Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

Arestarea, procesul și moartea Lui Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Există numeroase lucruri comune tuturor celor patru evanghelii.

1) Iisus a fost arestat noaptea. De ce?

2)Imedeat după arestare a fost dus in casa marelui preot al evreilor. De ce?

3)A doua zi dimineața, Iisus a fost dus DE EVREI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulgherule,eu nu cred ca vei gasi crestini care sa incerce sa ti raspunda la aceste intrebari.Aceste intrebari sint logice iar credinta crestina nu merge pe astfel de drumuri.

 

 

In cursul istoriei iudaice ,niciodata sanhedrinul nu sa intrunit in ajun de sabat sau de sarbatoare,cu atit mai putin noaptea.Este interzis de lege.Orice condamnat dupa legea iudaica era anuntat in public cu citeva zile inainte si se cautau martori pentru al putea apara.De ce s-ar fi facut exceptie la Isus?Pentru ei era tot un om,si daca Isus ar fi fost deosebit ,cel putin pentru tilhari trebuia sa se procedeze dupa lege.

Aveau sie ei prieteni si rude care-i aparau.Chiar daca ar fi fost tilhari.Erau tilhari in ochii romanilor sau stiu eu.Dar erau si care ii iubeau.Nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1)Dulgherule,eu nu cred ca vei gasi crestini care sa incerce sa ti raspunda la aceste intrebari.Aceste intrebari sint logice iar credinta crestina nu merge pe astfel de drumuri.

 

 

2)In cursul istoriei iudaice ,niciodata sanhedrinul nu sa intrunit in ajun de sabat sau de sarbatoare,cu atit mai putin noaptea.Este interzis de lege.Orice condamnat dupa legea iudaica era anuntat in public cu citeva zile inainte si se cautau martori pentru al putea apara.De ce s-ar fi facut exceptie la Isus?Pentru ei era tot un om,si daca Isus ar fi fost deosebit ,cel putin pentru tilhari trebuia sa se procedeze dupa lege.

Aveau sie ei prieteni si rude care-i aparau.Chiar daca ar fi fost tilhari.Erau tilhari in ochii romanilor sau stiu eu.Dar erau si care ii iubeau.Nu crezi?

1) Eram mai mult ca sigur ca "nu se baga" crestini la asemenea discutii.

Dumneata fiind evreu da. Dar desigur din interesul de ..."autoconservare".

2) In acest caz ce facem? Dumneata incerci sa anulezi ceia ce STA scris de secole. Nu au avut timp evrei sa se disculpe?

Macar de la 1948 incoace! :flowers:

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista dovezi cum ca aceste lucruri chiar s-au inamplat sau urmezi o logica circulara cum ca dovezile veridicitatii faptelor din NT sunt scrise in NT ? :flowers:

 

Pt evrei, Isus (daca a existat acest individ) nu a fost cu nimic special fata de un alt evreu... de ce ar trebui sa se disculpe pt faptul ca acum aproape 2000 de ani cineva a fost executat?

 

Ca sa nu mai spun ca, daca ne luam dupa NT, evreii nu au facut decat sa-si joace rolul hotarat de zeu si ar trebui felicitati. Conform NT, Isus trebuia sa se nasca, sa traiasca si sa moara si sa invie exact in acest fel pt ca sa-ti spele tie pacatele :)

 

Nu il mai plange ca de pasti isi revine subit din moarte... halal sacrificiu!

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista dovezi cum ca aceste lucruri chiar s-au inamplat sau urmezi o logica circulara cum ca dovezile veridicitatii faptelor din NT sunt scrise in NT ? :flowers:

 

Pt evrei, Isus (daca a existat acest individ) nu a fost cu nimic special fata de un alt evreu... de ce ar trebui sa se disculpe pt faptul ca acum aproape 2000 de ani cineva a fost executat?

 

Ca sa nu mai spun ca, daca ne luam dupa NT, evreii nu au facut decat sa-si joace rolul hotarat de zeu si ar trebui felicitati. Conform NT, Isus trebuia sa se nasca, sa traiasca si sa moara si sa invie exact in acest fel pt ca sa-ti spele tie pacatele :)

 

Nu il mai plange ca de pasti isi revine subit din moarte... halal sacrificiu!

 

de acest sacrificiu beneficiezi si tu . halal sau nu ,cu foarte putin efort intelectual (dar cu ceva credinta ) s-ar putea sa-l intelegi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci, nu am nevoie de sangele altuia ca sa ma simt libera de un pacat pe care nu l-am comis :)

 

Tot nu pricep de ce sunt evreii vinovati de faptul ca zeul vostru a decis ca Isus, fiul lui/ zeul insusi :flowers:, sa fie crucificat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot nu pricep de ce sunt evreii vinovati de faptul ca zeul vostru a decis ca Isus, fiul lui/ zeul insusi :flowers:, sa fie crucificat?

Poi nu te supara, dar aici e problema. Ca nu pricepi! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca tu nu pricepi... daca Isus nu ar fi fost crucificat si omorat, nu ar fi putut invia si se ducea dracu' toata dogma crestina... asa ca zi merci ca a fost ucis :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×