Sari la conținut
Forum Roportal
Lorena Lori

Jigniri in cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Sunt de parere ca toti avem atat calitati cat defecte. Dar ce facem cand tipul cu care ai o relatie de 3 ani nu stie altceva decat sa-ti scoata in evidenta defectele, (chiar si pe cele pe care nu le stiai). Cand spun asta, nu ma refer la cele fizice. Ceva de genul:blonda proasta etc. Nu le insir, pentru ca multe din injurii adresate catre mine, s-au produs in anumite contexte. De cele mai multe ori cand ne contraziceam pe anumite subiecte. Daca le-as enumera, as scrie un roman si nu cred ca ar avea cineva rabdarea si timpul sa citeasca. Ce vreau sa spun este faptul ca in momentul cand iubesti si crezi ca esti iubit ai vrea ca persoana de langa tine sa-ti vada si calitatile pe care le ai, sa fie alaturi, sa te sustina, si din cand in cand sa-ti mai faca si un compliment, pe cand el stie doar sa ma jigneasca. Eu nu l-am jignit niciodata si sunt de principiul (sau cel putin asa ar trebui sa fie), ce dai aia primesti. Dar el ma desconsidera! Sincer, ma cam facut sa-mi pierd increderea in mine. Am ajuns si eu la parerea lui ca nu sunt buna de nimic. Niciodata nu mi-a spus ceva frumos. De multe ori ma intreb, daca nu-i place de mine de ce tot insista sa fim impreuna, in momentul cand ii propun sa terminam? Am purtat cu el multe discutii pe acest motiv. Daca crede ca ii sunt inferioara, sa ma lase sa-mi gasesc pe cineva la acelasi nivel. Oare fostii tocilari au o problema cu faptul ca nimeni nu se pot ridica la nivelul lor? Am si eu studiile mele, dar nu pot spune ca performantele mele se compara cu ale lui. Uneori ma simt frustrata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Complexatii simt nevoia sa dea in cap celor din jur fiindca asta ii face sa se simta superiori in micimea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi, ce te tine langa el? de ce ai nevoie de aprobarea lui pentru a'l parasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inseamna decat ca relatia voastra il nemultumeste foarte tare.

Sub cuvintele respective exista o frustrare mare. Sub frustrarea respectiva...s-ar putea sa fii chiar tu.

 

In sensul ca, desi tu nu il jignesti si desconsideri, faci gesturi sau ai comportamente care pe el il nemultumesc profund.

Asta DOAR daca nu cumva el are alte preocupari, extraconjugale sa spunem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Complexatii simt nevoia sa dea in cap celor din jur fiindca asta ii face sa se simta superiori in micimea lor.

 

Eu nu-s complexată c

Editat de tratra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

 

Ce reiese din spusele tale este faptul ca sta extrem de prost la capitolul respect,si cineva care nu te respecta nici de iubit nu te iubeste. Daca spui ca va contraziceti pe asa multe subiecte incat ai putea scrie un roman.....nu miroase a bine realatia voastra.Se mai contrazice omul cateodata in relatii ca nu gandim toti la fel dar se pare ca voi sunteti ca apa si uleiul.

Pot sa te intreb...daca el nu-ti vede calitatile,nu te sustine,nu-ti face complimente si te jigneste incontinuu....care este atractia ta fata de aceasta relatie cu acest individ? Daca e sa fac o presupunere as zice ca ai ajuns sa te crezi atat de inferioara si buna de nimic incat suconstient nu crezi ca ai avea sanse ca altcineva sa vrea sa fie cu tine sau ca nu vei mai gasi ceva mai bun sau ca nu meriti pe cineva mai bun.Ori asta,ori ti-e teama sa fii singura.Altfel nu-mi explic.Trebuia sa-i dai verde de mult....si nu cred in explicatia pe care ar da'o multe "pai il iubesc ce sa fac?"...nu cred ca poti iubi o persoana care te trateaza ca pe un WC public.

 

In alta ordine de idei...chestia cu "cand ii propun sa terminam" nu tine la el.Asta ii arata lui ca de fapt tu nu vrei sa-l lasi si stiind bine ca nici el nu vrea...de aia ii propui pentru ca stii bine ce raspuns vei primi.Deci o apa de ploaie...tu consideri asta un fel de amenintare ca sa-si schimbe comportamentul...el se distreaza pe seama eforturilor tale.

