Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Oare nu petrecem prea mult timp pe net !?!

Postări Recomandate

Am cateva ore bune pe zi in care sunt in fata calculatorului. Am scuza ca jobul este legat de asta, dar ... parca e prea mult si observ destul de multe persoane pe aceste forumuri care petrec probabil cel putin la fel de mult timp ca mine in fata ecranului.

 

Stiu ca exista o mare discutie referitoare la timpul pierdut pe net si influenta asupra psihicului ... bla bla bla ... dar cateodata ajung eu insumi sa ma intreb daca totusi nu este prea mult ... ma intreb asta mai ales cand fac o pauza de calculator cateva ore si observ cu cata satisfactie revin si ma uit pe mailuri, forumuri, linkuri si unde mai am eu treaba

 

Voi cei care va simtiti ca si mine cu musca pe caciula ... ce parere aveti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau putin pe net , mereu sunt in trecere , cand sunt acasa las pc deschis si din cand in cand intru ,citesc , scriu si...plec....dar oricum netul ne ocupa o buna felie a unei zile care oricum trece foarte repede , parca s-a scurtat si numai are 24 ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io las calculatorul deschis aproape toata ziua....petrec in jur de 2 ore pe zi,cateodata chiar mai mult,dar sunt zile in care nu dau drumul deloc la calculator....stau pe net numai cand nu am ce sa fac...nu am ajuns sa fiu dependenta....acum vreun an stateam pe mess destul de mult timp,de vreo cateva luni daca am mai vb mai deloc pe mess,intru cam o data la vreo saptamana ca sa imi citesc offline-urile si sa imi verific mail-urile....acum cel mai mult timp pe net il petrec pe forum.....cunosc persoane care stau non-stop in fata la calculator ,le e lene sa se ridice sa manance....io ma plictisesc destul de repede sa stau in fata la calculator daca stau vreo ora mai ies pe afara si ma intorc, nu rezist sa stau ore in sir in fata monitorului si sa citesc diverse chestii pe net :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand n-am ce face stau pe net...:o:

Nu consider ca stau prea mult pe net. Hmm, macar nu e o prioritate netul...De exemplu: daca trebuie sa ma duc la baut, prioritate are bautul, nu netul. Intelegeti voi. Eu nu ma mai obosesc. :roll:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma interesa parerea celor care se mint ca nu sta prea mult la computer

 

vreau sa stiu ce au de zis aia care recunosc ca e prea mult ... si parca strica cateodata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa recunosc ca eu petrec mai toata ziua pe internet, cautand, vorbind, facand diverse...

Probabil ca daca as avea alta ocupatie nu as mai intra pe net atat de des, sau sa pierd atatea ore in fata pc'ului.

Sa nu mai zic de durerea de cap, de spate...cu care ma aleg!

Si totusi...stau zi de zi pe internet mult prea mult. :o: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la dracu e mult rau 8-9 ore ... suntem terminati

 

sper sa reusesc sa plec o saptamana la munte in parcul national retezat ... o iesire care o planific de mult timp ... am gasit o cabana unde nu am nici semnal la mobil ... si sa ma intorc de acolo purificat :o:

 

PS - felicitari celor care recunosc ... asta cica ar fi primul pas spre vindecare :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... si sa ma intorc de acolo purificat :roll:

 

da' de unde!

o sa-ti fie bine acolo, cand ajungi acasa, la net...n-o sa intri sa vezi repede ce-i nou?

si-o sa incepi iarasi cu statu' pe net...

e bine cand ai internet la serviciu, si acasa nu. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma interesa parerea celor care se mint ca nu sta prea mult la computer

 

vreau sa stiu ce au de zis aia care recunosc ca e prea mult ... si parca strica cateodata

Ce te face sa crezi ca acele persoane mint ?

Timpul este ceva relativ.

Asa ca, pentru ei, timpul pe care il petrec pe net, unii il pot considera mult altii putin.

 

Nu trebuie sa ii insulti pe altii, si mai ales ca nu ii cunosti, doar pe motiv ca nu rezoneaza cu tine prin raspunsurile care le dau.

 

Cei care considera ca stau mult pe net, au perceptia ca acel timp este pierdut si ca fac o inutilitate, timp in care ar fi putut face multe alte lucruri mai constructive.

Asadar, se poate considera ca, daca aceste perioade de timp "pierdute pe net" sunt constante, acea persoana are o problema de dependenta.

 

Si, banuiesc ca tu, asta doresti sa afli.

 

Iar referitor la dilema ta din prima postare, diferenta intre a sta mult sau putin, pe net, este utilitatea acelui timp petrecut in fata PC-ului.

Iar acest lucru este o chestiune subiectiva, si doar fiecare dintre noi o putem stabili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×