Sari la conținut
Forum Roportal
Oreste2010

Noi suntem demoni in Iad (sufletul nostru), iar Satana e regele acestei lumi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut!

 

imi cer scuze daca s-a mai postat acest topic (va rog sa ma corectati daca gresesc) dar vroiam sa stiu ce parere aveti despre aceasta afirmatie

 

am discutat cu un amic (care a citit cartile dr Dragos Argeseanu) zilele acestea si pleca de la una din afirmatiile acestuia dintr-una din cartile lui (faptul ca noi suntem demoni prin pacatele noastre acumulate voluntar sau nu dupa Botez) + ce se spune in Biblie ca regele acestei lumi este Satana...

 

ce parere aveti?

 

PS: rog fara mistouri, pur si simplu ma intereseaza subiectul si vreau sa aflu ce mai cred si altii (daca va intereseaza subiectul, desigur)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod clar, ingeri nu prea suntem. Asta daca privesti cu atentie ce se intampla azi in aceasta lume, in cazul in care nu esti prins intr-un profund somn. Satana nu face decat sa-si joace rolul bine stabilit si anume cel de ispititor. Nu poti pleca din aceasta vale a plangerii, fara sa te purifici, fara sa devii divin. Problema cea mare este ca acestor suflete din aceste timpuri a cam inceput sa le cam placa mocirla si sa fie tentati si ispititi de catre satana, ispitind la randul lor alte suflete, iluzionandu-se astfel ca asa este bine si normal.

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce parere aveti?

Fiecare este ceea ce-si alege sa fie si fiecare vede ceea ce vrea sa vada. Unii se vad pacatosi si atat, dominati de tentatii si ispite, altii vad lumea in mocirla si au impresia ca omenirea merge inapoi etc. Depinde de perceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oreste2010, satana ca si dumnezeu dealtfel, sunt doua personaje dintr-o carte, nici unul si nici celalalt nu domina lumea, pentru simplul motiv ca n-au cum! Aceste personaje domina doar mintile oamenilor, care folosindu-se de numele lor comit lucruri pe care n-ar avea curajul si demnitatea sa le comita in nume propriu. Oamenii de cand sunt ei, incearca sa gaseasca o justificare pentru faptele lor! Religiile au avut atata succes, tocmai oferind oamenilor astfel de justificari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare este ceea ce-si alege sa fie si fiecare vede ceea ce vrea sa vada. Unii se vad pacatosi si atat, dominati de tentatii si ispite, altii vad lumea in mocirla si au impresia ca omenirea merge inapoi etc. Depinde de perceptii.

 

 

Iti recomand calduros sa te deplasezi in salonul de zi, aseaza-te confortabil in fotoliul calduros, ia telecomanda si comuta pe un canal de stiri, indiferent care. Nu o sa treaca mult timp si ai sa te ingrozesti, asta in cazul in care ai catusi de putin sentimente pur umane sau mai bine spus daca esti din aceasta lume.

 

Calugarul care merge in varf de munte pentru a scapa de diavolismul si mocirla in care se scalda semenii sai, nu da dovada decat de o mare lasitate. Nu face decat sa se ascunda dupa degt precum un copil mic si neajutorat. Negand mocirla, nu vom ajunge in veci la Dumnezeire. Ci precum lotusul, vom inflori in imparatia divina, dar radacinile noastre trebuiesc bine infipte in mocirla. Pentru a urca este impetuos necesar sa cobori. Orice urcare este precedata de o coborare. Daca privim ca si cum totul este o mare de ingeri si de iubire, fara a vedea si raul, care este cat se poate de real, si nu il eliminam complet din natura noastra, ci doar il acoperim ca pe un gunoi si-l v

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem reali Satana este un personaj imaginar , un demon zamislit de mintea noastra. De ce trebuie sa vedem doar partea goala a paharului ? Exista multi oameni care fac bine semenilor lor sau care nu fac rau dar care nu se vad pentru ca " nu ies in fata "...

Departe de mine gindul de a nega realitatile care ne inconjoara dar "rautatea" face parte din zestrea umanitatii , a existat , exista si probabil va exista mereu. Trebuie sa ne invatam sa traim cu ea si , daca este posibil , sa incercam s-o controlam . Acesta este rolul legilor .

