Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Neo-nazismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mine una, da, ma ingrijoreaza. Aici, in UK, se poate spune ca BNP nu sunt inca luati in seama in mod ingrijorator. Totusi, simpla existenta si avansare, cat de mica, in populritate a partidelor de extrema dreapta e un motiv de ingrijorare. Pana la urma si data trecuta a inceput totul pe fondul unei crize economice. Aceste partide de extrema dreapta exista in multe tari europene si criza economica e un prilej extraordinar pentru a "prosti multimea." Mesajele rasiste, xenofobe pe care le sustin acesti oameni, de impartire a societatii in cetateni de prima clasa (albi) si cei de o clasa inferioara, par desprinse dintr-un film de acum 50-60 de ani. Si totusi nu sunt. Acesti oameni propun, in tari ca Franta sau Marea Britanie, o asemenea clasare a "rasei superioare" deasupra tuturor. In ziua de azi. Ei propun expulzarea imigrantilor si separarea societatii actuale in clase bazate pe rasa(si culoare evient). Mai ingijoreaza pe cineva...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine una, da, ma ingrijoreaza. Aici, in UK, se poate spune ca BNP nu sunt inca luati in seama in mod ingrijorator. Totusi, simpla existenta si avansare, cat de mica, in populritate a partidelor de extrema dreapta e un motiv de ingrijorare. Pana la urma si data trecuta a inceput totul pe fondul unei crize economice. Aceste partide de extrema dreapta exista in multe tari europene si criza economica e un prilej extraordinar pentru a "prosti multimea." Mesajele rasiste, xenofobe pe care le sustin acesti oameni, de impartire a societatii in cetateni de prima clasa (albi) si cei de o clasa inferioara, par desprinse dintr-un film de acum 50-60 de ani. Si totusi nu sunt. Acesti oameni propun, in tari ca Franta sau Marea Britanie, o asemenea clasare a "rasei superioare" deasupra tuturor. In ziua de azi. Ei propun expulzarea imigrantilor si separarea societatii actuale in clase bazate pe rasa(si culoare evient). Mai ingijoreaza pe cineva...?

 

Extrema dreapta are si ea extreme.Una este fascismul si alta este nationalismul sau scepticismul de dreapta,ori anarhismul.Nu toate sunt la fel de periculoase. Personal cred ca mai periculos este sa intri personal in vizorul lor.Adica nu cred intr-un pericol global politic.Razboiul daca va incepe ,nu de la extrema dreapta o sa fie.Cu siguranta cred ca de data aceasta va fi un razboi cu motive religioase mai mult sau mai putin explicite ,plus o puternica componenta anti globalizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politica e un gunoi. Neo-nazistii nu sunt nici mai buni si nici mai rai decat politicienii pe care ii avem noi. Toti sunt o apa si un pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Extrema dreapta are si ea extreme.Una este fascismul si alta este nationalismul sau scepticismul de dreapta,ori anarhismul.Nu toate sunt la fel de periculoase. Personal cred ca mai periculos este sa intri personal in vizorul lor.Adica nu cred intr-un pericol global politic.Razboiul daca va incepe ,nu de la extrema dreapta o sa fie.Cu siguranta cred ca de data aceasta va fi un razboi cu motive religioase mai mult sau mai putin explicite ,plus o puternica componenta anti globalizare.

Care razboi ? :P Nu iti dai seama ca prin intermediul alora isi mai rezolva si ei alte probleme ?

Ca si la noi de altfel. Ii toleram pe cei din extrema dreapta, pentru ca se folosesc e ei ca sa scoata castanele din foc cu mana altora.

Nu cred ca pot fi un motiv de ingrijorare, ci dimpotriva, o nevoie care mai armonizeaza balanta sociala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine una, da, ma ingrijoreaza. Aici, in UK, se poate spune ca BNP nu sunt inca luati in seama in mod ingrijorator. Totusi, simpla existenta si avansare, cat de mica, in populritate a partidelor de extrema dreapta e un motiv de ingrijorare. Pana la urma si data trecuta a inceput totul pe fondul unei crize economice. Aceste partide de extrema dreapta exista in multe tari europene si criza economica e un prilej extraordinar pentru a "prosti multimea." Mesajele rasiste, xenofobe pe care le sustin acesti oameni, de impartire a societatii in cetateni de prima clasa (albi) si cei de o clasa inferioara, par desprinse dintr-un film de acum 50-60 de ani. Si totusi nu sunt. Acesti oameni propun, in tari ca Franta sau Marea Britanie, o asemenea clasare a "rasei superioare" deasupra tuturor. In ziua de azi. Ei propun expulzarea imigrantilor si separarea societatii actuale in clase bazate pe rasa(si culoare evient). Mai ingijoreaza pe cineva...?