Daca te-ai saturat de relatia asta si de el...termina,nu propune. Si cum adica sa te lase sa-ti gasesti pe altcineva? Vai vai....se vede ca te-a adus in ultimul hal cu confidenta de sine.Daca asa ai ajuns sa simti si sa crezi despre tine insuti,sta foarte rau treaba.Dupa parerea mea esti intr-o relatie toxica cu un individ care se alimenteaza din umilinta,frustrarea si injosirea ta.De obicei oamani din astia au ei insisi complexe de inferioritate si de alte feluri si o modalitate de a se simti mai bine despre ei insisi este sa-i abuzeze verbal si umileasca pe cei din jurul lor.Le confera acel sentiment de superioritate si putere care le lipseste in mod normal.

Nu te lasa pentru ca tu esti "bateria" si cosul lui de gunoi emotional.Cand ii scade nivelul la confidenta sau are nevoie sa se racoreasca de ceva esti la indemana.Isi revarsa ce are de revarsat pe tine,te mai abuzeaza verbal nitzel si uite asa sa pus omu la punct pentru ziua respectiva.

 

Ce-ti trebuie tie acum este timp departe de el,petrecut intr-un cerc de oameni care te cunosc,te iubesc,te respecta si suporta...ca familia sau prietenii buni.Daca vrei sa asculti macar un sfat dat de cineva de pe forum pe care nu cunosti : nu mai gandi ca esti inferioara sau ca nu esti buna de nimic.Aminteste-ti ce parere aveai despre tine insuti (sau altii despre tine) inainte sa fii cu el. Nu trai cu impresia ca daca el nu-ti vede calitatile...nu le ai...daca el nu te complimenteaza....nu esti atractiva....daca el te face proasta...esti...Nu trebuie sa fie nevoie ca altcineva sa valideze cine suntem.

Tu ai ajuns sa te vezi pe tine insuti prin ochii si perceptia lui si ceea ce ti se oglindeste inapoi nu e mult.Asta ar trebui sa-ti spuna indeajuns despre cum te vede el.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un adevar care doare e ca uneori, cand incerci sa vezi doar binele din om si sa ignori comportamentele care te jignesc, trebuie sa stii cand sa te opresti. Tocmai pentru ca l-ai tolerat si l-ai iertat atata, sunt convinsa ca esti un om foarte bun si inteligent. Inteligenta nu o definesc ca ceea ce admiri tu la el; e una sa ai anumite capacitati, la studii si la munca, si alta sa stii sa apreciezi situatiile si persoanele intalnite zilnic, sa te comporti corespunzator - asta consider ca fiind inteligenta adevarata. Pe care el se vede ca nu o are. Cine nu poate respecta un om caruia trebuie sa-i fie alaturi, daca si-a dat acest cuvant si nu vrea sa termine relatia, probabil nu se respecta nici pe sine. Fii transanta; nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare. Pun pariu ca intre viata ta de acum, plina de insulte, tocmai de la cel care nu ar trebui sa te insulte niciodata, si viata pe care o aveai inainte e o diferenta imensa. Nu te multumi cu tratamentul cuiva doar pentru ca pare sa vrea sa fie langa tine; lumea e plina de oameni si n-ai de ce sa te legi cu lantul de picior. Uneori e adevarat ca ce viseaza omul in copilarie ca fiind relatia de cuplu de mai tarziu nu se transpune in realitate - dar crede-ma, nici chiar asa!

Poate crezi ca se va schimba si ca e o dovada se iubire si de sacrificiu din partea ta sa il suporti pana atunci, si e adevarat ca oamenii au perioade proaste, de stres, de depresie, in care n-ai ce face decat sa ii suporti si sa fii alaturi de ei, dar exista totusi o limita de bun simt. Personal, cred ca se comporta asa in continuare si pentru ca il lasi, insa faptul ca simte nevoia de la bun inceput sau chiar ii face placere sa te jigneasca arata clar ca nu te merita. Sustin un sfat pe care l-ai primit mai devreme; indeparteaza-te de el o perioada si revino intr-un cerc de oameni apropiati, cu care iti poti recapata increderea in tine, departe de influenta lui, si vei vedea ca nu vei vrea sa te intorci la ceea ce e pana la urma o pedeapsa nemeritata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×