Sari la conținut
Forum Roportal
denise01elle

Topic despre Basescu. Teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:spiteful: Va invit pe toti sa scrieti aici...toti cei care sunteti cu Base si cei care sunteti impotriva lui.

 

Ce s-a schimbat din perspectiva voastra in bine in tara asta de cand e Base presedinte? Ce va place la el? Ce nu va place?

 

Ati "trait bine" in acesti ani de cand e el presedinte? Dati exemple va rog! Si mai ales nu va certati :-

 

Pot spune ca si eu l-am votat pe Base :o: la fel ca multi dintre voi, dar nu o voi mai face!!! :o:

 

De ce? Va spun pe parcurs! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multi am crezut ca vom trai intr-o tara normala...dar tercerea zilelor l-au transformat pe popularul base in atot-puternicul BASE

 

Ce a facut Base de te-a dezamagit? Sau mai degraba ce n-a facut? :spiteful:

Da exemplu te rog :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce a facut Base de te-a dezamagit? Sau mai degraba ce n-a facut? :spiteful:

Da exemplu te rog :o:

a promis descentralizare si acum il pot compara cu un tiran.....in toate institutiile publice directorii se numesc politic si face sa dispara motivatia de promovare.exemplele pot continua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine .Uite ca am venit sa vorbim.

 

L-am votat pe Basescu la fel cum am votat de fiecare data: Pe Constantinescu sa nu iasa Iliescu , pe Basescu sa nu iasa Nastase. Nu pentru "Sa traiti bine".Stiam ca este doar clip electoral.Nu am vrut sa fiu Gica contra ,dar cred sincer ca Iliescu si toti mostenitorii lui, sunt cel mai rau lucru ce se putea intampla Romaniei.

Basescu m-a pacalit un pic.Chiar am crezut ca poate aduce ceva ordine.Sa se fure cu limite,cei alesi sa-si respecte mai mult promisiunile si electoratul, traficul de influenta si coruptia sa fie cat de cat reduse ,sa se vada ceva bani negri si gri mai la suprafata si de aici si ceva crestere a puterii de cumparare. Si a mai fost cota unica de 16% care este singurul lucru bun din anii astia. PSD-ul a tot melitat impotriva cotei unice de 16% ,dar ce nu spun este ca varianta lor progresiva, era mai proasta pentru 90% din salariati.Cu creionul in mana am calculat si eu as fi platit ceva intre20% si 25%. Sunt foarte de acord cu o varianta de impozit progresiv, dar sa plece de la 0% pentru cei cu salariul minim si sa creasca in asa fel incat pentru un salariu de 3000 RON de exemplu, sa fie sub15% iar pentru ala cu 30000 RON sa fie50% si mai departe pana la 70-80% in cazul unor salarii monstruase.

Din pacate Presedintele Basescu a reusit sa ma dezamageasca.

Partidele m-au dezamagit asa de tare incat nu am mai votat .Cred ca la alegerile parlamentare ar fi bine sa avem o prezenta de sub10% sa fie ca o palma care sa se auda pana la Bruxeles. Acum insa la Prezidentiale ,cu inima stransa il voi vota tot pe Basescu. Sa ma explic:

 

Cred in continuare ca PSD-ul este cel mai corupt si mai periculos partid pentru Romania. Cooptarea lor la guvernare a fost o mare greseala .

Varianta PD-L guvern minoritar era mai buna si guverna la fel cum a guvernat si PNL-ul minoritar.Asta pentru ca si PDL si PNL s-au intrecut in manevre politice si au tinut coada sus ca niste capre raioase.Mai ales PNL si apropo ,cu Crin Antonescu printre cei mai inversunati in prostie.

Singurul care mai poate tine PSD-ul la distanta de putere este Basescu. Daca el nu iese presedinte PD-L se scindeaza ,sunt cativa acolo care nu-l mai vor pe Basescu decat daca este Presedinte.

 

Ma uit si la contracandidati . Mie imi par penibili fara sa mai pun la socoteala si apartenenta lor politica ,care la doi este PSD [independenta lui Oprescu sa o creada mutu]. Iar Crin Antonescu este doar un bun orator , inteligent ,placut dar in fata sacalilor este doar un alt fel din meniu.

