Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
thunami

Insecte de ghiveci

Rate this topic

Recommended Posts

Am tot felul de plante de casa. Folosesc pamant de la florarii. La unele din plante apar niste insecte mici si albe in pamant. Ce modalitate ar fi sa scap de ele? Dauneaza plantelor?

Am tot felul de plante de casa. Folosesc pamant de la florarii. La unele din plante apar niste insecte mici si albe in pamant. Ce modalitate ar fi sa scap de ele? Dauneaza plantelor?

din cate stiu eu dauneaza...cauta la cei care vand "seminte si ingrasaminte" ptr flori un praf numai "mospilan", fa o solutie si stropeste pamantul cu ea.eu asa am scapat de ele-niste musculite mici albe.sau mai bine cere sfat la ei ce altceva poti folosi

din cate stiu eu dauneaza...cauta la cei care vand "seminte si ingrasaminte" ptr flori un praf numit "mospilan", fa o solutie si stropeste pamantul cu ea.eu asa am scapat de ele-niste musculite mici albe.sau mai bine cere sfat la ei ce altceva poti folosi, poate au praful sub o alta denumire.

Posibil sa fie paduchi lanosi. Daca ies din pamant, e posibil sa paraziteze radacina plantei. Pe langa Mospilan ai putea incerca sa speli radacina.

Pt a scapa de paduchi se pun bete de chibrit ,cu fosforul in pamant sau se presoara scrum de tigara pe pamant

Nu face rau la planta?

Nu dauneaza cu nimic la plante.Scrumul de tigara se presoara putin(dauneaza in cantitate mai mare) apoi uzi planta.In general eu asa scap plantele de paduchi(apar atunci cand pui apa mai multa la plante).

Nu dauneaza cu nimic la plante.Scrumul de tigara se presoara putin(dauneaza in cantitate mai mare) apoi uzi planta.In general eu asa scap plantele de paduchi(apar atunci cand pui apa mai multa la plante).

Am sa incerc metoda. Nu apar la toate. Cred ca depinde de pamantul folosit.