Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Dumnezeu se face ca ploua

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aud in stanga si-n dreapta remarci de genul " de cand m-am intors la D-zeu,parca imi merge numai bine/l-am rugat si El m-a ajutat,cand credeam ca nu mai exista nicio solutie,D-zeu mi-a aratat calea....etc.

 

Ca oricare alt om de pe acest Pamant,la randul meu si eu am avut nevoie sa fiu ajutat de D-zeu la un momentdat,insa in cazul meu Dumnezeu se cam face ca ploua de cate ori ai cer sa ma ajute intr-o anumita situatie.Pot spune foarte sigur ca pe mine nu m-a ajutat niciodata Dumnezeu.

 

Sa nu credeti ca i-am cerut Domnului sa castig la loto sau sa dobandesc nu stiu ce averi.Nu,nu am cerut niciodata asa ceva.

Cand a fost sa mi se intample un necaz,inevitabil s-a produs acel necaz,cu toate rugamintile mele fata de D-zeu.

De cate ori am avut o problema si am cerut ajutorul Domnului,Domnul s-a facut ca ploua si nu a intervenit in niciun fel.Ba chiar am observat ca atunci cand il rog pe Dumnezeu sa intervina,mai mult rau mi se intampla decat bine :o:

 

-Sotia unui prieten zacea bolnava in spital.Cat timp ea era in spital,eu ma rugam continuu pentru sanatatea ei.Ma rugam si cand mergeam singur pe strada.

"Doamne ajuta pe aceasta tanara sa traiasca.Te rog sa ma ajuti macar acum! Daca nu m-ai ajutat niciodata pana in acest moment,poate ca ai pastrat ocazia pentru a-mi oferi ajt Tau intr-o situatie f. serioasa"...Intr-o dimineata am primit vestea ca fata a murit....

 

Odata eram in masina si vroiam sa ajung la un interviu important pt.mine.In masina ma rugam sa am curaj si sa fiu sigur pe mine cand voi intra la interviu.La un momentdat s-a stricat masina.M-am dat jos sa vad ce se intamplase-defect iremediabil in conditiile in care eu ma aflam in plin camp :roll: .Am asteptat doua ore ca sa treaca vreo ocazie cu care sa ajung macar in cel mai apropiata localitate...Pana la urma s-a ales prafu' de acel interviu.deoarece am ajuns mai tarziu cu 4 ore. :D .

 

-Altadata i-am invocat numele Domnului pentru a-mi ajuta la BAC....Cand am intrat in sala de examen,eram increzator ca Dumnezeu m-a inspirat ce teme sa invat mai bine....N-a fost sa fie nici de data asta! Vazand cum stau lucrurile,am uitat total de Doamne Doamne , m-am pus f. serios pe invatat si astfel am luat Bac-ul :doh:

 

-Firma la care lucra unchiul meu nu mai avea profit,astfel ca era necesar ca o parte din muncitori sa fie dati in somaj.Eu m-am rugat Domnului ca unchiul meu sa nu fie si el dat in somaj,deoarece are 2 copii de crescut,datorii,rate etc....Inevitabil,unchiul meu a fost dat in somaj.De ce? pt ca firma mergea rau! :)

 

Astfel de exemple as putea sa va povestesc doua zile de-acum incolo.Am decis sa scriu cateva pentru a va arata cum Dumnezeu se face ca nu aude in cazul unor oameni

 

Concluzii: Dumnezeu seamana cu oamenii (alege pe ochi frumosi)

Dumnezeu are preferinte/este subiectiv

Dumezeu te ajuta doar daca te ajuti tu

Dumnezeu "intervine" doar in cazul oamenilor creduli/naivi

Cu cat esti mai naiv cu atat mai mult crezi ca Dumnezeu te ajuta sau te ignora

 

Voi ce credeti? care este de fapt adevarul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca atunci cand iti merge bine, iti aduci aminte de Dumnezeu sa zici un "multam fain".

Tuturor ne-ar place o lampa cu un duh care sa apara doar cand vrem noi si avem nevoie, sa faca doar ce/cum/cand/unde zicem noi si in rest sa stea frumos la locul lui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...................

Concluzii: Dumnezeu seamana cu oamenii (alege pe ochi frumosi)

Dumnezeu are preferinte/este subiectiv

Dumezeu te ajuta doar daca te ajuti tu

Dumnezeu "intervine" doar in cazul oamenilor creduli/naivi

Cu cat esti mai naiv cu atat mai mult crezi ca Dumnezeu te ajuta sau te ignora

 

Voi ce credeti? care este de fapt adevarul?

 

De la un liber-cugetator : ajuta-te singur pentru ca se spune ca Dumnezeu ( fata de a carui existenta am serioase dubii) iti da dar nu-ti baga in traista. Eu nu cred nici macar ca-ti da pentru ca , chiar daca exista , n-are timp de toti care-L solicita , de aceea e imbulzeala mare cind se " baga moaste " pe la vre-o biserica.

Cei care cred or sa sara cu parerea ca promisiunea divina este pentru o viata (?) mai buna dupa moarte nu aici pe pamint....

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb daca atunci cand iti merge bine, iti aduci aminte de Dumnezeu sa zici un "multam fain".

Tuturor ne-ar place o lampa cu un duh care sa apara doar cand vrem noi si avem nevoie, sa faca doar ce/cum/cand/unde zicem noi si in rest sa stea frumos la locul lui.

pai cand imi merge bine,imi merge pentru ca ma lupt eu sa-mi mearga bine. (vezi exemplul cu examenul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai cand imi merge bine,imi merge pentru ca ma lupt eu sa-mi mearga bine. (vezi exemplul cu examenul)

 

 

proved my point - cand iti merge bine, ai reusit tu; cand iti merge rau, e Dumnezeu de vina

tu ai nevoie de o sluga care sa te ajute la comanda

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
proved my point - cand iti merge bine, ai reusit tu; cand iti merge rau, e Dumnezeu de vina

tu ai nevoie de o sluga care sa te ajute la comanda

scurt si clar cand am avut mare nevoie de ajutor,nu l-am primit.punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe oamenii slabi D'zeu nu'i poate ajuta ... .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-Altadata i-am invocat numele Domnului pentru a-mi ajuta la BAC....Cand am intrat in sala de examen,eram increzator ca Dumnezeu m-a inspirat ce teme sa invat mai bine....N-a fost sa fie nici de data asta! Vazand cum stau lucrurile,am uitat total de Doamne Doamne , m-am pus f. serios pe invatat si astfel am luat Bac-ul :roll:

 

:doh:

 

Pai vezi ca te-a ajutat?Te-a fortat sa-ti folosesti bruma de materie cenusie cu care esti inzestrat! Tu crezi ca DD sta dupa toti chiulangii? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cred ca atunci cand Dumnezeu chiar te ajuta, o face asa cum stie el mai bine ca e cazul sa o faca, nu cum ii cerem noi, avand impresia ca cerem ce trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×