altora! :doh:

adica nicio femeie nu merita sa fie respectata?...sau cel mult una din 100?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viziunea voastra,pentru ce lucruri ar trebui respectata o femeie?

 

Pentru respect nu sunt necesare motive. :doh: A respecta pe ceilalti este egal cu a te respecta pe tine insuti.

Putem avea pareri mai bune sau mai proaste despre atitudinea unei femei fata de cele enumerate mai sus,insa respectul trebuie sa-l avem indiferent de calitatea (subiectiva,dealtfel!) prestatiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viziunea voastra,pentru ce lucruri ar trebui respectata o femeie?Din punctul meu de vedere:cand e sincera fata de sot,cand stie si ea la randul ei sa respecte intr-adevar un barbat,cand isi face treaba bine in bucatarie,in pat,in famile,la lucru etc,cand ajuta la crearea unei legaturi puternice intre copii si tatal lor(exista si femei care din contra,incearca sa distruga cum poate aceste legaturi si sentimente intre cei doi,uneori constient,alteori nu),cand stie sa fie o buna camarada fata de cei din jur,pentru rabdare,inteligenta,frumusete si daruire etc...Intr-un cuvant,pentru tot!Astept si opiniile altora! :P

O persoana in general o respecti oricum pana in momentul cand a pierdut acest respect in fata ta.

In mesajul tau te referi la respectul acordat de barbat sotiei sau de alti oameni? Daca te referi la altii,de unde sa stim noi cum este femeia aceea acasa? Mai ales in pat! Si aici chiar ca nu inteleg chestia cu respectul cand o femeie isi face treaba bine in pat. :doh: Si daca nu face "treaba" chiar asa bine in pat nu trebuie respectata de sotul ei?

La fel nu inteleg chestia cu respectul si frumusetea,rabdarea,inteligenta. Si daca e urata? Sau mai nerabdatoare din fire sau nu chiar foc de inteligenta? In aceste cazuri merita mai putin respect sau nici un respect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Respectul pe care il acorzi altora este de fapt o masura a respectului pe care ti-l acorzi tie.

Din punctul de vedere al unui barbat este clar ca isi va manifesta diferit respectul fata de un alt barbat ,in comparatie cu cel fata de o femeie.Aici intervine si atitudinea protectoare si atractia si emotivitatea,toate se manifesta diferit.Asta nu inseamna lipsa de respect in nici unul din cazuri ,doar ca nu sunt identice atitudinile.

In cazul comportamentelor abuzive ale unor barbati fata de unele femei,acolo nu exista respect de loc.Nu ai ce masura.Unde incepe abuzul,dispare respectul.Nu exista scuza pentru abuz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru respect nu sunt necesare motive. :doh: A respecta pe ceilalti este egal cu a te respecta pe tine insuti.

Putem avea pareri mai bune sau mai proaste despre atitudinea unei femei fata de cele enumerate mai sus,insa respectul trebuie sa-l avem indiferent de calitatea (subiectiva,dealtfel!) prestatiilor.

Eu imi cam pierd respectul fata de o persoana care face rau celor din jurul sau ,desi nu manifest mereu acest lucru.Asta ce inseamna?Ca nu ma respect pe mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viziunea voastra,pentru ce lucruri ar trebui respectata o femeie?Din punctul meu de vedere:cand e sincera fata de sot,cand stie si ea la randul ei sa respecte intr-adevar un barbat,cand isi face treaba bine in bucatarie,in pat,in famile,la lucru etc,cand ajuta la crearea unei legaturi puternice intre copii si tatal lor(exista si femei care din contra,incearca sa distruga cum poate aceste legaturi si sentimente intre cei doi,uneori constient,alteori nu),cand stie sa fie o buna camarada fata de cei din jur,pentru rabdare,inteligenta,frumusete si daruire etc...Intr-un cuvant,pentru tot!Astept si opiniile altora!

 

 

E o vorbă, printre multe altele, care zice aşa: spune-mi pe cine respecţi, ca să-ţi spun cine eşti.

 

Respectul nostru pentru un om sau altul, vine din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O persoana in general o respecti oricum pana in momentul cand a pierdut acest respect in fata ta.

In mesajul tau te referi la respectul acordat de barbat sotiei sau de alti oameni? Daca te referi la altii,de unde sa stim noi cum este femeia aceea acasa? Mai ales in pat! Si aici chiar ca nu inteleg chestia cu respectul cand o femeie isi face treaba bine in pat. :doh: Si daca nu face "treaba" chiar asa bine in pat nu trebuie respectata de sotul ei?

La fel nu inteleg chestia cu respectul si frumusetea,rabdarea,inteligenta. Si daca e urata? Sau mai nerabdatoare din fire sau nu chiar foc de inteligenta? In aceste cazuri merita mai putin respect sau nici un respect?

 

Ma refer la respectul pe care un barbat il acorda sotiei.

A sti sa iti faci sotul sa se simta bine in pat e un lucru foarte important si de apreciat de catre sot.Bineinteles ca femeia trebuie respectata oricum,insa imi e teama ca daca nu isi satisface sotul la acest capitol,acesta in timp isi va pierde respectul fata de ea,prin simplu fapt ca va cauta in alta parte ceea ce nu are acasa.Si de aici apare minciuna,uneri abuzurile etc,adica lipsa de respect fata de un alt seaman de al tau.

Un barbat care isi iubeste sotia niciodata nu o vede urata si nu e nevoie sa fie Naomi Cambell.Si asta e tot o forma de respect.

Iar rabdarea si inteligenta,chiar sunt lucruri care trebuiesc respectate la oricine ,pentru ca nu ne nastem cu ele,ci tin de munca fiecaruia cu sine.

Daca o vede urata,inseamna ca nu o iubeste si nu stiu de ce s-a casatorit cu ea.Ca trebuie sa o respecta da,dar in lipsa iubirii ar fi un respect distant si eu nu la asta ma referam.

Daca e mai nerabdatoare din fire sau nu foarte inteligenta,tot ar merita sa fie respectata,dar ma tem ca in viata reala sunt foarte putini barbati care sa faca asa ceva(ca sa nu zic deloc).Asta e viata,chiar daca nu e corect asa!

Deci o persoana ar trebui respectata oricum,asa cum zicea si altcineva.Insa o femeie cu calitatile enumerate mai sus,cu atat mai mult ar merita respectul sotului ei,din moment ce contribuie activ la binestarea familiei sale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×