Sari la conținut
Forum Roportal
Aynur

Femeia in Islam

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bismillahi Rrahmani Rrahim=In numele Lui Dumnezeu Cel Milostiv Indurator

 

Propun aceasta tema pentru a discuta despre femeile in religia Islamica,despre drepturile ,libertatile si onoarea care le-a fost data.Sper sa trecem peste stereotipurile intalnite in media si in tarile unde islamul nu este religia majoritara Doamne ajuta!

Allah Cel Preaslavit si Preainalt spune in sura al ahzab 33:35:

"Musulmanilor si musulmancelor,dreptcredinciosilor si dreptcredincioaselor,celor supusi si celor supuse,celor iubitori de adevar si celor iubitoare de adevar,celor statornici si celor statornice,celor smeriti si celor smerite,celor care dau milostenii si acelora[dintre femei]care dau milostenii,celor care postesc si acelora [dintre femei]care postesc,celor care-si pazesc castitatea lor si acelora[dintre femei] care si-o pazesc,celor care-L pomenesc pe Allah mereu si acelora [dintre femei]care-L pomenesc,Allah le-a pregatit iertare si rasplata mare."

Atat femeile cat si barbatii sunt egali in fata lui Dumnezeu in privinta credintei,pietatii,religiozitatii si a rasplatii din Ziua de Apoi.Dumnezeu ne-a dat roluri diferite corespunzator cu alcatuirea diferita a noastra, din punct de vedere al fizicului dar si al inclinatiilor innnascute.

Legea islamica a acordat o consideratie extraordinara lucrurilor legate de femei, pentru a le proteja puritatea,pentru a le onora pe femei si pentru a le acorda pozitia si drepturile corecte in viata .Asa numita "restrictie" asupra vesmintelor femeii musulmane si asupra etalarii ornamentelor si frumusetii ei este o pavaza impotriva incomodarii ei,impotriva molestarii si dezonorarii femeii,si nu este o restrictie a libertatii femeii.Este o protectie impotriva caderii in una dintre cele mai joase pozitii,de a fi considerata o "bucata de carne",ceva ce poate fi folosit si aruncat.

inshaAllah am sa vorbesc in urmatorul mesaj despre hidjab=valul si vesmintele femeii musulmane.

aynur

Editat de Aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valul Islamic

 

Virtutile hidjabului

 

Hidjabul(valul islamic) este in primul rand un act de supunere fata de Allah,Creatorul universului,al oamenilor si a tot ceea ce exista si fata de Trimisul Lui Muhammad pacea fie asupra lui.

Allah Preainaltul spune in Quran 33:36:

"Nu se cuvine ca un dreptcredincios si nici o dreptcredincioasa sa mai aleaga,daca Allah si Trimisul Sau au hotarat in rpivinta lor un lucru.Iar acela care se razvrateste impotriva lui Allah si a Trimisului Sau sa afla in ratacire invederata."

Allah a ordonat femeilor musulmane,credincioase sa poarte val.Nimeni nu stie ce este mai bine pentru oameni in afara Creatorului lor,Allah.

Allah le-a spus musulmanilor,si musulmanelor in sura an Nur(sura Luminii)24:30,31:

"34.Spune dreptcredinciosilor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor!Aceasta este mai curat pentru ei.Allah,doara,este Binestiutor[Khabir]a ceea ce fac ei.

35.Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor,sa nu-si arate gatelile lor,afara de ceea ce este pe dinafara,si sa-si coboare valurile peste piepturile lor!Si sa nu-si arate frumusetea lor decat inaintea sotilor,sau a parintilor lor,sau a parintilor sotilor lor,sau a fiilor lor,sau a fiilor sotilor lor,sau a fratilor lor,sau a fiilor fratilor lor,sau a fiilor surorilor lor,sau a muierilor lor,sau a acelora pe care le stapanesc mainile lor drepte,sau a slujitorilor dintre barbati,care nu mai au dorinta,sau a copiilor mici care nu stiu ce este goliciunea femeilor.Si sa nu loveasca cu picioarele lor,astfel incat sa se afle ce podoabe ascund ele!Si caiti-va cu totii,o,voi,dreptcredinciosilor,fata de Allah,pentru ca voi sa izbanditi!"

