Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de curand, in urma unor examene medicale, am fost diagnosticata cu anxietate, dar nu foarte grava...saptamana trecuta mi-a fost si rau..o combinatie de scadere brusca a tensiunii arteriale, scadere de calciu si un mic atac de panica (asta mi s-a intamplat pentru prima data), iar tiroida e in investigatii (posibil sa existe iar dereglari, am avut acum cativa ani hipertiroidie). in fine, oricum ideea este ca nu mai am chef de nimic. mi-au prescris xanax, dar am refuzat sa-l iau. mi-a dat un inlocuitor....dar sunt convinsa ca nu medicamentele sunt cele care ma vor ajuta cel mai bine. acum ceva timp am fost si la psiholog, dar am renuntat. era costisitor pentru mine si nici de prea mult folos nu mi-a fost.

ideea este..cum se poate scapa de toate nemultumirile? am un copil care vreau sa creasca frumos. sunt singurul parinte pe care-l are. momentan e cam singura persoana care imi ofera putina bucurie. dar din cauza starii mele continue de irascibilitate, indiferenta, neimplinire, nemultumire, lipsa de motivatie si sacrificiilor ce trebuie facute pentrui a supravietui petrec prea putin timp frumos cu el. si din cauza faptului ca ma simt obosita in majoritatea timpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de curand, in urma unor examene medicale, am fost diagnosticata cu anxietate, dar nu foarte grava...saptamana trecuta mi-a fost si rau..o combinatie de scadere brusca a tensiunii arteriale, scadere de calciu si un mic atac de panica (asta mi s-a intamplat pentru prima data), iar tiroida e in investigatii (posibil sa existe iar dereglari, am avut acum cativa ani hipertiroidie). in fine, oricum ideea este ca nu mai am chef de nimic. mi-au prescris xanax, dar am refuzat sa-l iau. mi-a dat un inlocuitor....dar sunt convinsa ca nu medicamentele sunt cele care ma vor ajuta cel mai bine. acum ceva timp am fost si la psiholog, dar am renuntat. era costisitor pentru mine si nici de prea mult folos nu mi-a fost.

ideea este..cum se poate scapa de toate nemultumirile? am un copil care vreau sa creasca frumos. sunt singurul parinte pe care-l are. momentan e cam singura persoana care imi ofera putina bucurie. dar din cauza starii mele continue de irascibilitate, indiferenta, neimplinire, nemultumire, lipsa de motivatie si sacrificiilor ce trebuie facute pentrui a supravietui petrec prea putin timp frumos cu el. si din cauza faptului ca ma simt obosita in majoritatea timpului.

 

Ai vorbit cu Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mai am atacuri de panica.

 

Eu te rog mult sa nu iei Xanax!!!

Ma stringe in spate numai gindul asta de parca mi l-ar fi prescris mie.

Te drogheaza.

 

Incearca si alternative pentru ca privind medicina alopata m-am lamurit.

In afara de droguri pt inabusirea simptomelor altceva mai viabil n-am vazut.

Iti recomand sa incerci si alte variante:

1) sedinte de reflexo-terapie prin cabinetele Revital

2) consultare un doctor homeopat

3) sau asa ceva pt o diagnosticare la nivel energetic pentru ca s-ar putea cauza sa fie cu totul alata decit crezi: http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2003/Iulie/529/47023/

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atacul de panica este destul de raspandit, se pare. Eu am reusit sa scap de atacul de panica lasandu-l pur si simplu sa se manifeste. Am incercat sa ma detasez si sa ma observ ca si cum ar fi fost vorba de altcineva.

Experienta este ingrozitoare, mai ales la inceput, dar vestea buna este ca in timp isi pierde din putere si ajunge sa dispara.

Chiar daca se mai intampla si recidive, mai ales in situatii extrem de stresante, aplic aceeasi metoda si reusesc sa depasesc momentul.

 

Un sfat, daca imi este ingaduit, nu va opuneti convulsiilor sau torentului de emotii care va copleseste. Vor trece.

