Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Afara din criza!

Evaluează acest topic

afara din criza!!!!!  

15 membri au votat

  1. 1. cum vom iesi din criza?

    • undeva intr-un interval de 1-8 ani, ca efect al regimului auster
      1
    • fiecare pe plan individual, pe cont propriu, unele afaceri vor merge nesperat de bine
      4
    • criza va ramane, ne vom adapta noi
      1
    • se va colapsa tot sistemul, vom cunoaste alt mod de viata
      1
    • ca de fiecare data in istorie, prin conflicte majore ( razboi, razboi civil, miscari sociale)
      4
    • de fapt nu suntem in nici o criza, asistam la moartea unui sistem ineficient
      3
    • Prin folosirea resurselor/metodelor alternative. Si nu numai la energie...
      1


Postări Recomandate

Criza economica se pare ca este mult peste estimari, Iar Romania de azi se aseamana cu un avion in vrie si cu pilotul lesinat. Sistemul muribund cauta cu disperare masuri in afara oricarei moralitati, atitudinea aparatului de stat in final s-a intors impotriva sa, miile de disponibilizati vor fi nevoiti sa intre in zona firmelor private care este in acest moment in colaps in parte sub imensa povara a fiscalitatii si a scaderii cererii, proceselor juridice, depresiei, lipsei de bani. Tocmai acum cand scriu aceste randuri apare pe un post tv statistica radierii de firme pe judete. Sistemul aparent fara iesire lucreaza pe principiul domino-ului, astfel daca colapseaza o firma mai pica in jurul ei cateva, iar multe altele din jurul lor vor resimti lipsa colaborarii ( cerere de produse). Nu este prima data in istorie cand se intampla asa ceva. Si pentru ca istoria se repeta putem prevedea intr-o anumita masura cam ce poate urma. Desigur, chestionarul de mai sus nu are variante suficiente. Astept sa postati variantele voastre. Revin si eu cu varianta proprie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat "razboi". Desi pentru asa ceva ar fi nevoie de motivatie, fie ea si inchipuita, iar romanii nu au nici una. De fapt, ma intreb ce mai au romanii, ca popor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tare pesimist...da,e o criza a sistemului aberant politic,social,economic...de toate felurile.Da,nu va ,,trece"...dar nu,nu cred ca lumea asta va gasi vreo solutie...pentru ca e nevoie de o schimbare de constiinta,de mentalitate,la nivel global,planetar...si oamenii nu sunt dispusi sa se trezeasca.In lipsa de solutii,isi va spune cuvantul frica si lacomia,lipsa de scrupule,ca de obicei...in trecut,in situatii de-astea,s-au cautat vinovatii...era de vina aristocratia -jos cu monarhiile! -apoi,a fost de vina burghezia...jos chiaburii! au fost de vina evreii,strainii in general,a fost mereu cineva de vina,si asta a fost motivul ,,perfect",sa inceapa un nou razboi,sau un razboi civil...

Acum,e limpede cine este de vina,cu adevarat...sistemul.Si aia care il creeaza/mentin.Dar aia au painea si cutitul,cum au avut dintotdeauna,si omenirea nu concepe o viata fara stapani...asa ca,se va gasi probabil un ,,vinovat",ca de obicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am votat "razboi". Desi pentru asa ceva ar fi nevoie de motivatie, fie ea si inchipuita, iar romanii nu au nici una. De fapt, ma intreb ce mai au romanii, ca popor...

Pai...nu au prea multe...si ca sa fie mai interesant pe nimani de partea lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll:

 

Nu este nicio criza, asta am votat. Exista legea evolutiei si legea involutiei. Este aplicabila in orice sistem. Dupa ce urci urmeaza coborarea. Dupa ce cobori este necesara urcarea. Altfel nu exista miscare si implicit vibratia numita viata dispare. Este doar inceputul sfarsitului, urmand un alt inceput.

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca'i criza, dincolo de cea morala si cea a sistemului se dovedeste falimentara , ea fiind alimentata de psihoze individuale sau colective, prin manipulari de tot felul .

 

Sigur ca vom iesio din criza , insa nu printr'o asanare morala , ci tot prin inginerii financiare care duc la sclavizarea celor multi .

 

Parerea mea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiind o criza mondiala este posibil sa aiba drept consecinta un razboi, cum s-a mai intamplat. Nu am argumente, este doar o parere si as fi multumit sa fie gresita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat pct. 1..

As fi adugat ---intre 1 si 15 ani..

In criza suntem de cand ne stim, numai ca nu am constientizat-o..

...sau poate am uitat de rationalizarea ceausista!!!?

..si din '89 incoace..am uitat ca nu am produs si in continuare nu producem nimic dar in schimb consumam..

..tot criza se numeste si asta, numai ca ne bucuram ca am mai facut un concediu steril la Mamaia sau am reusit sa iesim pana la bulgari sau turci..

criza va incepe sa dispara odata cu aderarea la moneda euro....care trebuia sa se faca in 2012 si probabil se va face in 2015.

pana atunci....

alegeti si solutii alternative de a mari bugetul..

este momentul..

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sisteme care nu erau legale vor incepe sa fie acceptate...Apropo de variantele alternative...In perioadele de recesiune sistemele MLM fac furori...a se vedea in istoria economica a SUA...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×