 

Pe de alta parte daca iese Basescu ,exista o sansa ca avizi dupa putere ,cativa smecheri din PSD sa schimbe tabara si poate chiar sa se scindeze PSD-ul ,zi pe care o voi sarbatorii precum Craciunul ,Pastele si Revelionul la un loc.

 

In concluzie ii mai acord lui Basescu un mandat ,ca atat mai poate si sper ca in cinci ani sa apara in sfarsit cativa politicieni providentiali care sa poata sa indrepte lucrurile.

Editat de Burel001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am crezut ca poate aduce ceva ordine.Sa se fure cu limite,cei alesi sa-si respecte mai mult promisiunile si electoratul, traficul de influenta si coruptia sa fie cat de cat reduse....

 

:o::o: Deci nu te deranjeaza furtisagul, dar sa se fure cu limite, pai de ce sa fie mare discrepanta si unii sa fure miliarde si altii cativa leuti...sa furam toti in limita bunului simt sau cum? Aaa, pai de ce sa fure X mai mult decat mine, eu sunt mai prejos?:-

Coruptia etc sa fie cat de cat reduse, Doamne fereste daca n-ar mai exista corupti si ar disparea peste noapte coruptia noi cui am mai da spagi ca sa ne rezolvam cate o treaba si sa le-o luam fraierilor inainte?

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar am crezut ca poate aduce ceva ordine.Sa se fure cu limite,cei alesi sa-si respecte mai mult promisiunile si electoratul, traficul de influenta si coruptia sa fie cat de cat reduse....

 

:o::o: Deci nu te deranjeaza furtisagul, dar sa se fure cu limite, pai de ce sa fie mare discrepanta si unii sa fure miliarde si altii cativa leuti...sa furam toti in limita bunului simt sau cum? Aaa, pai de ce sa fure X mai mult decat mine, eu sunt mai prejos?:-

Coruptia etc sa fie cat de cat reduse, Doamne fereste daca n-ar mai exista corupti si ar disparea peste noapte coruptia noi cui am mai da spagi ca sa ne rezolvam cate o treaba si sa le-o luam fraierilor inainte?

 

:spiteful:

 

Am crezut ca am cu cine sa vorbesc. Imi vine greu sa cred, dar este evident ca nu sti ceva ce ar fi trebuit sa sti.Pe aceasta planeta nu exista loc fara coruptie.Fara nici o exceptie ,nici o natiune nu este ocolita de fenomen.Banii sunt motorul care invart mecanismul global, iar traficul de influenta este cureaua de transmisie. Tarile dezvoltate la care noi privim cu jind ,au insa o coruptie "civilizata" si un trafic de influenta '' delicat" . Adica mai pe romaneste, aia cand baga mana au si opritor , fiscul si anticoruptia lor isi face treaba de cele mai multe ori,justitia este si ea eficienta, de cele mai multe ori.Asa ca acolo pentru a fi corupt si in acelasi timp sa nu te prinda,trebuie sa fi inteligent ,talentat ,competent, iar daca esti politician ,sa-ti respecti cel putin 20% din promisiunile electorale. Pentru ca maximul de promisiuni electorale ce se respecta ,statistic vorbind, este de 50%.La ei.

 

Dar cum tu ai un avant justitiar mai dihai ca Vadim ,vrei sa dispara toate porcariile de o data si instantaneu.Nu se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...:spiteful: :o: m-ai ghicit, sa stii ca inainte imi placea de Vadim si inca imi mai place...pentru ca e destept, daca nu innebunea asa de tare chiar il votam :o:

 

Poate o sa-l votez si pe Becali ca are destui bani si n-are de ce sa mai stoarca tara asta pentru buzunarul propriu :- nah!

 

Noi nu ne putem compara cu alte tari civilizate din Europa, pentru ca noi dam pe afara de coruptie si prostie, le avem pe toate...rele!

 

Du-te in orice tara...si Bulgaria...sunt mai saraci decat noi, au fost si ei sub comunism, dar se vede ca sunt cat de cat civilizati, nu merg cu masina pe autostrada si arunca sticle goale si mizerii din mers ca taranii de romani... Ce pretentii sa mai avem cand mai mult de jumatate dintre noi nu avem elementarul bun simt si respect fata de cei din jur?

Romania e una dintre cele mai corupte tari din cauza gandirii majoritatii! Si normal cand muncesti si vezi ca nu o scoti la capat daca nu esti corupt...normal ca accepti sa fii corupt,dar trebuie si un pic de demnitate ca nu e banul totul pe lumea asta!

