Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Disperarea in dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Analizand topicurile deschise aici, comparand cu propria experienta si cu experientele cunoscutilor, pot spune ca oamenii sunt foarte disperati. Si nu folosesc termenul ca sa ma aflu in treaba. Multi si multe stau sa contabilizeze dovezile de afectiune, stau sa compare cat dau si ce dau si cat si ce primesc, sunt frustrati de propriile neputine, de indaratnicia partenerilor de a se conforma dorintelor lor irationale, alearga dupa himere, cauta "dragostea" pentru ca toata lumea vorbeste de chestia asta, ca e "hot" si vor si ei. Sclavi cu orgolii supradimensionate, asemeni oricarui poporean redus din cauza gradului scazut de instruire, din cauza gradului ridicat de ignoranta si din cauza lipsei de autodisciplina. Toti vor sa simta si atat. Si fiind acest popor obisnuit sa ii faca cineva, deoarece el e prea ocupat sa fie smecher si sa stea degeaba, multi asteapta ca partenerul sa faca ceva. Nedandu-si seama ca au de-a face cu fiinte la fel de reduse, ajung invariabil in situatii gen "tradati in dragoste" si se mira de ce. Iar cand apare un individ pentru care baza e logica rece, iar simtirea este binevenita, pentru ca este cu adevarat modalitatea de a te simti viu, dar care vine de la sine, nu este un scop al vietii, majoritatea celor care vor doar sa simta, aruncand logica la gunoi ca pe o palarie veche, se revolta, invocand principiul "asta sunt eu". Acest tip de "eu" va suferi de 1000 de ori inainte de a evolua, poate chiar muri fara a evolua, deoarece se complace in mediocritatea sa, in lipsa de vointa, de cunostinte, de dorinta de a invata, in orgoliul nemarginit, cum ii sta bine oricarui prost, care trebuie sa fie si fudul ca altfel nu e prost destul. Suferinta este lumea celor ce nu cauta sa inteleaga ce se intampla pe langa ei sau cu persoana de langa ei, fiind prea ocupati cu ego-ul. Egoismul propriu intotdeauna va cauza o mare de suferinta. Incapacitatea de a trece peste propriile dorinte, de a comunica in asa fel incat partenerul sa inteleaga, de a nu astepta nimic in schimbul a ceea ce oferi, deoarece recompensa vine singura daca e cazul, pe scurt, incapacitatea de a iubi cu adevarat alta persoana in afara de propria persoana va conduce intotdeauna la relatii ratate, la dezamagiri, la pustiu interior, la frustrare si complexe. Rare zic ca sunt cazurile in care relatiile esueaza din alte motive. Asadar, multi sunt si multi vor mai fi disperati in dragoste, sau mai degraba disperati de lipsa dragostei fata de o persoana, alta decat propria persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gresesti...dragostea nu se analizeaza,se simte ....dragostea nu are logica ...e mult spus ,disperare e doar nevoie...o nevoie acuta de a simti ca sunt vii....ca nu sunt doar umbre ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gresesti...dragostea nu se analizeaza,se simte ....dragostea nu are logica ...e mult spus ,disperare e doar nevoie...o nevoie acuta de a simti ca sunt vii....ca nu sunt doar umbre ....

Si tu gresesti.

Dragostea inseamna afectiune, si un egoist nu va avea parte de afectiune.

Primesti atata afectiune cata esti capabil(a) sa oferi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si tu gresesti.

Dragostea inseamna afectiune, si un egoist nu va avea parte de afectiune.

Primesti atata afectiune cata esti capabil(a) sa oferi.

 

seamana a troc....si cum fac ...masor astfel incat sa nu ofer mai mult decat primesc? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
seamana a troc....si cum fac ...masor astfel incat sa nu ofer mai mult decat primesc? :jester:

Oferi fara sa pretinzi nimic in schimb si o sa primesti cand nu te astepti si de la cine nu te astepti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oferi fara sa pretinzi nimic in schimb si o sa primesti cand nu te astepti si de la cine nu te astepti.

 

un fel de mass si vaz cine-mi raspunde :jester: glumesc ...tema e destul de serioasa ....pana de curand credeam ca trebuie sa stiu ...totul,analizam totul,despicam in mii si mii de firisoare...acum vad totul altfel...imi place ce am acu' si ma multumesc cu ce primesc fara sa ma gandesc prea departe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrea sa fie acest topic? O cugetare? O compunere? Semne de intrebare nu vad.

Sa ne aliniem cei care ne regasim in text?

PREZENT.