Dumnezeu Cel Preaslavit si Preainalt considera etalarea ostentativa a femeilor ca un act de ignoranta,asa cum a spus in sura al ahzab(33):

"33:33Sedeti in casele voastre si nu va aratati[in mod ostentativ],asa cum se aratau in vreamea Jahiliyei(PERIOADA IGNORANTEI ,de dinaintea revelarii Quran'ului pentru poporul arab si nu numai) de mai inainte!.."

De asemenea,foarte important si relevant pentru explicatia valului islamic,Allah spune in sura al ahzab(33)

"59.O,Profetule!Spune sotelor tale si copilelor tale si muierilor dreptcredinciosilor sa se inveleasca in jilbaburile lor,caci ASTFEL VA FI MAI LESNE SA FIE CUNOSCUTE SI SA NU LI SE PRICINUIASCA NECAZURI!.."

Nu este necunoscut nimanui felul in care femeile sunt tratate in societatea noastra,romana,si nu numai,in societatea europeana in general.Pe strada,la servici,in mijloacele de transport in comun..femeile sunt molestate,agresate,nerespectate de diversi barbati fara bun simt..tarabele sunt pline de reviste ..cu femei dezbracate,acele femei sunt la randul lor mame,sotii,fiice,surori ..insa barbatii se ingramadesc sa le "citeasca","rasfoiasca"etcfara a se gandi ca in locul lor ar putea fi propria sotie,fiica,sora..in saloanele auto langa masinile de lux gasim femei in mini-costume de baie...

De ce se intampla acest lucru?merita sa ne intrebam,nu credeti?Raspunsul incepe sa ne apara in minte,cand ne gandim la SCOPUL PENTRU CARE AM FOST CREATI.AM FOST CREATI PENTRU A-L VENERA PE ALLAH SINGUR,PE DUMNEZEU FARA ASOCIATI,detaliile modului in care putem sa facem acest lucru le gasim ..in islam.In islam putem afla cum femeile si barbatii isi pot pastra demnitatea,onoarea si moralitatea.Adorarea lui Allah se manifesta prin urmarea codului Lui de legi.Allah ne comanda modurile in care putem evita drumul care duce la un fel de viata animalic,primitiv.Valul femeilor este una dintre legile lui Allah.VALUL ESTE ONOARE SI PROTECTIE PENTRU FEMEI,SI ..LIBERTATEA CORPULUI EI DE MAINILE SI PRIVIRILE AGRESORILOR,VIOLATORILOR..

 

cea mai mare parte a articolului este o traducere pe scurt de pe site-ul http://www.understand-islam.net/audio/andr...m%2FThe+Hijab+-

 

inshaAllah Doamne ajuta voi mai continua

aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!cred ca ar fi binevenit sa-mi spun parerea in legatura cu vesmantul femeii musulane,si cum ma simt eu ,ca purtatoare a acestuia...Care este primul gand care va vine in minte daca vedeti pe strada ,la noi in tara ,femei musulmane invesmantate specific,sau la televizor imagini dintr-o tara musulmana in care apar si femei musulmane cu acoperamantul specific lor?Majoriatea ,banuiesc ,din cele discutate pe forum(chiar mai multi au facut aluzii la "sclavia" femeilor musulmane),ca vor crede ca sunt fortate sa faca acest lucru,fie ca au fost convinse si manipulate sa il poarte,fie ca nu au avut parte de educatia necesara sa realizeze "oprimarea"in care traiesc etc

