Sari la conținut
Forum Roportal
Ioana_Gazdac

Vacanta in fata calculatorului sau la munte, intr-o tabara?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot mai putini copii se bucura de vacante de neuitat la bunici, pe la tara cum era odinioara, cu aer curat, adunandu-se prieteni din diferite parti ale tarii. In schimb, multi dintre ei raman o parte luuunga din vacanta mare in fata calculatorului, iesind mai rar afara sa isi puna bicicleta in miscare, evindent, nu foarte departe, pentru ca nu au voie sa se indeparteze de bloc.

Nu stiu cati dintre copii se mai bucura ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumneavoastra vorbiti despre acei copii cu varsta pana in 13 ani presupun... :o: Pai daca ei nu vor sa mearga la bunici, tabara ar fi o buna solutie pentru ca acolo pot socializa si isi pot dezvolta diferite aptitudini impreuna cu multi copii de varsta lor. Iar oamenii care au grija de ei, chiar daca ii iubesc sau nu, TREBUIE! sa aiba grija de copilul omului. Pai altfel ce se intampla, copilul se pierde prin padure, iar parintele il da in judecata pe ingrijitor. Daca punem problema la cei de peste 14 - 15 ani, e mai nasol ca incep sa apara tentatiile (in special la baieti). :focus: ... si presupun ca cei mici vor sa mearga la bunici, astia mai mari nu mai vor. In orice caz, cred ca ar fi bine ca macar o saptamana sa mearga undeva la aer curat si sa scape de poluarea si de arsita de la oras... mai ales ca aerul de tara le prieste foarte bine la dezvoltare. Cand eram mai mica, aveam o prietena care 2 luni statea la Brasov. Si cand venea, venea cu 3 cm mai inalta si cu 3 kg mai grasa. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mei sunt prea mici, la gradinita, si pana acum nu i-am lasat la calculator nici o secunda, cand au sa mai creasca si o sa le trebuiasca la scoala au sa aiba un timp de PC limitat.

 

Problema dusului la tara nu mi-o pun ca eu stau la tara :o: au paduri si munti sa alerge numai sa vrea...

 

Anul asta a fost prima oara cand i-am lasat intr-o "mini tabara". Au fost organizate zilele padurii, pt copiii peste 3 ani, si i-am lasat 3 zile de dimineata pana seara in padure cu educatoarele si paduraru'. In momentul in care au sa aiba varsta necesara dusului in tabara, cu siguranta ca-i voi trimite, eu am amintiri placute din taberele scolare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu cat mai multa activitate in aer liber. Uneori ma deprima si pe mine ca adult statul in casa, cand n-am de ales; nu mai spun pe un copil cu un surplus de energie... Dar n-am sa-mi trimit copilul in tabere decat daca stiu ca pleaca insotit de cel putin o persoana in care sa am deplina incredere, si numai cand va fi destul de descurcaret incat sa se poata salva in situatii limita. Abia ieri am auzit la tv despre un baiat de 6 ani, care a cazut in rau de pe un pod si s-a inecat, in timpul unei excursii scolare. Cand copilul este prea mic sa poata reactiona in caz de accident, numai parintii ar sari sa-l salveze cu pretul vietii lor. Deci pana la o anumita varsta, n-as avea incredere in nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Copiii mei sunt prea mici, la gradinita, si pana acum nu i-am lasat la calculator nici o secunda, cand au sa mai creasca si o sa le trebuiasca la scoala au sa aiba un timp de PC limitat.

Gresesti Anca....

Lasa-i cu calcu ...ca se satura de el, numa sa nu le cumperi jocuri. Cum crezi ca pot deveni copii de gradinita dependenti de calculator.Se vor simti complexati din cauza ca ceilalti vor stii la 7 ani ce nu stii poate nici tu despre calculator :lol:

La scoala nu le trebuie calculator pana prin clasa a 9-a...pt informatica si d-abia prin a 6-a se face ceva Microsoft Office....{asa am facut io}

Daca faci ce-ai spus => se vor droga in adolescenta cu pc-ul !

 

Anul asta a fost prima oara cand i-am lasat intr-o "mini tabara". Au fost organizate zilele padurii, pt copiii peste 3 ani, si i-am lasat 3 zile de dimineata pana seara in padure cu educatoarele si paduraru'. In momentul in care au sa aiba varsta necesara dusului in tabara, cu siguranta ca-i voi trimite, eu am amintiri placute din taberele scolare.

