Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Certurile minore

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce doi oameni care se iubesc mult si se potrivesc perfect se poticnesc din cand in cand de certuri minore? Mi se pare foarte ciudat si chiar inexplicabil, si de fiecare data cand trec prin asta imi vine sa-mi dau suturi in c** pentru ca n-am stiut sa rezolv situatia cu mai mult calm. E oare un aspect al vietii pe care trebuie sa-l acceptam ca atare, sau putem face ceva pentru a ne controla mai bine? Voi cum procedati...?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

certurile intr-o relatie, chiar si intre 2 care se inteleg "perfect" sunt inerente. si nu intamplator din cauze minore, pentru ca daca ar fi cauze importante atunci s-ar pune semne de intrebare cu privire la relatie.

nu totdeauna reactionam cum trebuie, pentru ca nu intotdeauna ne gandim ca cel care incepe cearta o poate face din motive cu totul diferite decat ce credem noi. poate a avut o zi proasta, toate i-au mers pe dos si-atunci rabufneste, iar celalalt o ia personal si-atunci.. gata cearta.

sa va dau un exemplu simpatic, dar zic eu destul de edificator de cum poti ocoli o cearta stupida:

am luat un caine, avea 6 saptamani, nu-l puteam scoate afara pana cand facea 2 luni si ii faceam vaccinul. cum cainele il luasem pentru ca eu mi l-am dorit mai mult :jester: , greul l-am dus eu, of course. pe timpul noptii il inchideam in holul de la intrare unde avem gresie ca sa nu murdareasca nimic daca isi facea nevoile. ghinionul era ca s-a intamplat de cateva ori ca omul meu sa ajunga dimineata acolo inaintea mea. imbracat frumos ca de serviciu, deschidea usa si hop calca in udatura, ca aia era mai greu de vazut:P va dati seama ce era la gura lui. eu ma duceam, stergeam, si ii spuneam foarte convinsa "da, ai dreptate, dupa-amiaza sun (pe cei de unde il luasem) si il dau inapoi". in felul asta il calmam, pt ca daca nu-l contraziceam cu nimic nu avea motiv sa continue cearta, si pana ajungea acasa inapoi episodul era uitat, si catelu era simpatic si jucaus etc.. si asta s-a intamplat de vreo 2-3 (4) ori :jester:

daca eu as fi luat-o personal si as fi venit cu replici de genul: "pai sigur, o data mi-am dorit si eu ceva si tu urli si tipi, nu poti astepta 2saptamani?" , cred ca ar fi aruncat cainele pe geam in secunda 2, iar eu lovita in amoru propriu probabil mi-as fi facut bagaju si as fi plecat la mama :jester:

 

p.s. cainele are 5 ani acum :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce doi oameni care se iubesc mult si se potrivesc perfect se poticnesc din cand in cand de certuri minore? Mi se pare foarte ciudat si chiar inexplicabil, si de fiecare data cand trec prin asta imi vine sa-mi dau suturi in c** pentru ca n-am stiut sa rezolv situatia cu mai mult calm. E oare un aspect al vietii pe care trebuie sa-l acceptam ca atare, sau putem face ceva pentru a ne controla mai bine? Voi cum procedati...?

unde scrie ca n-avem voie sa ne certam si de ce tre sa-ti dai suturi?

 

de unde aberatia ca tre sa fim calmi, dulci, iertatori etc? cat de ipocrit si prefacut si fatarnic tre sa fii ca sa ai asemenea comportament?

asa suntem construiti, noi oamenii, sa ne enervam, sa ne certam, sa ne dam seama unde si cum am gresit si sa ne impacam si sa ne iubim.

si a doua zi s-o luam de la capat.

 

psihologii zic ca e foarte sanatos sa ne descarcam energiile negative prin certuri, activitate fizica, sport si sex si muzica.

 

azi dimineata pisicile s-au suit gramada pe laptopu meu. au derglat toate functiile. le-am aruncat cat colo cu tot cu patura mea cu stele.

am reparat aproape tot, mai putin scrollu. si tastele de delete.

si p-orma le-am dat sa pape si i-am luat in brate. so?

 

nici cu bipezii nu procedez altfel. si ies lucruri tare bune. so?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat de ipocrit si prefacut si fatarnic tre sa fii ca sa ai asemenea comportament?

 

La mine se vede altfel. :doh: Cine ştie a ierta din tătă inima, nu-i deloc făţarnic, e pe cale de-a deveni om. :doh:

Căci acum eu nu mă simt pe deplin OM, cu toate atributele cuv

Editat de teasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand cel care e langa tine conteaza pentru tine, si trec ani, ani in care invata amandoi care le sunt limitele, e floare la ureche sa lasi de la tine cand stii ca si el face la fel. ce folos sa ne luam de par (agrafe) si sa ajungem sa spunem vorbe pe care nu le credem? vorbele raman spuse.

si da, am invatat sa fiu iertatoare si calma cu cine conteaza pentru mine, cu ceilalti.. nu intotdeauna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand cel care e langa tine conteaza pentru tine, si trec ani, ani in care invata amandoi care le sunt limitele, e floare la ureche sa lasi de la tine cand stii ca si el face la fel. ce folos sa ne luam de par (agrafe) si sa ajungem sa spunem vorbe pe care nu le credem? vorbele raman spuse.

E adevarat, dar dupa cate am inteles tu esti cea care nu spui aceste vorbe, dar el insa la nervi :)... si totusi ??

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat, dar dupa cate am inteles tu esti cea care nu spui aceste vorbe, dar el insa la nervi :)... si totusi ??

 

el la nervi injura bietu' catel, care saracu singura lui vina era ca n-are voie sa iasa afara:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
el la nervi injura bietu' catel, care saracu singura lui vina era ca n-are voie sa iasa afara:))

Deci nu pe tine ? Il minteai, ca sa suporte ceva care tie iti facea placere, iar lui nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci nu pe tine ? Il minteai, ca sa suporte ceva care tie iti facea placere, iar lui nu.

 

o sa fim acuzate de off topic. daca citeai mai cu atentie, nu-mi puneai nici intrebarea de dinainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o sa fim acuzate de off topic. daca citeai mai cu atentie, nu-mi puneai nici intrebarea de dinainte.

Am citit si am inteles ca era o situatie temporara, dar stii... nu prea exista situatii definitive. :)

E adevarat ca ceea ce ai spus tu este offtopic, era vorba de certuri pe lucruri marunte si nu ce face sotia, cand sotul injura catelul... Scuze, am inteles altceva.

 

On topic eu cred ca certurile minore intre oameni care se iubesc sunt datorate unor asteptari care nu sunt indeplinite.

 

de unde aberatia ca tre sa fim calmi, dulci, iertatori etc? cat de ipocrit si prefacut si fatarnic tre sa fii ca sa ai asemenea comportament?

Pai tocmai, ca te enervezi cand esti luat pe nepregatite, cum a spus si moonstone, important e sa nu il injuri pe celalalt. :doh:

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×