Ceea ce nu stiu cei mai multi dintre voi este faptul ca majoritatea acestora sunt femei educate,cu scoala,liceu,facultate,cu rezultate bune in studii,ca au fiecare personalitate proprie si interese diferite in acord cu felul incare fiecare dintre ele gandeste,si ca de multe ori pentru a purta acest vesmant au avut parte de confruntari mai mari sau mai mici cu insasi propria familie musulmana,cu familia nemusulmana pentru nenumaratele de femei din intreaga lume care au imbratisat islamul,cu societatea in care traiesc,cu prietenii,ca au trebuit sa faca f multe sacificii si a se mentine ferme in crezurile si principiile lor,ca au avut unele de suferit f mult din cauza prejudecatii oamenilor,si unele dintre ele chiar atacate fizic de persoane care urasc islamul sau imaginea pur si simplu a unui om credincios...si enumerarea lucrurilor nestiute de cei care le observa dinafara, fara a le cunoaste,poate tine la nesfarsit.Si totusi toate aceste fete si femei nu au renuntat la purtarea vesmantului lor,care arata credinta lor ferma in Dumnezeu,supunerea fata de vointa Lui ,modestia si puritatea lor.In ciuda tuturor relatarilro nefavorabile,batjocurii la care sunt supuse in intreaga lume,inclusiv in cea musulmana,din ce in ce mai multe femei incep sa il poarte.In Sua,Europa,in tari considerata musulmane precum Egipt,Siria,Iordania,Palestina fetele tinere in special incep sa constientizeze credinta lor si il poarta,desii mamele lor nu o fac.Ceea ce este considerat de cercurile nemusulmane sau "musulmane"seculare ca ar fi o REACTIE DE REVOLTA a femeilor si natiunilor ARABE in special si a lumii musulmane in general fata de lunga perioada de colonialism,tiranie,dictatura sau a economiei fara vlaga,este DEFAPt :EXPRESIA CREDINTEI FERME IN DUMNEZEU SI A CUNOASTERII PRECEPTELOR ISLAMULUI,NECUNOSCUTE SI NEPRACTICATE DE MAJORITATEA MUSULMANILOR IN ULTIMELE SECOLE,DECAT POATE LA NIVEL DE RITUAL SI CULTURA LOCALA.ESTE CONSECINTA FAPTULUI CA MAJORIATATEA TINERILOR DE AZI DIN LUMEA MUSULMANA AU PRIMIT O EDUCATIE FOARTE SERIOASA DE LA NIVELUL SCOLII PANA LA FACULTATE,MASTERAT,DOCTORAT SI STUDIEREA TEMEINICA RELIGIEI LOR ,ISLAMUL,IN MOD COMPLET SI RATIONAL...

Cand port hainele modestiei,eu,femeie musulmana,supusa lui Dumnezeu,simt pace,incredere in mine insami si in Dumnezeu,credinta,libertate si siguranta.Cand vorbesc cu cineva fata in fata,fie ca acea persoana este de acelasi s-- sau nu ,simt si stiu ca gandurile ,sufletul si simtirea mea sunt percepute de catre acea persoana,si nu modul atragator sau neatragator in care arat,hainele pe care le port sau machiajul,coafura si diversele ornamente cu care m-as putea infrumuseta.Am foarte multe de spus asupra felului minunat in care ma simt purtand valul si hainele modestiei si credintei,asupra sentimentului ca Dumnezeu m-a binecuvantat si ca este cu mine mereu,a multumirii pe care o simt ca am fost calauzita ...

Pentru cei care stiu limba engleza,puteti asculta de pe site-ul mentionat in celalalt mesaj ( http://www.understand-islam.net/audio/andr...m%2FThe+Hijab+- ),A View Through hidjab,marturia unei femei musulmane despre credinta ei si despre sentimentele si gandurile ei fata de valul si vesmantul pe care a ales sa le poarte.

