Sari la conținut
Forum Roportal
gifromeo

Impotent la 31 de ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!

Ma numesc Romeo si am 31 de ani.In 2003 am fost diagnosticat cu schizofrenie dupa mai multe diagnostice insa si acum diagnosticul final este proces schizo-afectiv.

Desi in prezent pot sa lucrez si sa imi castig existenta am o mare problema si anume impotenta .

Urmez un tratament cu Seroquel pe care il iau de 4 ani insa m-am ingrasat foarte mult si nu mai simt atractie sexuala fata de sotie.Pur si simplu nu ma intereseaza sexul.

Dar problema este ca desi excitarea merge pana la un punct ,mai incolo nu se mai poate.

Legat de acest medicament ,desi m-a pus pe picioare pentru ca in starea in care am fost nu mai credeam ca mai imi revin am aceasta mare problema cu viata sexuala.

Sotia mea este si ea ingrijorata desi nu se arata.M-am imbolnavit in timpul cat eram necasatoriti si totusi a acceptat sa se casatoreasca cu mine desi stia exact ce si cum am de suferit.

Dar de multe ori stau si ma gandesc ca poate nu trebuia sa ii stric viitorul sau trebuia s-o las in pace insa acum e prea tarziu.

Cand eram in stare mai rea nu aveam acele simptome pe care le au schizofrenicii de obicei adica hlucinatii vizuale sau auditive ci doar plangeam foarte mult si nu puteam sa dorm.

Dupa o lista de medicamente pe care l-e-am tot incercat cum ar fi Zyprexa dupa care m-am simtit mai rau sau Rispolept acum spuneam ca iau Seroquel.

L-as schimba dar ma tem sa nu pierd locul de munca ,sa castig si eu un ban.Pot sa dorm dar acum dela 78 de kg am 115 kg.

NU STIU CE SA FAC.as incerca tratamente naturiste sau altceva pentru viata sexuala .iN REST NUMAI BUNE .DACA CINEVA POATE SA MA AJUTE SA IMI SCRIE PE MAIL.MULTUMESC!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand eram in stare mai rea nu aveam acele simptome pe care le au schizofrenicii de obicei adica hlucinatii vizuale sau auditive ci doar plangeam foarte mult si nu puteam sa dorm.

 

Schizofrenicii sunt rupti de realitate, au delir de grandoare (se cred Napoleon, Isus, sau alta personalitate), sau delir de persecutie (cred ca le trimite cineva otrava pe sub usa, etc), au halucinatii auditive, mai intai, apoi vizuale, si cam in 5 ani pierd 25% din masa creierului, iar functiile psihice disociaza (ajung dementi).

 

Deci, daca tu nu ai avut asemenea simtpome, nu cred ca ai scrizofrenie.

 

Din "doar plangeam foarte mult si nu puteam sa dorm" reiese ca ai depresie reactiva, adica indusa de o trauma emotionala din trecut. Sunt multi pe la psihiatrie cu insomnie si cu nervii praf care plang mult dar nu-i diagnosticheaza nimeni cu schizofrenie. Adica ce mama ma-si, orice om mai slab de inger, una doua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare!

Ma numesc Romeo si am 31 de ani.In 2003 am fost diagnosticat cu schizofrenie dupa mai multe diagnostice insa si acum diagnosticul final este proces schizo-afectiv.

Desi in prezent pot sa lucrez si sa imi castig existenta am o mare problema si anume impotenta .

Urmez un tratament cu Seroquel pe care il iau de 4 ani insa m-am ingrasat foarte mult si nu mai simt atractie sexuala fata de sotie.Pur si simplu nu ma intereseaza sexul.

Dar problema este ca desi excitarea merge pana la un punct ,mai incolo nu se mai poate.

Legat de acest medicament ,desi m-a pus pe picioare pentru ca in starea in care am fost nu mai credeam ca mai imi revin am aceasta mare problema cu viata sexuala.

Sotia mea este si ea ingrijorata desi nu se arata.M-am imbolnavit in timpul cat eram necasatoriti si totusi a acceptat sa se casatoreasca cu mine desi stia exact ce si cum am de suferit.

Dar de multe ori stau si ma gandesc ca poate nu trebuia sa ii stric viitorul sau trebuia s-o las in pace insa acum e prea tarziu.

Cand eram in stare mai rea nu aveam acele simptome pe care le au schizofrenicii de obicei adica hlucinatii vizuale sau auditive ci doar plangeam foarte mult si nu puteam sa dorm.

Dupa o lista de medicamente pe care l-e-am tot incercat cum ar fi Zyprexa dupa care m-am simtit mai rau sau Rispolept acum spuneam ca iau Seroquel.

L-as schimba dar ma tem sa nu pierd locul de munca ,sa castig si eu un ban.Pot sa dorm dar acum dela 78 de kg am 115 kg.

