Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Ortodoxia dezleaga de moarte si pacate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conform Legii noi , Biserica Ortodoxa da in fiecare Duminica Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica de care au nevoie si yoginii si altii:

Ioan 6

" 54. Cel ce măn

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Yoga, rei ki, taiki, budismul si alte am impresia ca sunt religii pagane.

 

Yoga,reiki,tai chi nu sunt religii,faci o mare confuzie.

 

 

Yoga (Devanagari: योग) este una din cele 5 şcoli ale Filozofiei Hindu, bazată pe meditaţie ca o cale spre auto-cunoaştere si eliberare. Textele Hindu care stabilesc bazele yoga conţin: Upanishadele, Bhagavad Gita, Yoga Sutra lui Patanjali, Hatha Yoga Pradipika şi multe altele. [1][2]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Yoga,reiki,tai chi nu sunt religii,faci o mare confuzie.

 

intr-adevar nu sunt religii sa zicem oficiale.

dar orice lucru pe care il folosesti in mod constant ca sa obtii anumite rezultate in viata ta, despre care crezi ca functioneaza si schimba ce tu consideri a nu fi bun, deci principiile respective se cheama religie.

 

daca tu te bazezi pe reiki pentru a iti mentine sanatatea fizica si mentala, bunastarea etc, atunci reiki a devenit religia ta.

si la fel e si cu yoga etc.

 

ce gasesc eu extrem de interesant sunt efectele acestor lucruri in viata populatiei de unde provin.

in india si china sunt cele mai mari si dezastruoase probleme demografice. de saracie si foame nici nu mai spun.

la polul opus e europa occidentala, in special nordica, unde religiile de orice fel nu prea au mare cautare si unde gasim cel mai ridicat nivel de viata, de cultura si de legislatie pro individ.

 

 

Dimineata, tu vorbesti de o ortodoxie aparte fata de cea reala, practicata de babele comunitare.

am mers cu Gelu la multe manastiri si schituri si am stat de vorba cu calugari obisnuiti si cu stareti si toti au afirmat unul si acelasi lucru: ca traditiile si principiile ortodoxe sunt excelente si functionabile, dar ca populatia, in special varsta a treia, a inventat un catralion de practici oculte, vrajitoresti, pe care le amesteca cu practicarea ortodoxiei.

 

spre exemplu, un calugar de la un schit din neamt povestea ca el insusi a invatat lumea la biserica si in caaele lor sa renunte la diferite practici 100% oculte, si sa puna accentul pe relatiile cu cei dragi, cu membrii familiei etc.

dar oamenii efectiv nu vor sa renunte la lucrurile astea. prin 97 parca, a fost un scandal monstruos in bicaz cu un preot tanar, care a adus un suflu nou si proaspat in biserica locala. babele au intervenit cu promptitudine si au adus altul, unul care sa le cante in struna si sa le faca diferite servicii"religioase" impotriva cui voiau ele, evident contracost.

 

deci eu una cred in ortodoxia originala, cea despre care spuneam ca am gasit-o in scrierile lui Steinhart spre exemplu, dar nu in ceea ce vad acum la biserica.

vecinele mele refuza sa dea de mancare unor copii ai strazii, dar merg cu tavile incarcate, merg pe jos vreo 4km, ca sa fie admirate, la biserica, sa vada popa si apoi sa dea bunatatile la cainii bisericii, care nu servesc decat fursecuri fine. painea nu le convine defel.

 

in zilele in care se fac acele darnicii in cimitirul bisericii, unde e si mormantul lui Gelu, e efectiv cumplit sa vezi saracii alungati de tantele astea care se aduna pe langa vreun mormant, mananca ce au de mancat si p-orma lasa in urma o mizerie de nedescris.

degeaba predica parintele, degeaba spune verzi si uscate in timpul slujbei si dupa slujba. el balabane, el aude.

si multe, multe altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-adevar nu sunt religii sa zicem oficiale.

dar orice lucru pe care il folosesti in mod constant ca sa obtii anumite rezultate in viata ta, despre care crezi ca functioneaza si schimba ce tu consideri a nu fi bun, deci principiile respective se cheama religie.

 

daca tu te bazezi pe reiki pentru a iti mentine sanatatea fizica si mentala, bunastarea etc, atunci reiki a devenit religia ta.

si la fel e si cu yoga etc.

 

ce gasesc eu extrem de interesant sunt efectele acestor lucruri in viata populatiei de unde provin.

in india si china sunt cele mai mari si dezastruoase probleme demografice. de saracie si foame nici nu mai spun.

la polul opus e europa occidentala, in special nordica, unde religiile de orice fel nu prea au mare cautare si unde gasim cel mai ridicat nivel de viata, de cultura si de legislatie pro individ.