 

 

numai bine si inshaAllah voi mai reveni

 

aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aynur eu una sunt fascinata de religia musulmana.asa ca eu iti multumesc ptr mesajele tale.

eu chiar as vrea sa citesc coranul, numai ca pe la mine prin oras nu l-am gasit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este primul gand care va vine in minte daca vedeti pe strada ,la noi in tara ,femei musulmane invesmantate specific,sau la televizor imagini dintr-o tara musulmana in care apar si femei musulmane cu acoperamantul specific lor?Majoriatea ,banuiesc ,din cele discutate pe forum(chiar mai multi au facut aluzii la "sclavia" femeilor musulmane),ca vor crede ca sunt fortate sa faca acest lucru,fie ca au fost convinse si manipulate sa il poarte,fie ca nu au avut parte de educatia necesara sa realizeze "oprimarea"in care traiesc etc

eu am inteles ca femeile musulmane isi acopera capul nu din obligatie, si am inteles asta atunci cand am vazut in blocul de alaturi doi copii mici la ferestrele lareg deschise ale unui apartament si o femeie intrand in camera, punandu-si un batic si apropiindu-se sa ia copii de la fereastra - nu mai era nimeni altcineva in camera respectiva si nu a stat la fereastra mai mult de cateva secunde (ca sa fie privita)... de ce si-a pus basmaua? sunt convinsa ca a facut-o dintr-o necesitate interna si nu din obligatie - nu o vedea nimeni dintre ai ei ca sa ii reproseze daca nu o facea (erau familie de musulmani)

pe urma, am avut ocazia sa imi doresc sa fi purtat o basma in anumite momente - de exemplu undeva unde se fumeaza iar eu trebuie neaparat sa stau - de rusine nu mi-am pus basma!

 

in ceea ce priveste credinta crestina, stim ca Sfantul Paul recomanda femeilor un acoperamant...

in traditia ortodoxa, in dimineata nuntii, miresei i se scoate voalul si i se pune o basma

cu cateva zeci de ani in urma, la sat, femeia maritata era datoare sa poarte basmaua, iar cele care nu o purtau erau consideratte femei usoare, si erau indepartate de adunarea femeilor de la cate o poarta...

unii vor spune ca emanciparea a rezolvat aceasta obligatie si ca asa ar trebui sa fie si cu femeile musulmane

situatia insa este cu totul alta in alte regiuni geografice, acolo unde apa este mult prea putina, nisipul este mult prea mult... iar acoperamantul capului este o necesitate

 

traditiile nu sunt doar obligatii atunci cand le intelegi rostul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am inteles ca femeile musulmane isi acopera capul nu din obligatie, si am inteles asta atunci cand am vazut in blocul de alaturi doi copii mici la ferestrele lareg deschise ale unui apartament si o femeie intrand in camera, punandu-si un batic si apropiindu-se sa ia copii de la fereastra - nu mai era nimeni altcineva in camera respectiva si nu a stat la fereastra mai mult de cateva secunde (ca sa fie privita)... de ce si-a pus basmaua? sunt convinsa ca a facut-o dintr-o necesitate interna si nu din obligatie - nu o vedea nimeni dintre ai ei ca sa ii reproseze daca nu o facea (erau familie de musulmani)

pe urma, am avut ocazia sa imi doresc sa fi purtat o basma in anumite momente - de exemplu undeva unde se fumeaza iar eu trebuie neaparat sa stau - de rusine nu mi-am pus basma!

 

in ceea ce priveste credinta crestina, stim ca Sfantul Paul recomanda femeilor un acoperamant...

in traditia ortodoxa, in dimineata nuntii, miresei i se scoate voalul si i se pune o basma

cu cateva zeci de ani in urma, la sat, femeia maritata era datoare sa poarte basmaua, iar cele care nu o purtau erau consideratte femei usoare, si erau indepartate de adunarea femeilor de la cate o poarta...

unii vor spune ca emanciparea a rezolvat aceasta obligatie si ca asa ar trebui sa fie si cu femeile musulmane

situatia insa este cu totul alta in alte regiuni geografice, acolo unde apa este mult prea putina, nisipul este mult prea mult... iar acoperamantul capului este o necesitate

 

traditiile nu sunt doar obligatii atunci cand le intelegi rostul

Buna tuturor

:unsure:

Buna draga mariab si ingerashu :rock: Stiu maria,am citit ce ai spus referitor la val,in celalalt subiect despre islam dechis mai demult de hmd.Pentru oricine vrea sa citeasca Quranul,si in speacial pt tine ingerash pt ca vrei sa il citesti,trimiteti-mi adresa de mail ca sa vi-l trimit prin email.Altfel traducerea Quranului aprobata de Muftiatul Cultului musulman din Romania se poate gasi in moschei,organizatii islamice sau chiar la muftiatul din Cta.nu il puteti gasi in librarii sau la tarabe.

