Sari la conținut
Forum Roportal
laura29i

A fost Au Pair ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fost cineva plecat in Anglia prin Au Pair ?

 

 

 

Am auzit multe despre acesta forma de sclavie, eu nu m-as duce pentru nimic in lume!!!

Vin si in State fete tinere chiar si din Elvetia cu gandul ca vor invata bine engleza, se vor duce la scoala/facultate sau ce au de gand sa invete .... insa viata lor e alta odata ajunsi pe sol american, englez, etc.

Este pura sclavie, 24 de ore de munca pe 2 bani.

Fetele au mai fost citate si la tribunal pentru crima!!! copilul familiei a murit si s-au gasit vanatai pe corp ... deci e mana servitoarei ca doar ea-l avea in custodie 24 de ore!!!!

Iti promit o suma, de abia iti dau jumatatea

Ei maninca altceva decat ..... sclava

Te pun la cele mai scarboase treburi, daca scapi nebatura sa zici merci

Atac sexual e la ordinea zilei ........

Daca nimeresti la un indian, pakistanez, arab sau negru .... sa vezi viata in sclavagism, poate sa te si lege cu lant.

Nu ezita sa intrebi firma care recruteaza sclavi de toate aceste conditii si unde o sa dormi ... ca nu mergi la munca de 8 ore pe zi si esti libera!!!!! Libertatea ti-ai pierdut odata ai semnat contractul si te-ai angajat.

Sa ai dintii fixati din RO ca in UK pretul e altceva decat imaginezi, daca tie-ti dau 50 de lire sterline pe saptamana in mana

= 200 pe luna, o extractie poate sa coste duble sau chiar si mai mult decat atit si STAPANII nu-ti cumpara asigurare de boala!!! sau asa o factura dentara, iar de necaz si suparare dintii te dor imediat si se strica.

Ei nu se intereseaza de tine ca fiinta umana doar ca animal superior. facultatea ta nu le impresioneaza, din contra te considera o proasta daca ai acceptat asa o munca de jos.

Pune pe contract sa nu-ti opreasca pasaportul si bunurile tale ca multe au patit si au stat ca un soricel in capcana de frica ca erau amenintate si nu cereau ajutor legal ca nu e la moda in romania de ce ar fi in alta parte ... daca ajungi intr-o situatie iesita din comun, TREBUIE sa chemi politia in ajutor, nu sa scrii (daca ai acces la net) pe urma ca ai patit.

Sint multe se scris despre aceste joburi, dar totusi cad in capcana multe ca nu cred pe altii ce spun.

Viata de Au Pair nu se aseamana cu filmul cu acelas titlu!!!!

Stii cum arata o locuinta in UK???

Este o chestie foarte ingusta, cu multe nivele, camatute mici si doar 1 sala de baie!!! Alergi din pivnita-n pod toata ziua ca poate te pune sa dormi sub stele pe pod neizolat ... de frig sau caldura!!!

Atentie mare ca musulmanii NU considera pe cei care curata wc-uri si bai decat ca pe un caine vagabond sau mai jos!!!!

n-ai voie nici sa te apropii de masa lor fiind murdara si nu-ti dau manusi de cauciuc sau ceva doar cu mana sa cureti totul!!!!! Citeste si despre obiceiurile lor ca nu sint ca europenii nici la mentalitate sau la nimic in general.

Daca nimeresti in casa musulmana sa nici n-ai de gand sa bagi ceva de porc in casa lor ca te omoara!!!!! ca le-ai spurcat casa, e foarte serioasa treaba asta ca ai de-a face cu fiinte la nivel de jungla din era precambriana, rudimentari.

Sa nu crezi ca scriu povesti, adevarul este mult mai crud.

 

E minciuna curata ce scrie pe acel site ca nu vezi nici soarele dar facultate cand esti la servit .... a avut un vecin in San Diego o fata din Elvetia ca sa termine liceul in State in 4 ani de contract ...insa desi liceul era vis-a-vis, saraca n-a avut timp si acces acolo ca nu avea timp de la dadacit copiii stapinilor. Ea pleca la munca ca si el si toata casa era pe o fata de varsta de liceu, ca nu stiau bine sa comunice si multe altele. N-a fost niciunde din casa timp de 4 ani si locuiau destul de central insa ea nu avea de unde sa stie asta ..... E o spalare de creier tot ce scrie acolo si ce ma enerveaza ca pe banii tai te vinzi ieftin si sub limita umana. De ce trebuie sa si platesti comisii, bilet de avion si multe altele ca nu vine cu tine nimic!!!

