Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

MI S-A INTAMPLAT IN URMA CU CEVA TIMP O POVESTE IN CARE EU AM GRESIT ACUZAND PE NEDREPT PE CINEVA I-AM CERUT IERTARE IAR PERSOANA RESPECTIVA IN LOC SA MA IERTE INTRUCAT NU ERA CEVA GRAV ACUM CULMEA MA SI DESCONSIDERA. EU AS VREA SA VB DESPRE ACESTA TEMA-IERTAREA INTRUCAT MIE MI SE PARE CA NUMAI OAMENII ADEVARATII STIU SA ISI CEARA IERTARE INSA OBSERV CA ESTE ALTFEL INTERPRETATA ACEASTA ATITUDINE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MI S-A INTAMPLAT IN URMA CU CEVA TIMP O POVESTE IN CARE EU AM GRESIT ACUZAND PE NEDREPT PE CINEVA I-AM CERUT IERTARE IAR PERSOANA RESPECTIVA IN LOC SA MA IERTE INTRUCAT NU ERA CEVA GRAV ACUM CULMEA MA SI DESCONSIDERA.

 

 

POATE CA TE DESCONSIERA PENTRU MODUL TAU SUPERFICIAL DE A VEDEA LUCRURILE ?

 

APROPO, TU TE'AI IERTAT ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iluzia cum ca 'Dumnezeu iarta' este un deziderat al omului, o speranta.

Dar nu un FAPT.

 

Daca Dumnezeu ar fi iertat, nu exista cancerul. Sau moartea. Sau durerea.

Dimpotriva, Dumnezeu osandeste. De multe ori aprioric.

 

 

NB: chiar de ar fi adevarat, iti garantez ca Dumnezeu nu iarta un singur lucru: daca scrii cu CAPS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am doar trei vorbe sa iti spun :

 

1. Cel mai greu il ierti pe cel caruia i-ai gresit

 

2. Mai bine iarta ca nu te poate ierta, decat sa il judeci ca nu te iarta.

 

3. Curios cum tu esti atat de toleranta cand vine vorba de iertat, si totodata atat de intoleranta fata de cei care nu iarta.

 

Daca Dumnezeu ar fi iertat, nu exista cancerul. Sau moartea. Sau durerea.

 

asta poate fi o anti-speranta..ceea ce tot nu garanteaza nimic, doar acuza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut un fapt, ai responsabilitatea sa.

Frumos din partea-ti pentru ca ai recunoscut si ai cerut iertare...insa persoana respectiva nu are obligatia de a ierta, asa cum nici tu nu ai avut obligatia de a cere scuze. A fost optiunea ta.

Ma-ntreb oare, pentru ce ne cerem scuze/iertare, pentru ca regretam, pentru ca avem nevoie sa fim iertati, pentru celalalt sau pentru noi?

"culmea" te si desconsidera...desi ar presupune cainta iertarea, pe tine pare sa te revolte atitudinea persoanei...

 

Frumos gest din partea-ti, insa acum ce ar fi de facut?

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stupid, Dumnezeu te iarta 'daca faci aia si aia sau daca NU faci aia si aia'.

 

Iertarea e conditionata?

Raspunde repede de tot.

Iertarea nu o 'practici' pt binele celorlalti..ci pentru binele tau. Deci nu vad de ce iertarea ar fi conditionata.

Cat despre Dumnezeu, nu pot raspunde in locul Lui. Pot insa sa nu fiu de acord cu tine, pana la proba contrarie.

Cat despre ce spune religia ca face si spune Dumnezeu, la fel - nu imi garanteaza nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci de unde pana unde stim ca Dumnezeu ar ierta?

Dupa cum ai spus si tu, nu putem stii..putem doar spera. De ce? E ca si cum ai spera ca genele pe care le porti, nu te condamna la 'intuneric' vesnic din start.

La fel, nu putem stii nici ca ar ierta..insa putem acuza, pentru ca nu gasim puterea sa iertam celui care, daca ar putea sa ne aprinda direct 'lumina', nu o face.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×