Is mai multe tipuri de tabere...

La varsta copiilor tai eu recomand taberele de schi... ssa invete sa schieze :doh:=> Cluburile copiilor...fostele case de pionieri :o: LASATI-VA COPII IN TABERE DE SCHII !!!!

 

Vara sa mearga cu tine in concediu :o:

 

p.s: de fapt chiar e indicat sa va initiati copii la calculator...=> jocuri de sah,chestii interactive cu animale{explicatii despre lumea inconjuratoare},etc...De ce vedeti calculatoru =>ceva daunator :focus: ?

 

APROPO ...=>DOAR ADULTII CARE AU INCEPUT SA FOLOSEASCA CALCULATORUL PREA TARZIU DEVIN CU ADEVARAT DEPENDENTI,SUNT CATIVA PE FORUMU ASTA.... RESTU ADOLESCENTILOR FOLOSESC DEPENDENTA CA SI SCUZA PENTRU FOLOSIRE EXCESIVA...

ca si cum ar spune un alcoolic => beau pentru ca sunt alcoolic,dar alcoolicii adevarati nici macar nu recunosc ca beau :cry:

Editat de Resigned

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici le trebuie calculator din primii ani de scoala, ca-si trimit temele prin Email. Le-am de la Vtech laptopuri cu jocuri educative, invatat alfabet, notiuni de aritmetica etc Iar pt Tami, care la anul merge la scoala i-am luat un fel de tabla care recunoaste daca scrie sau nu corect. Ea vrea sa invete sa scrie :o:

 

Eu nu vad calculatorul ca pe ceva daunator, imi castig paina cu ajutorul lui :focus: cred insa pt 3 si 5 ani Vtech ofera destule jocuri educative, Ptiu! ca nu tin sa le fac reclama, dar adevarul ca-s tari

 

Consider ca pana nu au sa invete sa scrie nu are rost sa le fac program de initiere in PC :doh: au jocuri si jucarii destule, dar prefer sa-mi alerge prin curte.

 

Gradinita nu organizeaza aici tabere ci numai excursii, in momentul in care au sa fie la scoala si va exista o tabara de ski si daca or sa vrea, normal ca am sa-i trimit... Barbatul meu a fost campion de ski in Bayern (acum 150 de ani :cry: )

 

Daca au sa vrea echitatie, iar nu-i problema sunt x ferme de cai in zona. Pt arte sau muzica si dans avem la 9 Km un orasel dotat cu tot ce-i trebuie....

 

Atata timp cat am sa am un cuvant de spus o sa facem si vacante impreuna... pe la 16- 17 ani nus' cat or sa mai vrea ei sa mearga cu mami si tati :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care nu isi lasa copiii la calculator inca de la varste fragede, isi bat joc de viitorul copilului respectiv. In mod normal, incepand de la varsta de 5 ani un copil ar trebui sa inceapa sa se joace pe calculator. Pentru ca atunci cand un copil incepe sa stea pe calculator de la varste fragede, cand ajunge la varsta de 14 ani, acel copil va avea un coeficient de inteligenta ca al unei persoane de 21 de ani.

 

Totusi, calculatorul dezvolta doar mintea, nu si fizicul. Si pentru a avea si o minte si un fizic sanatos, eu recomand sa va trimiteti copiii sa practice diferite sporturi, mai ales in perioada de vara cand ei sunt in vacanta. Ideale ar fi sporturile de echipa (fotbal, baschet, handbal, volei etc.) pentru ca asta ii va invata sa lucreze in echipa, lucru care ii va ajuta mai incolo.

 

Oricum, fiti siguri ca acesti copii care acum isi "drogheaza adolescenta cu pc-ul" vor forma o generatie de exceptie, cu mult peste actuala generatie, care din majoritatea punctelor de vedere, e una ratata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cineva imi spunea odata, pe vremea cand calculatorul nu era la-ndemana tuturor, ca se va ajunge sa nu poti trage apa la baie daca nu te pricepi la calculatoare:)

asa ca imi permit un sfat vis-a-vis de discutia voastra: lasati copiii la calculator, igiena este foarte importanta :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi , calculatorul te poate rupe de realitate, e bine sa iasa afara, in lumea reala, acolo da piept cu viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×