In legatura cu valul femeilor crestine acum mai multe luni am citit pe un forum crestin parerea unui preot crestin ortodox:femeile si fetele crestine trebuie sa poarte val,nu numai pt rugaciune si in timp ce se afla in Biserica.Linkul este aici:

http://pub42.bravenet.com/forum/3567603558/show/522400

 

aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor

:stars:

Buna draga mariab si ingerashu :crazy: Stiu maria,am citit ce ai spus referitor la val,in celalalt subiect despre islam dechis mai demult de hmd.Pentru oricine vrea sa citeasca Quranul,si in speacial pt tine ingerash pt ca vrei sa il citesti,trimiteti-mi adresa de mail ca sa vi-l trimit prin email.Altfel traducerea Quranului aprobata de Muftiatul Cultului musulman din Romania se poate gasi in moschei,organizatii islamice sau chiar la muftiatul din Cta.nu il puteti gasi in librarii sau la tarabe.

In legatura cu valul femeilor crestine acum mai multe luni am citit pe un forum crestin parerea unui preot crestin ortodox:femeile si fetele crestine trebuie sa poarte val,nu numai pt rugaciune si in timp ce se afla in Biserica.Linkul este aici:

http://pub42.bravenet.com/forum/3567603558/show/522400

 

aynur

 

te rog ai putea sa imi dai si mie un site cu coranul tradus in limba romana?

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salamalekum Aynur sunt noor am fost crestina si de 3 ani sunt musulmanca sunt foarte multumita Da port hijeabul de 3 ani ma simt exelent de un an port abaie si hijeabul negru ,sotul il deranjaza tot timpul hijeab neagru asa ca am mai schibat port si colorate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Allah a ordonat femeilor musulmane,credincioase sa poarte val.Nimeni nu stie ce este mai bine pentru oameni in afara Creatorului lor,Allah.

 

Dumnezeu Cel Preaslavit si Preainalt considera etalarea ostentativa a femeilor ca un act de ignoranta,asa cum a spus in sura al ahzab(33):

Nu este necunoscut nimanui felul in care femeile sunt tratate in societatea noastra,romana,si nu numai,in societatea europeana in general.Pe strada,la servici,in mijloacele de transport in comun..femeile sunt molestate,agresate,nerespectate de diversi barbati fara bun simt..tarabele sunt pline de reviste ..cu femei dezbracate,acele femei sunt la randul lor mame,sotii,fiice,surori ..insa barbatii se ingramadesc sa le "citeasca","rasfoiasca"etcfara a se gandi ca in locul lor ar putea fi propria sotie,fiica,sora..in saloanele auto langa masinile de lux gasim femei in mini-costume de baie...

aynur

aiii... draga Anyur nu te supara dar pot sa-ti spun ca minti foarte tare ? m-am saturat de fatza asta frumoasa pe care o prezinta islamul in tzarile unde sunt minoritari ca sa accepte adepti

 

ceea ce prezinti tu in mesajele astea ale tale e fals tare de tot am vrut sa cite ceva dar nu am ce cita pentru ca dai doar informatii false ..... si doar sa ma leg de pozitia femeii in societatea araba --e departe de ceea ce sustii tu

nu prea am chef sa mai scriu dar poate o sa merg sa fac copy/paste

de pe unde am mai scris despre islam

si ca sa stii Allahh e diavolul cara inseala cat mai multi poate -- si sa stii ca nu e o insulta la adresa ta si e doar adevarul pe care vreau sa-l stii pentru ca o sa ti se ceara socoteala de catre Dumnezeu pentru toata informatia asta falsa pe care o aduci aici

salut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

StafrAllah cum poti spune asa ceva omule sa aduci asa o jicnile lui Allah nu uita ca este si D-zeul tau mai omule numai ca la noi se spune Allah si la tine D-zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×