Sari la conținut
Forum Roportal
K0ntr0VerSy

Joaca Dumnezeu la off-side?

Evaluează acest topic

  

22 membri au votat

  1. 1. Joaca Dumnezeu la off-side?

    • Da
      12
    • Nu
      10


Postări Recomandate

Acceptand ideea existentei unui dumnezeu, indiferent sub ce forma este el personificat, raspundeti la chestionar, indiferent de dumnezeul in care credeti...sau de cel in care nu credeti.

In toate confesiunile se aplica principiul "quid pro quo" si conditionarea reincarnarii intr-o fiinta 'superioara', a vietii de dincolo de moarte, etc.

 

Dumnezeu se reveleaza in pisica gestanta unora, in batran barbos altora, in ET altora, samd si joaca la intimidare, amagind pe unii in detrimentul altora.

Daca Dumnezeu este Zamolxes, de ce ar vrea sa ii lase pe unii sa se inchine cu fata spre Mecca?

 

Cum este si previzibil, parerea mea este ca, indiferent cine ar fi, Dumnezeu isi bate joc de oameni.

 

 

* Nu punem in discutie existenta lui Dumnezeu, ci retorica.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e greu sa presupun existenta unui dumnezeu pentru a raspunde la intrebarea asta. Tocmai faptele sale, insotite de lipsa unui motiv, m-au facut sa nu cred.

Editat de Coutal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acceptand ideea existentei unui dumnezeu, indiferent sub ce forma este el personificat, raspundeti la chestionar, indiferent de dumnezeul in care credeti...sau de cel in care nu credeti.

In toate confesiunile se aplica principiul "quid pro quo" si conditionarea reincarnarii intr-o fiinta 'superioara', a vietii de dincolo de moarte, etc.

 

Dumnezeu se reveleaza in pisica gestanta unora, in batran barbos altora, in ET altora, samd si joaca la intimidare, amagind pe unii in detrimentul altora.

Daca Dumnezeu este Zamolxes, de ce ar vrea sa ii lase pe unii sa se inchine cu fata spre Mecca?

 

Cum este si previzibil, parerea mea este ca, indiferent cine ar fi, Dumnezeu isi bate joc de oameni.

 

 

* Nu punem in discutie existenta lui Dumnezeu, ci retorica.

 

 

Parerea mea eate cu dracu isi bate joc de oameni si rade copios pe seama lor,mai ales cand unii il confunda pe Dumnezeu cu dracul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, un lucru este cert si este opinia mea si niciodata in viata nu m-am inselat :

 

Acest forum nu face altceva decat sa iai bata joc de Divinitate. Eu asa consider ca la modul general acesta este scopul acestu forum. Este ultimul mesaj pe care il mai scriu pe acest forum. Imi dau cuvantul meu si nici macar nu il voi accesa vreodata fiindca imi patez si mouse-ul si tastatura sa imi pierd timpul vazand cum niste oameni frustrati isi bat joc de Dumnezeu ! De data aceasta chiar ma voi tine de cuvant. Voi nu faceti altceva decat sa impliniti lucrarea diavolului care isi bate joc de voi ! Va doresc un iad fericit si nu uitati un lucru : CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-e greu sa presupun existenta unui dumnezeu pentru a raspunde la intrebarea asta. Tocmai faptele sale, insotite de lipsa unui motiv, m-au facut sa nu cred.

Asta este si rationamentul scepticismului.

 

Dar am redus la absurd.

Parerea mea eate cu dracu isi bate joc de oameni si rade copios pe seama lor,mai ales cand unii il confunda pe Dumnezeu cu dracul.

Indoctrinarea induce teoria asta, ca sa ii atribuiti Dracului abominatiile.

 

Dar eu am intrebat cu totul altceva.

niciodata in viata nu m-am inselat :

Asta tine de patologie.

Acest forum nu face altceva decat sa iai bata joc de Divinitate. Eu asa consider ca la modul general acesta este scopul acestu forum.

Se numeste 'libertate si drept la opinie'.

Este ultimul mesaj pe care il mai scriu pe acest forum. Imi dau cuvantul meu si nici macar nu il voi accesa vreodata fiindca imi patez si mouse-ul si tastatura sa imi pierd timpul vazand cum niste oameni frustrati isi bat joc de Dumnezeu !

Si asta se numeste tot libertate.

Acceseaza si alte forumuri, sa vezi ca toate au utilizatori care pun la indoiala lucrurile pe care le iei tu autentice si 'blasfemiaza' la fel de mult.

Voi nu faceti altceva decat sa impliniti lucrarea diavolului care isi bate joc de voi ! Va doresc un iad fericit si nu uitati un lucru : CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE !!!

Vezi tu, Adicel, in asta consta ipocrizia enorma a crestinismului: desi va insusiti retorica umanista a 'fiului lui Dumnezeu', nu ii impliniti deloc, dar deloc indemnurile.

Cum era cu binecuvantarea celor ce va batjocuresc?

Aha.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum era cu binecuvantarea celor ce va batjocuresc?

Aha.

DUMNEZEU sa te intoarca la Adevar!AMIN!DUMNEZEU are grija de toate sufletele de la atom pana la om!AMIN! :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DUMNEZEU sa te intoarca la Adevar!AMIN!DUMNEZEU are grija de toate sufletele de la atom pana la om!AMIN! ;)

unii spun ca dumneeu se distreaza,ca face cu ochiul. :P :P eu cred ca cel mai mult isi bate joc tccmai de cei care il proslavesc, le ia mintile crezand ca sant detinatorii Adevarului, :salut: incep sa se umfle in pene, ipocrizia le pune capastru incat nici nu-si mai dau seama cat de dispretuitori devin fata de semeni, pe care pretind ca-i iubesc. :cheer:

sh-apoi daca tot are el grija de toate sufletele ce treaba au unii cu cei "pacatosi"? :jester: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi tu, Adicel, in asta consta ipocrizia enorma a crestinismului: desi va insusiti retorica umanista a 'fiului lui Dumnezeu', nu ii impliniti deloc, dar deloc indemnurile.

 

 

K0ntr0VerSy, omul se vede din ceea ce face şi din ceea ce spune. Nu toţi care spun că sunt creştini, sunt creştini. La fel cum nici maramureşenii care s-au declarat la recensăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×