Sari la conținut
Forum Roportal
waterman

Divort cu posibil partaj

Postări Recomandate

Buna ziua...

Am si eu cateva probleme legate de divortul prin care trec si as avea nevoie de niste lamuriri.

Pe scurt:

Acum 4 ani si jumatate m-am casatorit, sotia avand in momentul casatoriei o firma. In momentul casatoriei eu eram deja angajat in firma ei de ceva timp, iar cu 2 saptamani inainte de casatorie am cumparat un apartament pe firma.

Desi am lucrat impreuna mai bine de 4 ani si jumatate, eu nu mi-am luat niciodata salariul, in fapt am semnat de 2 sau 3 ori statul de plata, in rest fiind semnat, probabil, de socrul meu, ce este contabilul firmei.

In timpul casatoriei am imbunatatit apartamentul (centrala, construit balcon, diverse bunuri, etc), si am cumparat 2 masini. Si acestea, ati ghicit, tot pe firma. Acum 6-7 luni sotia l-a trecut pe socrul meu ca asociat in cadrul firmei cu ceva intre 2% si 10% (nu mai retin).

Acum a intervenit divortul, din cauza diverselor neintelegeri. A trecut deja prima infatisare, urmand ca pe 17 noiembrie sa ne prezentam la a doua. Eu de la momentul separarii am plecat din apartamentul in care stateam cu ea (cel cumparat "pe firma") si m-am mutat la parintii mei. Nu mi-am luat de acasa decat laptopul (si ala luat tot pe firma :taunt: ) si hainele. Problema este ca ea refuza sa imi dea una din masini, eu o vreau pe cea mai ieftina... pentru ca nu am posibilitati sa imi iau alta - si eu consider ca e un bun simt minim din partea ei, avand in vedere ca am muncit impreuna toti acesti ani.

In afara de faptul ca nu mi-am semnat statul de plata decat de 2 sau 3 ori, am prieteni de familie care pot fi martori - ei cunosc faptul ca nu mi-am primit salariul niciodata.

As dori sa stiu daca pot primi salariul din urma, in cazul in care as solicita acest lucru, si ce bunuri pot primi din cele achizitionate de-a lungul casatoriei. De fapt, eu nu sunt interesat decat sa imi dea o masina - un Golf 4 ce valoreaza maxim 5.000 de euro, asta in conditiile in care masina care ii ramane ei a fost achizitionata acum 3 ani noua cu suma de 18300 de euro.

Va multumesc

Editat de waterman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciudat e ca din partea lor pare ca au programat divortu asta.

 

daca nu ai acte cu care sa dovedesti ce ai povestit aici, raman doar martorii.

 

si mai pot fi verificate si semnaturile de pe statele de plata.

 

masinile sunt in proprietatea firmei, nu a familiei, deci e cam putin probabil sa primesti ce vrei, doar daca va intelegeti cumva la proces.

 

partajul costa scump tare si daca bunurile sunt pe firma......

 

aaaaaa..... la starea civila tot cu firma te-ai insurat? :taunt: :spiteful: :crazy: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ciudat e ca din partea lor pare ca au programat divortu asta.

 

daca nu ai acte cu care sa dovedesti ce ai povestit aici, raman doar martorii.

 

si mai pot fi verificate si semnaturile de pe statele de plata.

 

masinile sunt in proprietatea firmei, nu a familiei, deci e cam putin probabil sa primesti ce vrei, doar daca va intelegeti cumva la proces.

 

partajul costa scump tare si daca bunurile sunt pe firma......

 

aaaaaa..... la starea civila tot cu firma te-ai insurat? :spiteful: :crazy: :) :jester:

 

 

:taunt:

Buna

Multumesc pentru raspuns.

E dureros ca toti banii au fost facuti impreuna (absolut toti), iar ea acum imi spune ca mi-am luat laptop si haine... si ca daca lucram in alta parte nu puteam...

Pai chiar nu mi-am luat niciodata salariul... pot aduce martori... iar in cazul in care cer o expertiza grafologica... o sa mai intre si in probleme.

Sunt sanse sa il pot primi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:taunt:

Buna

Multumesc pentru raspuns.

E dureros ca toti banii au fost facuti impreuna (absolut toti), iar ea acum imi spune ca mi-am luat laptop si haine... si ca daca lucram in alta parte nu puteam...

Pai chiar nu mi-am luat niciodata salariul... pot aduce martori... iar in cazul in care cer o expertiza grafologica... o sa mai intre si in probleme.

Sunt sanse sa il pot primi ?

 

Intamplator am cunostiinta despre un caz asemanator in privinta statelor nesemnate. Daca exista un contract de munca legal, vei primi banii .In cazul de care stiu eu,instanta a hotarat ca drepturile salariale sa fie platite,chiar daca fusesera incasate la timp in fapt,doar semnatura pe stat lipsea.Practic s-au platit a doua oara.