NU STIU CE SA FAC.as incerca tratamente naturiste sau altceva pentru viata sexuala .iN REST NUMAI BUNE .DACA CINEVA POATE SA MA AJUTE SA IMI SCRIE PE MAIL.MULTUMESC!

Schizofrenia e ceva care nu exista este doar o inventie a unor oameni care se cred medici. Asa ca tu nu ai nci o boala . Esti un om normal , desigur cu propriile tale caracteristici.

Eu cred ca am plins mai mult decit tine si nu ma cred schizofren. Eu pling imediat de la orice , si azi am plins vreo doua ore de la muzica de opera . Ca sa-ti dai putin seama odata mi-a venit sa pling de la niste desene animate cu ... familia Simpson.

Nu numai ca nu-i boala dar e o calitate . Inseamna ca ai un suflet sensibil si pasional. Aminteste-ti ca Iisus a spus Fericiti cei ce pling ... Deci plinsul nu-i o boala.

 

Sfatul meu e sa intrerupi tratamentul fiindca e foarte toxic. Dupa 4 ani de tratament ma mir ca mai gindesti.

Apuca-te sa faci sport , alergari pe afara , gimnastica . Daca nu ai servici sau daca iti poti lua un concediu medical atunci iti recomand un remediu sigur si excelent. Ia-ti o patura un sac de dormit si un cort si du-te in munti. Mergi vreo luna doua pe jos fara tratament si plingi cit poftesti. Cauta sa te ratacesti prin paduri ca sa ramii fara mincare si rabda de foame (ca sa-ti cureti trupul ) sau hraneste-te doar cu ciuperci si fragi si alte fructe de padure. Dupa asa o excursie ai sa te vindeci si ai sa te intorci acasa alt om. Te incarci cu vitalitate si cu viata de la natura.

 

Eu sa stii ca eram si eu odata intr-o situatie ingrozitoare puternic depresiv si distrus si cu o conditie fizica de anemic , atunci am plecat intr-o excursie de 500 km pe jos de la Iasi la Mangalia. Dupa numai 3 saptamini de mers pe jos slabisem puternic si capatasem o pofta de viata si-o vitalitate in trup si in suflet incit m-am intors acasa alt om complet vinedecat de depresii.

E greu mai ales pentru cineva de 115 kg , dar succesul e garantat.

 

Si tine minte . Nu ai nici o boala. N-ai avut niciodata nici o boala. Asa esti tu. A fi tu insusti nu este boala.

 

Daca te simti rau asta sa stii ca e de la medicamente nu de la vreo boala.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oliver, grifomeno e doar impotent temporar, nu e schizofren, dar tu esti. Conform cu: "Daca vorbesti cu D-zeu, atunci esti un om credincios, dar daca iti vorbeste D-zeu, atunci esti schizofren". Trage si tu concluzia, cui

Editat de Gratziela26

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oliver, grifomeno e doar impotent temporar, nu e schizofren, dar tu esti. Conform cu: "Daca vorbesti cu D-zeu, atunci esti un om credincios, dar daca iti vorbeste D-zeu, atunci esti schizofren". Trage si tu concluzia, cui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci Iisus era schizofren ? :) Fiindca si lui ii vorbea Dumnezeu. :)

 

Din cate imi aduc aminte, Isus nu auzea voci. Sau nu scrie asa ceva in evanghelii. Scrie ca facea miracole. Asta e altceva.

 

Iar schizofrenia nu exista decit in imaginatia psihiatrilor. Nu e o boala reala.

 

Ba schizofrenia exista. Cand incepi sa auzi voci care iti dau comenzi, e gata pita ta. Numai cu pastile puternice mai opresti dracii care iti soptesc la ureche.

 

Aici nu-i vorba de Dumnezeu.

 

Eu zic ca bolnavii psihici sunt oameni care au fost abandonati de D-zeu pe mana Satanei.

Editat de Giacomo_323

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde ai scos aceste cifre si toata povestea de mai sus?

 

Daca e cum spui u, inseamna ca John Nash ar trebui sa fie dement.

E uite ca desi e schizofrenic a castigat premiul Nobel pentru economie in 1994 si nu este dement.

 

E adevarat, asta am vazut si eu pe Discovery, cum ca schizofrenicii pierd din masa cerebrala. Insa poate cu tratament evlutia bolii este stopata. Dar ai vazut schizofren sa isi recunoasca boala si sa isi ia tratamentul? Cam toti se cred ba Mesia, ba Nero, ba Hitler, ba alt satan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat, asta am vazut si eu pe Discovery, cum ca schizofrenicii pierd din masa cerebrala. Insa poate cu tratament evlutia bolii este stopata. Dar ai vazut schizofren sa isi recunoasca boala si sa isi ia tratamentul? Cam toti se cred ba Mesia, ba Nero, ba Hitler, ba alt satan.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×