 

Hai sa fim seriosi ca nu e criza economica de vina, nu este un prilej care le ofera posibilitatea sa ,,prosteasca multimea,, .

Si nici nu prea cred ca se mai pune accent pe culoare, alb sau negru, rasa este gresit spus pentru ca toti suntem aceeasi rasa - rasa umana.

Pai sa ne uitam la ce s-a intamplat in Irlanda. Eu nu sunt deloc rasist, in cartier am copilarit inclusiv cu tigani si m-am imprietenit cu cativa dintre ei. Insa hai sa fim seriosi ca aici nu mai este vorba de extremism. In cartierul acela era vorba (din cate am inteles) despre circa 200 de ciori care toate cerseau si furau. Adica faceau numai rele si oamenii s-au revoltat pe bune, nu ca sunt extremisti sau rasisti. Pe mine insa ma deranjeaza cum se prezinta stirea de catre televiziunile noastre, cum ca cetateni romani au fost agresati de catre elemente extremiste. In primul rand trebuie facuta diferenta intre romani si tigani chiar daca suntem cu totii cetateni romani, iar in al doilea rand aia nu erau extremisti ci oameni care nu mai suportau comportamentul infractional al tiganilor.

Cand spun ca trebuie facuta diferenta intre romani si tigani nu sunt extremist. Tiganii au o mare problema pentru ca ei privesc cersetoria si furtul ca pe o meserie, ca pe o modalitate fireasca de a face bani, nu ca pe ceva ilegal. Stiu ca multi aduc drept argument impotriva acestei idei cum ca majoritatea marilor hoti sunt romani. Asa este (pentru ca tiganii neglijeaza instruirea-se multumesc cu infractiunile mai brute), insa procentul difera enorm. Daca la romani este vorba de circa 20 % care comit infractiuni, la tigani procentul este de 80 %. Pai si in Irlanda si in Anglia, in Scotia, in Germania, Franta etc. sunt romani ingineri, medici, zugravi, instalatori, constructori, mecanici ... adica oameni care muncesc cinstit, s-au integrat perfect si sunt respectati de tara care i-a adoptat. Printre acesti este posibil sa fie si tigani, insa procentul este foarte mic si asta pentru ca majoritatea tiganilor care se duc afara isi practica meseriile traditionale in cultura lor: cersetoria si furtul. Si obtin bani frumosi cu munca putina. In caz ca sunt prinsi legile sunt mai blande si conditiile din puscarii mai bune ca la noi. Asta este tot secretul, cine a mai discutat cu tigani stie despre felul in care gandesc si intelege perfect ce vreau sa spun.

Rechinii astia care acum stau pe saci de bani furati pe fata si ne sfideaza pe toti cu suficienta si siguranta pe care o afiseaza (cum ca sunt intangibili si pot sa faca orice vor ei) pana la urma o sa fie judecati pentru faptele lor si o sa li se confiste averile dobandite prin furt. Stiu ca in acest moment pare incredibil, dar mai vorbim. Procurorii si judecatorii incep sa devina mai profesionisti si sa scape de timorarea din vremurile trecute si incet-incet se ajunge si la jigodiile astea penale. Pestele de la cap se impute si se curata de la coada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt deloc rasist, in cartier am copilarit inclusiv cu tigani si m-am imprietenit cu cativa dintre ei. Insa hai sa fim seriosi ca aici nu mai este vorba de extremism. In cartierul acela era vorba (din cate am inteles) despre circa 200 de ciori care toate cerseau si furau.