 

 

REL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

sufletul/spiritul e vesnic....fara vre-o practica sau dezlegare religioasa...sau nu stiai lucrul asta? :o:

Editat de Enki
NU MAI CITA TOATA POLILOGHIA!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reiki,nu este o religie.Nu este o metoda de vindecare.Nu este... :) multe.Documentati-va... :yahoo:

Este un stil de viata armonios,urmare caruia se restabileste echilibrul ...viului.Prin restabilirea acestuia intervine invariabil,vindecarea fizica,psihica...

Reiki,e permisiv...dar,nu are nicio treaba cu religia,credinta ori necredinta persoanei. :P Actioneaza neconditionat,fara discriminari.

Daca e sa consideram religie tot ce facem zilnic atunci... :hi:

Multe...folosim constant, :o: si nu-s religii.

Nicio religie nu detine adevarul si nu e perfecta.Religia e una iar credinta,alta.Sa nu le confundam.

Pentru mine religiile sunt doar niste partide "politice". :salut: Votati cu mine,c-o mierliti mai bine!

Refuz sa cred ca Dzeu,Creatorul...e o persoana. :doh: Iar daca e o persoana,atunci,e mort.

De moarte si pacate (n-am inteles niciodata pentru ce trebuie sa existe pacatul) ne dezleaga doar conduita si modul nostru de a fi.Nimeni si nimic altceva. :o:

Omul e muritor! Nimeni si nimic nu-l face nemuritor.Si IIsus e mort.

Pentru mine,disparitia din planul material=moarte! :P

Adio,constiinta=adio,viata.

Nu mai gasesc acum in biblie o afirmatie peste care am dat cindva si care sustinea ca... moartea este diavolul!

Sau invers... :o: cum va convine.

Probabil ,de aici expresia:"l-a luat dracu'!" :-

Simplu:viata (Dzeu),moartea (diavolul) si electoratul (noi).

Sau,daca vreti religii... :o: ele sunt provideri internet(akasha).

Lasati-ma ,cu religiile... :x: Toate,aceeasi Marie.

Ateii ar insemna sa fie in afara a tot;ori,traiesc si mor si ei asemenea turmelor religioase. :P Nu-s discriminati...

Sau daca vreti...religiile sunt o forma de...reiki! :o: Au si ele principii,simboluri...alea,alea.

Sic! ;)

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, tu zici ca: "Tai Chi Chuan-ul reprezinta una din ramurile practicii taoiste. " Tao e religie si are si temple, deci Tai Chi e un mod de practicare a religiei Taoiste. Deci are legatura cu religia, in timp ce poate in sine nu sunt religii.

Si daca Taosimul face ofrande zeilor si poate fi idolatrie atunci taoismul ar putea fi o cale de practicare a idolatriei.

 

Baglavagita nu sunt niste texte suspendate, sunt carti de baza ale religiei hinduse. Uite ce zici: Textele Hindu care stabilesc bazele yoga conţin: Upanishadele, Bhagavad Gita, Yoga Sutra lui Patanjali, Hatha Yoga Pradipika şi multe altele. Deci yoga se bazeaza pe Textele religiei hinduse care poate da ofrande zeilor si care poate fi idolatrie deci yoga se poate baza pe texte idolatre. Unde am citit ca yoginii mai avansati erau incurajati sa zica mantre sau alte lucruri care in traducere erau rugaciuni catre un zeu al lor ? O carte despre yoga: http://www.crestinortodox.ro/carte-894-mar...arintele-paisie

 

................. incearca sa nu judeti dupa aparente. Poate femeile de care zici in ascuns se duc la spitale, orfelinate, etc cu mancare etc... asa ca nu ai cum sa stii. Cele 7 Taine incluzand Sfanta Comuniune pentru viata vesnica sunt realizate de Sfantul Duh primit de preot la hirotonie deci in cea mai desarvasita perfectie si incoruptibil.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu judecam aceste lucruri dupa comportamentul "gospodinelor"! :yahoo:

.....................

Creatia,omul...exista, anterior bibliei.Pina atunci,ce au facut oamenii? :P Dupa ce s-au ghidat?

Au trait altfel? :salut: Au murit altfel? Erau analfabeti?

Sau creatia incepe cu poporul ales? :o:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Om se intoarce din moarte clinica dupa ce vorbeste cu IIsus:

daca era musulman il vedea pe alah, daca era budist il vedea pe Buddha, daca era hindus vedea un zeu...

 

o gramada de minunatii se intampla si in religia musulmana dar nu prea sunt bagate in seama de crerstini asa cum nici musulmanii nu baga in seama crestini...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×