Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am aflat chiar astazi (24 noiembrie) ca am virusul hepatitei C in singe. Urmeaza sa fac si alte investigatii, probabil. Am deja o ecografie la activ, nu am modificari structurale ale ficatului, ceea ce este bine. Rau este faptul ca analizele singelui imi arata valori anormale pentru ficat. Am 29 de ani si, probababil, am luat virusul in urma unei transfuzii, pe vremea cind nu era testat (am avut acum 12 ani o hemoragie digestiva si am primit singe). Problema nu e daca sa ma tratez sau nu, e clar ca voi urma toate recomandartile medicilor (nu beau deloc acum, de ceva vreme, dar fumez - le las, promit!!!), ci daca voi putea face miscare in continuare. Sunt mort dupa mersul pe bicicleta, am batut adevarate recorduri de distanta si vreau sa stiu, daca imi poate spune cineva, daca voi mai putea merge vreodata pe bicicleta. Multumesc. Voi mai intra pe acest forum, deocamdata in capul meu e o adevarat furtuna, trebuie sa-mi asez gindurile si va voi mai intreba tot felul de chestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulian,

 

valori ridicate ale fiactului sunt tipic pentru HCV. In legatura cu sportul, eu cred ca poti sa il continui atata timp cat simti tu ca este bine pentru tine. Putina atentie de a nu te suprasolicita va trebui sa ai. Pe timpul tratamentului nu stiu daca vei reusi sa faci atata sport, depinde cat de bine il suporti. Eu mai fac din cand in cand. Important este sa te simti tu bine si satisfacut, cred ca mai trist si deprimat ai deveni daca va trebui sa renunti la ceea ce iti place, ceea ce iara nu este bine. Si eu incerc si duc o viata cat mai normala cu toate lucrurile pe care le-am facut si inainte de a primi vestea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate. Stiu ce am simtit in momentul in care am aflat si acesta a fost primul gind: renunt la bicicleta. Nu m-am gindit la cei de linga mine sau la nu stiu ce tragedie care ma asteapta, ci la acest lucru banal... Astept acum analizele care urmeaza, am inteles ca voi avea de "luptat" si cu o biopsie. Dar am incredere in medici, sa stii. M-au mai salvat acum doi ani dintr-o alta chestie urita, nu vad de ce nu as mai avea o sansa. Multumesc pentru sfaturi. O sa mai vorbim. SANATATE!

PS TREBUIE SA LAS TIGARILE. NEAPARAT! :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca mersul pe bicicleta nu este un lucru banal pentru tine.

 

Am reinceput si eu sa merg pe bicicleta (cam la 4 luni dupa terminarea tratamentului cu PegIntron+ribavirina) si-mi prinde foarte bine.

Cat despre fumat, nu trebuie sa ne promiti... pentru ca nu foloseste. Eu m-am lasat acum 3 ani dupa 12 ani de fumat la greu. Este o aventura complicata. Am scris un articolas pe tema asta aici

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2355-50.html

 

Succes!

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulian.

 

imi place de tine ca desi ai aflat vestea f. recent privesti optimist in viitor si asta este un lucru esential :P Dupa cum vezi si eu sunt de parere:

 

THINK POSITIVE

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ENIGMA, am vreo sansa sa gindesc altfel :D ? Cred ca nu. Am fost la Gastro-Hepatologie, medicul cu care am vorbit este un tip extraordinar. Nu mi-a dat sperante aiurea, dar a stabili din prima clipa o relatie doctor-pacient cum mai vezi prin filme. Adica, pe scurt, ne considera responsabili pe amindoi pt rezultatele investigatiilor/tratamentului. Ideea e ca ma tine sub observatie 6 luni cu tratament intensiv cu hepatoprotectoare, dupa care urmeaza minunata punctie hepatica si, probabil, interferon. A fost cinstit cu mine, mi-a explicat inclusiv tehnica biopsiei, anestezia, sansele de vindecare, ce se poate intimpla daca nu o tratez etc. Indiferent de ce ma asteapta, trebuie sa incerc totul. Oricum, pe masura ce trece timpul, imi dau seama ca cei din jurul meu sufera mai mult decit mine si asta ar fi singurul lucru care ma demoralizeaza. Dar, in definitiv, nu am vrut eu sa iau virusul asta nenorocit. Sper sa-l arunc la gunoi intr-un an, doi. Mai vorbim. Succes si SANATATE!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta vei scapa de el!

:D

Daca mai astepti 6 luni atunci ai putea sa te si vaccinezi contra A, B...ca ai timp (se face la 0,1,6 luni), daca nu esti deja vaccinat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enigma, nu inteleg care e treaba cu vaccinarea. Din cite cunosc, nu poti face un vaccin cind esti deja infectat (sigur, virusii A si B sunt diferiti de C, dar chiar nu e nici o problema???). Mi s-a dat acel termen de 6 luni, timp in care fac tratament cu hepatoprotectoare. In functie de nivelul transaminazelor si altor factori (nu stiu care sunt aceia) se va lua o decizie pentru mai departe. Pina atunci, regim, fara alcool (oricum nu beau de vreo 2 luni deloc), fara tigari, fara cafea, etc. Singurul lux: efortul pe care il voi face din nou din primavara pe potecile din paduri, cu bicicleta... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulian!

Depinde cu ce tip de virus esti infectat! B si C sunt virusi diferiti chiar daca amandoi afecteaza acelasi organ (ficatul). Pentru hep. B s-a facut un vaccin, deci ii poti da organismului tau posibilitatea de a-l recunoste si de a-l face KO pe dusman. Pentru C nu, si probabil nu se va face curand datorita faptului ca acest virus zapacit sufera mutatii si deci, organismul nu-l mai recunoaste, chiar daca a facut-o odata.

Lucru bun este ca ai gasit un medic intelegator cu care poti comunica. El ce parere are despre vaccinare contra B? In rest, stiu ca poti face sport dupa pofta inimii daca nu fortezi. Orice efort peste masura afecteaza ficatul care si asa sufera de stresul C-ului.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iulian,

 

virusul C nu are legatura cu A si B-ul. Daca impotriva A si B exista vaccin, impotriva lui C inca nu exista. Deci chiar daca ai C-ul este foarte important sa te vaccinezi impotriva A si B pentru a evita o coinfectare - de ex. C+B care poate fi fulminanta. Deci o vaccinare este absolut recomandata la cei cu virusul C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×