 

Eu nu sunt deloc elitist, in cartier am copilarit inclusiv cu d'astia care aveau probleme sa termine gimnaziul. Insa hai sa fim seriosi ca aici nu mai este vorba de prostioare nevinovate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai vezi? Nici neo-nazistii nu se considera rasisti. Considera ca "ii apara pe ai lor" si nimic mai mult. Ca si tine. Nu stiu cum ai aflat concret ce faceau oamenii aia acolo in Belfast, pentru din presa reiese cu totul altceva, si gruparea neo-nazista care i-a atacat nu ar avea teoretic nevoie de nici o alta motivatie decat cea ca sunt imigranti. Comunitatea din Belfast, dimpotriva, i-a ajutat; nu cred ca ar fi irlandezii in general inclinati sa strambe din nas in ceea ce priveste imigratia, pentru ca ei au fost si sunt un popor de calatori. Oricum, chiar daca ai probleme cu un grup de oameni, te adresezi autoritatilor, nu ataci casele oamenilor sa le sperii familiile si sa-i pui pe drumuri, cu copiii lor cu tot. Asta e revoltator. Tu chiar crezi ca e corect ce-au facut...?

Daca ai curiozitatea sa vizitezi site-uri ale partidelor ca BNP sau Le Front National, s-ar putea sa ai o surpriza. Tocmai de asta, pentru ca spun ca nu sunt rasisti si mesajele lor pot parea sa fie uneori moderate, unii se lasa atrasi in cursa, mai ales intr-o situatie dificila. Cand toti sunt revoltati de situatia economica, e mult mai usor sa-i invrajbesti intre ei, sa spui ca "astia sunt de vina ca suferiti voi". Ca turma se creeaza in cele din urma si incepe violenta. Dar e evident ca un neo-nazist e condus de ura in tot ce sustine si vrea sa faca. Cum au fost nazistii in sine. Orice om care sustine "suprematia rasei albe", sau a oricarei rase, si formarea unor clase sociale bazate pe culoare, nu merita nici macar sa-l scuipi in ochi. BNP, de pilda, sustine ca britanicii "vor fi curand pe cale de disparitie in tara lor" si ar trebui sa se revolte la ideea ca imigrantele nasc aici, marind populatia care nu e autohtona. Deci simpatizantul neo-nazist, cum ar veni, ar trebui sa se uite cu ura si la copiii din burtile femeilor.

Multi dintre ei au fost auziti facand comentarii pe marginea copiilor cu dizabilitati, ca "de ce, din motive sentimentale, sa se cheltuie bani pe tinerea in viata si tratamentul acestor cetatenii nerentabili, care nu vor fi la fel de eficienti ca restul?" Iti dai seama despre ce vorbim aici...? Mai au si obrazul dupa aceea sa sustina ca sunt anti-avort, ca si cand ar avea cel mai mic respect pentru viata omului. Ca vor ajunge la putere pe undeva, poate e putin probabil, dar si faptul ca unii ii sustin si castiga locuri in parlamentul european, fiind votati de oameni, spune multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subiectul este cat se poate de interesant si ar fi pacat sa-l stricam. Se accepta atat parerile neo-nazistilor, cat si cele ale conservatorilor. FARA atacuri la persoana.

Multumesc pentru intelegere.

Asta nu e subiect, e flame... Golanii lor se bat cu golanii nostrii, mare branza.

Numai obsedatii vad neo-nazisti si in umbra lor.

Iar in ceea ce ii priveste pe irlandezii din nord, numai pasnici nu sunt... ca-n fabula lui La Fontaine: catzeii din est sa manance dintr-un blid separat, eventual de tinichea de la second-hand ! :P

Editat de Rotan2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca e bine.

In diverse tari se practica sintagmele 'Vrei sa batem niste negri? - Unde? - In Liceul X'. Exemplul meu se refera, sau mai bine zis l-am intalnit in Cea Mai Tara Neutra cu Multe Cantoane, moneda de referinta CHF.

Zis si facut.

 

Avand in vedere migratia in masa si pervertirea rasei ariene, sentimentul nationalist (sunt domol) se amplifica, tinerii imbuibati cu diverse doctrine de extrema le asimileaza si, evident, le pun in practica.

Scaderea nivelului de trai sau diversele probleme ale natiunii vor fi usor de blamat si puse pe seama emigrantilor, deci speculantii vor creste.

Sigur, adevarul chiar asta este.

Dar nu suntem tari libere, democrate, bla-bla-bla?

 

Da, astept Holocaustul 2.0.

Cat de curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere migratia in masa si pervertirea rasei ariene, sentimentul nationalist (sunt domol) se amplifica, tinerii imbuibati cu diverse doctrine de extrema le asimileaza si, evident, le pun in practica.

 

Da, astept Holocaustul 2.0.

Cat de curand.

Nu e adevarat mai, lupta pentru supravietuire se amplifica, atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×