 

Basescu ne reprezinta...reprezinta majoritatea, hahaha, hai sa furam sa traim noi bine si dupa noi potopul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine .Uite ca am venit sa vorbim.

 

L-am votat pe Basescu la fel cum am votat de fiecare data: Pe Constantinescu sa nu iasa Iliescu , pe Basescu sa nu iasa Nastase. Nu pentru "Sa traiti bine".Stiam ca este doar clip electoral.Nu am vrut sa fiu Gica contra ,dar cred sincer ca Iliescu si toti mostenitorii lui, sunt cel mai rau lucru ce se putea intampla Romaniei.

Basescu m-a pacalit un pic.Chiar am crezut ca poate aduce ceva ordine.Sa se fure cu limite,cei alesi sa-si respecte mai mult promisiunile si electoratul, traficul de influenta si coruptia sa fie cat de cat reduse ,sa se vada ceva bani negri si gri mai la suprafata si de aici si ceva crestere a puterii de cumparare. Si a mai fost cota unica de 16% care este singurul lucru bun din anii astia. PSD-ul a tot melitat impotriva cotei unice de 16% ,dar ce nu spun este ca varianta lor progresiva, era mai proasta pentru 90% din salariati.Cu creionul in mana am calculat si eu as fi platit ceva intre20% si 25%. Sunt foarte de acord cu o varianta de impozit progresiv, dar sa plece de la 0% pentru cei cu salariul minim si sa creasca in asa fel incat pentru un salariu de 3000 RON de exemplu, sa fie sub15% iar pentru ala cu 30000 RON sa fie50% si mai departe pana la 70-80% in cazul unor salarii monstruase.

Din pacate Presedintele Basescu a reusit sa ma dezamageasca.

Partidele m-au dezamagit asa de tare incat nu am mai votat .Cred ca la alegerile parlamentare ar fi bine sa avem o prezenta de sub10% sa fie ca o palma care sa se auda pana la Bruxeles. Acum insa la Prezidentiale ,cu inima stransa il voi vota tot pe Basescu. Sa ma explic:

 

Cred in continuare ca PSD-ul este cel mai corupt si mai periculos partid pentru Romania. Cooptarea lor la guvernare a fost o mare greseala .

Varianta PD-L guvern minoritar era mai buna si guverna la fel cum a guvernat si PNL-ul minoritar.Asta pentru ca si PDL si PNL s-au intrecut in manevre politice si au tinut coada sus ca niste capre raioase.Mai ales PNL si apropo ,cu Crin Antonescu printre cei mai inversunati in prostie.

Singurul care mai poate tine PSD-ul la distanta de putere este Basescu. Daca el nu iese presedinte PD-L se scindeaza ,sunt cativa acolo care nu-l mai vor pe Basescu decat daca este Presedinte.

 

Ma uit si la contracandidati . Mie imi par penibili fara sa mai pun la socoteala si apartenenta lor politica ,care la doi este PSD [independenta lui Oprescu sa o creada mutu]. Iar Crin Antonescu este doar un bun orator , inteligent ,placut dar in fata sacalilor este doar un alt fel din meniu.

 

Pe de alta parte daca iese Basescu ,exista o sansa ca avizi dupa putere ,cativa smecheri din PSD sa schimbe tabara si poate chiar sa se scindeze PSD-ul ,zi pe care o voi sarbatorii precum Craciunul ,Pastele si Revelionul la un loc.

 

In concluzie ii mai acord lui Basescu un mandat ,ca atat mai poate si sper ca in cinci ani sa apara in sfarsit cativa politicieni providentiali care sa poata sa indrepte lucrurile.

 

d-le, imi vine sa te pup pentru modul inteligent si de bun simt in care ti-ai exprimat punctul de vedere cu privire la subiectul pus in discutie.

 

sant invidios pe d-ta pentru abordarea civilizata a situatiei politice actuale din tara. de-ai fi prin preajma mi-ar face placere sa-ti strang mana si sa te invit la o bere.

 

satul pana peste poate de comentariile otravite de la televiziuni, sant de-a dreptul surprins sa descopar ca nu s-a ticalosit chiar toata lumea din Romania.

 

sant intrutotul de acord cu analiza facuta de d-ta, cu o nota in plus pentru paragraful pe care mi-am permis sa-l subliniez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×