 

Va doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

xanax.

fugi cat poti de asa ceva.

 

e un drog. mama mea ia xanax. e infiorator ce poate sa faca

"medicamentul" asta din om.

 

O sa imi multumesti mai tarziu

 

 

btw, se scrie Iisus (cu 2 de i)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema te e delicata si poate fi rezolvata usor. La anumiti factori psiho-somatici mai contribuie si cei de mediu. Pentru ca e delicata, poti sa-mi dai mesaj pe PM cu mai multe detalii, cat mai multe, varsta, relatii, loc de munca, locuinta etc,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de curand, in urma unor examene medicale, am fost diagnosticata cu anxietate, dar nu foarte grava...saptamana trecuta mi-a fost si rau..o combinatie de scadere brusca a tensiunii arteriale, scadere de calciu si un mic atac de panica (asta mi s-a intamplat pentru prima data), iar tiroida e in investigatii (posibil sa existe iar dereglari, am avut acum cativa ani hipertiroidie). in fine, oricum ideea este ca nu mai am chef de nimic. mi-au prescris xanax, dar am refuzat sa-l iau. mi-a dat un inlocuitor....dar sunt convinsa ca nu medicamentele sunt cele care ma vor ajuta cel mai bine. acum ceva timp am fost si la psiholog, dar am renuntat. era costisitor pentru mine si nici de prea mult folos nu mi-a fost.

ideea este..cum se poate scapa de toate nemultumirile? am un copil care vreau sa creasca frumos. sunt singurul parinte pe care-l are. momentan e cam singura persoana care imi ofera putina bucurie. dar din cauza starii mele continue de irascibilitate, indiferenta, neimplinire, nemultumire, lipsa de motivatie si sacrificiilor ce trebuie facute pentrui a supravietui petrec prea putin timp frumos cu el. si din cauza faptului ca ma simt obosita in majoritatea timpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Poate sa-mi spuna si mie cineva, va rog, cum se manifesta atacul de panica?

Multumesc

Eu am avut in decembrie de sustinut un proiect si m-am cam stresat pt asta

Tocmai in timpul cand sustineam proiectul mi s-a facut rau si am crezut ca e doar o problema cu tensiunea. A venit atunci medicul de la Univestitate si aveam tensiunea mica.

De atunci ma simt rau, tot plimb pe la doctori, ca acum sa aflu ca sunt depresiva si chiar imi face o injectie pe saptama pt. asta.

Mie mi-a cam greu sa accept verdictul asta, am in continuare dureri in dreptul inimii ( parca ma apasa ceva tot timpul) simt cateodata in "cosul pieptului" o tensiune de parca a's avea emotii, ma doare mana stanga si ametesc.

Nu stiu ce sa cred, am facut si EKG, si analize la gange si au iesit bune

Ma poate ajuta cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,

Sunt o proaspata membra a dumneavoastra si as dori niste lamuriri in legatura cu tratamentul atacurilor de panica.In urma cu doi ani am facut un tratament cu frontin de 50 mg de 3x/zi si seroxat 1/zi din cauza acceselor de panica care le aveam(in special senzatii foarte mari de greata, ameteli, lipsa de aer,si multe altele). am observat ca de ceva timp am inceput sa am iar aceste senzatii.Ce pot sa fac? Sa incep iarasi tratament cu frontin? Imi este foarte frica de reaparitia acestor simptome,deoarece am un servici care nu-mi permite asa ceva.Din suflet va rog sa-mi spune-ti ce pot sa fac ca sa nu ajung iar la doze asa de mari de frontin.Va multumesc mult pt. intelegere si scuzati-mi stangaceala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca dozele mari nu te ajuta inseamna ca nu asta este calea.

Daca serviciul nu-ti "permite" asemenea crize poate ca este un semnal ca nu-ti place, dintr-un motiv sau altul, acest serviciu...

La un psiholog ai fost?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×