In privinta bunurilor comune achizitionate pe firma ,daca nu ai nici o participatie in firma, poti sa iti iei adio,nu primesti nimic.Ba chiar se poate interpreta ca ai beneficiat de folosinta bunurilor firmei iar in privinta laptopului, daca si ala era al firmei,poate sa fie imputat si dedus din drepturile alea salariale.Hainele sunt ale tale si cu alea ramai din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca nu aveti copii, deci ramane motivatia neintelegerilor. ea te poate invinui de chestii negative, adica sa rezulte ca defapt tu esti cel negru si ea cea alba? neori conteaza si asta intr-un divort.

 

a cerut partaj? presupun ca nu....

 

e asa de imposibil sa cadeti de comun acord la imparteala asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri.

In privinta salariului... am contract de munca etc.. tot ce trebuie... numai ca mi s-a parut jenant sa imi cer salariul... timp de 4 ani jumate... intre timp am adunat impreuna bani pentru un apartament, o masina de 18 mii de euro, una de vreo 5 mii, restul lucrurilor. E drept ca nu ne mai intelegeam, dar avem un copil si pentru sufletul ala mic si curat as fi lasat lucrurile asa, dar s-au bagat ai ei prea mult intre noi. Maica-sa e o vipera, taica-sau un om cu ochii numai dupa afaceri, un om fara scrupule. Ea zice ca mi-ar da masina...dar nu vrea taica-sau.

Nu e vorba de bani... e numai o chestie de obraz...am muncit 4 ani si jumatate ca prostul... nu m-am ales decat cu nervi, par alb, si un ulcer dublu...

Ar conta cu ceva faptul ca eu am evidentele firmei... si pot dovedi ca lucreaza la negru... nu taie facturi... evaziune etc... ???? Ar merita sa imi bat si eu joc de ei ... ?

Stau inca si judec daca sa ma cobor la nivelul lor de primate... si sa imi cer drepturile... sau sa las pe Cel de sus sa aiba grija de ei...

Editat de waterman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de raspunsuri.

In privinta salariului... am contract de munca etc.. tot ce trebuie... numai ca mi s-a parut jenant sa imi cer salariul... timp de 4 ani jumate... intre timp am adunat impreuna bani pentru un apartament, o masina de 18 mii de euro, una de vreo 5 mii, restul lucrurilor. E drept ca nu ne mai intelegeam, dar avem un copil si pentru sufletul ala mic si curat as fi lasat lucrurile asa, dar s-au bagat ai ei prea mult intre noi. Maica-sa e o vipera, taica-sau un om cu ochii numai dupa afaceri, un om fara scrupule. Ea zice ca mi-ar da masina...dar nu vrea taica-sau.

Nu e vorba de bani... e numai o chestie de obraz...am muncit 4 ani si jumatate ca prostul... nu m-am ales decat cu nervi, par alb, si un ulcer dublu...

Ar conta cu ceva faptul ca eu am evidentele firmei... si pot dovedi ca lucreaza la negru... nu taie facturi... evaziune etc... ???? Ar merita sa imi bat si eu joc de ei ... ?

Stau inca si judec daca sa ma cobor la nivelul lor de primate... si sa imi cer drepturile... sau sa las pe Cel de sus sa aiba grija de ei...

 

Nu sunt de meserie asa ca problemele legale ma depasesc ,dar cate ceva mai stiu si eu.Daca vrei sa pleci pe ideea evaziunii, sa sti ca este ca o cutie a pandorei. In aceasta situatie era mai bine sa fi incasat salariul,pentru ca altfel nu poti dovedi de unde ai avut veniturile necesare traiului.Practic ai trait si tu din evaziunea aia si esti complice.Ca atu la o negociere, poti folosi chestia cu evaziunea .Nici lor nu le convin valurile, iar tu ai cel mai putin de pierdut pana la urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tine minte o vorba: pana la Cel de Sus te mananca sfintii, dar oricum e bine ca pui problema si asa.

 

eu una, care am vazut jde asemenea mizerii in instanta si am refuzat tot atatea de lucrat la ele, iti admir atitudinea. pe bune.

 

ai toate sansele sa scoti de la ei ceva mai mult decat masina aia, cu ce ai zis ca ai. le spui clar, in fata: depui actele la finante sau iti dau ei de buna voie, pe numele tau, ceea ce zici tu ca-ti trebuie.

 

iar presupun ca ea a cerut copilul, sa-i fie incredintat.

 

nu retin daca ai spus ceva despre cererea de partaj......sori. cine o depune tre sa si plateasca partaju, care e enorm de costisitor.

 

poti dovedi cu martori si cu expertiza grafologica, da si asta e scumpa tare, numa sa fii sigur ca merita suma pe care ai recupera-o.

 

omeneste vorbind......femeile lacome, avare, care mai stau si sub papucul parintilor, e greu sa devina umane peste noapte, dar daca o vei lasa in pace, macar pe perioada procesului, sa vada cum e fara tine, cine stie????????????

 

are timp de gandit, de analizat in fel si chip

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×