 

Parerea mea e ca exista prea multi moralisti (fara experiente dure de viata, dar pretind ca inteleg multe) care se grabesc sa puna stampile, sa categoriseasca alte persoane, doar pe baza unor aparente evidente momentane (ori pe un interval mic de timp), fara a cunoaste cauzele si in general detaliile de profunzime.

 

Tot am vazut ca sint la moda citatele si vorbele mari, inchei cu o pilda (poate ajuta pe cineva), pe care am preluat-o de la un alt coleg forumist:

GO LIVE YOUR F*CKING LIFE , OR GET A LIFE IF U DONT HAVE .......BUT LIVEEEEE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrea sa fie acest topic? O cugetare? O compunere? Semne de intrebare nu vad.

Sa ne aliniem cei care ne regasim in text?

PREZENT.

 

Parerea mea e ca exista prea multi moralisti (fara experiente dure de viata, dar pretind ca inteleg multe) care se grabesc sa puna stampile, sa categoriseasca alte persoane, doar pe baza unor aparente evidente momentane (ori pe un interval mic de timp), fara a cunoaste cauzele si in general detaliile de profunzime.

 

Tot am vazut ca sint la moda citatele si vorbele mari, inchei cu o pilda (poate ajuta pe cineva), pe care am preluat-o de la un alt coleg forumist:

GO LIVE YOUR F*CKING LIFE , OR GET A LIFE IF U DONT HAVE .......BUT LIVEEEEE

 

nu e suficient...bine pana la o anumita varsta toti vor asta ,dar la un moment dat ....isi doresc mai mult...mult mai mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Analizand topicurile deschise aici, comparand cu propria experienta si cu experientele cunoscutilor, pot spune ca oamenii sunt foarte disperati. Si nu folosesc termenul ca sa ma aflu in treaba. Multi si multe stau sa contabilizeze dovezile de afectiune, stau sa compare cat dau si ce dau si cat si ce primesc, sunt frustrati de propriile neputine, de indaratnicia partenerilor de a se conforma dorintelor lor irationale, alearga dupa himere, cauta "dragostea" pentru ca toata lumea vorbeste de chestia asta, ca e "hot" si vor si ei.

 

 

Asadar, multi sunt si multi vor mai fi disperati in dragoste, sau mai degraba disperati de lipsa dragostei fata de o persoana, alta decat propria persoana.

1 Dragostea nu o cauta nimeni pentru ca asa e hot...o cauta pentru a fi implinit.Eu consider ca dragostea te face sa fii om cu adevarat daca nu am avea dragoste atunci probabil ca animalele ar fi mai presus de noi

 

2.Nu cred ca sunt disperati de dragoste,ci mai degraba multi dintre noi nu o cunosc si cauta tot felul de modalitati de a o gasii.

 

gresesti...dragostea nu se analizeaza,se simte ....dragostea nu are logica ...e mult spus ,disperare e doar nevoie...o nevoie acuta de a simti ca sunt vii....ca nu sunt doar umbre ....

ba dragostea se analizeaza,ea are un rol foarte important in viata noastra.Normal ca atunci cand dai de ea incerci sa afli cum ai gasit-o si cum sa o mentii cat mai mult in viata ta.

 

seamana a troc....si cum fac ...masor astfel incat sa nu ofer mai mult decat primesc? :jester:

Atat timp cat eu nu ofewr dragoste ..sa nu ma astept ca ceilalti sa faca asta.De ce? pntru ca cei din jur simt ce felde om sunt si le este frica sa se apropie de cineva cae nu are sentimente s nu vrea sa ofere si el ceva. Oricum dragoste ideeala nu exista insa noi o putem face in asa fel inca sa fie. " Dragostea este sentimental cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua tipuri de dragoste , cea rationala si cea pasionala.

 

Cea pasionala e intensa , ametitoare , si de scurta durata.De cele mai mlte ori pasiunea se poate transforma in ura din motive banale .Cand ea se consuma , ambii devin , disperati si cauta sa suga de la celalalt cat mai mult , tot mai multe senzatii tari , cuvinte care sa le gadile orgoliul si egoismul , cat mai multa atentie , lucruri de care ei sunt dependenti.La un momentdat relatia devine sufocanta si nu e de mirare ca astfel de relatii se termina de cele mai multe ori cu scandaluri monstruase si cu dorinte de razbunare.

 

Cea rationala e mai libera ,fiecare e atent la nevoile celuilalt , fiecare isi pastreaza individualitatea , si e bazata pe respect si acceptare.

Editat de Un Om
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×