Sari la conținut
Forum Roportal
marinescuA

infectare cu HVB

Postări Recomandate

Buna ziua! as avea o intrebare pentru cine poate raspunde :P . O persoana care este purtator de antigen HBs poate infecta alte persoane indiferent de cantitatea de antigen prezenta in sange? Adica e vorba despre cineva ale carui valori de antigen HBs din sange s-au diminuat pe parcursul anilor. So? exista un prag minim de infectie sau ceva asemanator? Daca ai contact neprotejat cu o asemenea persoana te infectezi 100%?multumesc frumos. Ah, si inca ceva, ce analiza ar trebui sa fac pentru a vedea daca m-am infectat sau nu (e suficient un Ag HBs? dk e pozitiv -da, dk e negativ- nu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din proprie experienta iti spun ca pe cale sexuala cred ca nu se transmite suta la suta virusul,doar daca exista o poarta de intrare:o rana, o sangerare.Sotul meu are hep b si in 20002 avea virusul,si nu ne-am protejat pana cand nu am aflat.Fa totusi HBs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, o persoana care este purtator de antigen HBs poate infecta alte persoane. Nicidecum nu te infectezi 100%, insa sunt ceva sanse. Pot sa iti spun ca sunt oameni care au de 40 de ani hepatita B si au avut poate mii de contacte cu sotia si nu au luat sotiile (caz concret cunosc) virusul. Pai hai sa vedem: dc ai avut contactul de curand si nu ai fost vaccinat, poti sa mergi de urgenta la un medic care iti va recomanda probabil o doza soc de vaccin sau imunoglobuline specifice. Dc a trecut ceva timp... adica vreo 2-3 luni, te poti testa pt AgHbs care dc iese pozitiv ai hepatita B (si in cazul asta, dc esti sigur ca nu ai avut pana acum hepatita B, un medic te va tine sub observatie pt ca vei avea o forma acuta) daca iese negativ, atunci nu ai, sau probabil ca nu ai, si atunci te vaccinezi dupa schema care apare si pe prospectul vaccinului, si iti refaci analizele peste 6 luni sa fii sigur ca nu ai. Eu iti recomand sa mergi la un medic, unul bun, care sa iti recomande aceste analize. In principiu poti face la inceput AgHbs. Un medic hepatolog sau un gastroenterolog iti va spune exact ce analize sunt necesare.

Iti repet, sanse sa te infectezi sunt, insa nu atat de mari pe cat se afirma pe site-uri, insa oricum Hepatita B este o boala cu transmitere sexuala. Daca prietena ta are o viremie mare (cantitatea de virusi din sange care difera de AgHbs) sunt sanse mai mari sa fi contactat boala. Insa si aici e discutabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru ajutor, m-am mai linistit...voi face totusi un HBs. Contactul a fost acum aproximativ o luna si de cateva zile am un fel de raceala (dureri in gat, febra) ceea ce am vazut ca ar putea fi primele simptome (sa nu fie doar paranoia.. :"> ) ale hepatitei B. Plus o durere surda si inconsecventa in partea dreapta superioara a abdomenului (ficat?). :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi si semne ale hepatitei, nu am auzit de durere in gat, e posibil, dar nu am auzit de durere in gat. Febra da, dureri musculare da, dureri in zona ficatului da, cateva analize te pot lamuri. Cand faci AgHbs, poti cere si TGO si TGP si eventual si o hemoleucograma completa. Te va lamuri dc ai sau nu o forma acuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat de curind ca si soacra mea are hep cu virus c si sotul meu saintepat cu o forfecuta ,reamintesc ca eu am b ,si am sunat pe dr mea care a spus ca totusi trebuie sa iei contact cu ceva singe ca sa te infectezi ,foarfeca fiind curata m-am mai linistit acum astept sa mai treaca ceva timp si sa facem analize .Desi riscul e minim am cosmaruri pina aflu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, abia acum am vazut intrebarea ta. Da, durerile de splina pot fi datorate unei afectiuni hepatice, insa cauzele unei splenomegalii sunt atat de multe incat nu poti spune ca doar de la hepatita se mareste splina si iti apasa pe coaste si te doare. Dar e drept, unii dintre cei cu hepatita se plang de dureri de splina, inclusiv eu am uneori aceasta problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare:

 

la hepatita, pot aparea dureri de articulatii sau dureri musculare ?

 

durerile de oase, din cate stiu, sunt excluse !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×