Culpabilizarea omului pe care o promoveaza religia este o modalitate mai mult sau mai putin eficienta de a-l controla si nu intotdeauna in scopuri nobile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa devenim constienti ca exista raul, nefiind o poveste cu bau-bau, ci este cat se poate de real, acest rau ne va duce spre autodistrugere daca il negam, ignoram, ascundem. Este necesara eliminarea lui, transformarea, transmutarea lui in bine. Si se poate face asta practicand alchimia.

 

Kether, atat timp cat religiile vor propovadui mantuirea si iertarea pacatelor, oamenilor nu le va pasa de raul pe care-l fac! Vor actiona bazandu-se pe faptul ca "este cineva acolo sus" care-i iarta pentru porcariile pe care le fac. Crezi ca eu imi bat capul degeaba sa le arat oamenilor manipularea religioasa la care sunt supusi?

Cand oamenii vor deveni constienti ca exista o karma si faptele lor vor fi "sanctionate" prin intermediul acesteia, poate se vor gandi de mai multe ori inainte de a face un rau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culpabilizarea omului pe care o promoveaza religia este o modalitate mai mult sau mai putin eficienta de a-l controla si nu intotdeauna in scopuri nobile.

 

 

Asta nu poate fi decat o alta fata a fanatismului. Asa cum tu blamezi fanatici religiosi nu faci decat sa te blamezi pe tine, oglindindu-te in acel personaj. O moneda intodeauna are doua fete.

 

Masele intodeauna au fost controlate, pentru ca masele sunt alcatuite din oameni profund adormiti. Hitler a facut din poporul german o turma de oi kamicaze in al doilea razboi mondial. Chiar si Ceausescu al nostru nu a facut decat sa profite de constiinta noastra profund adormita, indoctrinand generatia epocii de aur cu dogme cancerigene ce-si au efectul cu brio si in ziua de azi.

 

Lozinci precum "dormi in pace", " este zestrea noastra sa fim si rai" , "este normal raul in om caci fara rau nu se poate", ar trebui sa dispara o data pentru todeauna daca vrem sa devenim mai demni.

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Asta nu poate fi decat o alta fata a fanatismului. Asa cum tu blamezi fanatici religiosi nu faci decat sa te blamezi pe tine, oglindindu-te in acel personaj. O moneda intodeauna are doua fete.

 

2.Masele intodeauna au fost controlate, pentru ca masele sunt alcatuite din oameni profund adormiti. Hitler a facut din poporul german o turma de oi kamicaze in al doilea razboi mondial. Chiar si Ceausescu al nostru nu a facut decat sa profite de constiinta noastra profund adormita, indoctrinand generatia epocii de aur cu dogme cancerigene ce-si au efectul cu brio si in ziua de azi.

 

3.Lozinci precum "dormi in pace", " este zestrea noastra sa fim si rai" , "este normal raul in om caci fara rau nu se poate", ar trebui sa dispara o data pentru todeauna daca vrem sa devenim mai demni.

 

1. Arata-mi unde am blamat fanaticii religiosi in postul meu .

2. Prin ce am bolduit confirmi indirect ultima mea fraza.

3. Spuneam :"Trebuie sa ne invatam sa traim cu ea si , daca este posibil , sa incercam s-o controlam . Acesta este rolul legilor ."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kether, atat timp cat religiile vor propovadui mantuirea si iertarea pacatelor, oamenilor nu le va pasa de raul pe care-l fac! Vor actiona bazandu-se pe faptul ca "este cineva acolo sus" care-i iarta pentru porcariile pe care le fac. Crezi ca eu imi bat capul degeaba sa le arat oamenilor manipularea religioasa la care sunt supusi?

Cand oamenii vor deveni constienti ca exista o karma si faptele lor vor fi "sanctionate" prin intermediul acesteia, poate se vor gandi de mai multe ori inainte de a face un rau!

 

 

Sunt de acord cu tine Apopii. Dar asta nu inseamna sa denigrezi total ideea de Dumnezeu. Dumnezeu sau cum vrei sa-l numesti, eu il numesc binele, exista si asta este de netagaduit. La fel si satana pe care eu il numesc raul exista, si nu este o inventie pur fantastica.

 

 

 

 

3. Spuneam :"Trebuie sa ne invatam sa traim cu ea si , daca este posibil , sa incercam s-o controlam . Acesta este rolul legilor ."

 

 

Legile umane sunt profund corupte. Crede-ma, stiu despre ce vorbesc.

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×