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-a fost niciunde din casa timp de 4 ani si locuiau destul de central insa ea nu avea de unde sa stie asta .....

si eu cunosc o tipa care a fugit, scapat de familia respectiva si a dormit in parcuri apoi a inceput sa lucreze ca menajera etc din cate stiu, avea doar duminica cateva ore libere, in rest era 24 h la dispozitia familiei, nu doar a copilului.

 

degeaba intrebi informatii la telefon, conteaza ce e scris in contract, care la randul lui sa fie semnat de parti in original pe fiecare pagina! nu accepta semnaturi prin fax, fii prevazatoare, nu face concesii, e vorba despre viata ta pana la urma.

culmea e ca trebuie sa depui la dosar multe poze cu tine ingrijind copii, ei stiu totul despre tine, inainte sa ajungi acolo, dar tu nu stii nimic despre ei.

daca esti femeie, nu te duce singura, accepta doar daca te poti duce cu prietenul/sotul si sa aveti camera separata

si da, nu-ti da pasaportul din mana

nu accepta promisiuni si compromisuri

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Am fost eu in Anglia am nimerit la o familie super de treaba , am reusit sa strang ceva bani , am fost in Londra - a fost SUPER !

 

Cateva detalii :

 

Lucrezi cam 5 ore pe zi , asta depinde de tine si familie

Primesti 65-200 de lire pe saptamana in functie de nr de copii de care ai grija si treaba pe care o faci prin casa . Ai sambata si duminica libera sa te plimbi pe unde vrei tu .

Editat de Amarena
scos link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucrezi cam 5 ore pe zi ,Primesti 65-200 de lire pe saptamana

 

 

Te-au angajat doar sa scape de niste bani in plus!!! exact asa se intimpla, programul lor de munca era doar .... ???

ca te-au eliberat pe tine dupa 5 ore de munca de langa copiii!!!!

Agento, deja s-a dus departe renumele acestei firme, nu mai transpira viata buna londoneza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oh da si inca ceva, intradevar am auzit si eu de cazuri extreme, gen o puneau sa spele pe jos cu periuta de dinti, si iau taiat unghiile din carne de ia dat sange, dar gandestete, daca tie ca familie iti vine o tiganca (nu sunt rasista doar dau un exemplu) care nu vorbeste o iota engleza sau limba tari, care are pamant jumate din unghie si pe deasupra e si lenesa, tu ce iai face?

 

Daca se intampla asa ceva, persoana poate fi trimisa inapoi.

In niciun caz nu are angajatorul dreptul sa o umileasca prin lucruri de genul spalatului pe jos cu periuta de dinti.

Sau si mai rau, sa actioneze asupra corpului acelei persoane impotriva vointei ei, fie ca e vorba de taiatul unghiilor sau altceva. Aici deja treceam la assault si cei care procedeaza asa merita reclamati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... si iau taiat unghiile din carne de ia dat sange, dar gandestete, daca tie ca familie iti vine o tiganca (nu sunt rasista doar dau un exemplu) care nu vorbeste o iota engleza sau limba tari, care are pamant jumate din unghie si pe deasupra e si lenesa, tu ce iai face?

 

Stiam ca recrutau dintre studente din facultati nu din satre!!! pe cele care stiau limba tarii unde vor sluji ca sa evite teroarea si torturarea la locul de munca :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum cateva luni (mai putin de sase ?) la Londra a fost arestata o DOCTORITZA indianca - pentru SCLAVAGISM - tinea o nenorocita de prin kenya parca - ca pe un animal - o muncea de cativa ani 24/7 - aia dormea pe o saltea in bucatarie - nu avea nici un act, nu vorbea engleza si nu avea voie sa iasa din casa !

 

http://www.bbc.co.uk/news/uk-12687088

 

 

 

Poftim, BBC VORBESTE DE SUTE DE CAZURI ... asta ca sa nu ma izbesti si pe mine de pereti cu insulte ....

 

Now .... nu cred ca Mrs Khan e hindu... :think:

Editat de Burel001
Editat citat invizibilizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naema, nu te-a pus nimeni avocat pentru bunul renume al tuturor raselor non albe.Daca te-ai propus singura te rog sa o faci cu decenta ,fara jigniri si tot felul de vorbe urate.Nu orice remarca rasiala este si ofensatoare si repet nu este treaba ta sa sanctionezi.Daca te simti lezata personal, foloseste functia "reclamatie".Daca se va considera ca ai dreptate vei avea satisfactie, daca nu ,nu.

Te-ai uitat cu atentie la nivelul tau de avertizare sau te grabesti spre 100%?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×