Sari la conținut
Forum Roportal
amonis

Regrete...

Postări Recomandate

Faci ceva care duce la un rezultat neplacut. Cand incepi sa constientizezi acest lucru iti pare rau si ai dori sa intorci timpul inapoi astfel incat "greseala" sa nu fi avut loc sau, intrucat aceasta nu este posibil, sa refaci, sa repari prin actiuni viitoare.

Regrete...cum apar acestea? Nu regretam de fapt actul in sine, ci efectul pe care el l-a avut asupra noastra sau a altora.

Am auzit replici de genul:

"Sunt o femeie puternica si n-am regretat niciodata hotararile pe care le-am luat de-a lungul vietii. Am stiut mereu sa fac cea mai buna alegere bazandu-ma si pe judecata si pe instinct." :haha: Oare chiar asa sa fie???

Aveti regrete?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ... mi se pare originala ideea ta de a deshide un astfel de topic, amonis ...

Eu, una, intotdeauna m-am incurajat , m-am ghidat dupa ratiune ... Shi totul a fost bine, insa... de multe ori am regretat, indiferent de conjuncturile in care am fost plasata...

De cele mai multe ori, ma gandesc "cum ar fi fost daca..."

Mai de curand, imi regret viatza, imi reproshez tot ce mi se intampla, bun sau rau...

Regret greshelile pe care shtiu k am sa le fac inca de pe acum ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toti la un moment dat dupa luarea unor decizii ne punem intrebarea "cum ar fi fost daca...", dar oare ne mai punem aceasta intrebare daca decizia luata ne avantajeza?

Nu de putine ori ni se intampla sa ne inselam pe noi insine, sa intelegem gresit motivele propriilor noastre actiuni. In ce mod te poate absolvi un regret de o vina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca toti la un moment dat dupa luarea unor decizii ne punem intrebarea "cum ar fi fost daca...", dar oare ne mai punem aceasta intrebare daca decizia luata ne avantajeza?

Nu de putine ori ni se intampla sa ne inselam pe noi insine, sa intelegem gresit motivele propriilor noastre actiuni. In ce mod te poate absolvi un regret de o vina?

 

 

Da, shi atunci cand decizia e spre binele nostru... tot avem sa ne intrebam, "cum ar fi fost daca..." as fi luat decizia gresita, dak as fi intrat in pom, dak n-as fi franat ... chestii de genu`...

Regretul poate fi absolvit de timp... Shtii cum se spune, timpul le rezolva pe toate...

Acum... ne ramane de rezolvat problema constiintei patate... :haha:

Editat de Shiva*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, shi atunci cand decizia e spre binele nostru... tot avem sa ne intrebam, "cum ar fi fost daca..." as fi luat decizia gresita, dak as fi intrat in pom, dak n-as fi franat ... chestii de genu`...

Regretul poate fi absolvit de timp... Shtii cum se spune, timpul le rezolva pe toate...

Acum... ne ramane de rezolvat problema constiintei patate... :lol2:

 

Sti vorba "iert, dar nu pot sa uit"? Cred ca merge si in cazul constiintei, si poate greselile anterioare vor fi succese viitoare. :lol2: Astazi am un surplus de intelepciune? :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci ceva care duce la un rezultat neplacut. Cand incepi sa constientizezi acest lucru iti pare rau si ai dori sa intorci timpul inapoi astfel incat "greseala" sa nu fi avut loc sau, intrucat aceasta nu este posibil, sa refaci, sa repari prin actiuni viitoare.

Regrete...cum apar acestea? Nu regretam de fapt actul in sine, ci efectul pe care el l-a avut asupra noastra sau a altora.

Am auzit replici de genul:

"Sunt o femeie puternica si n-am regretat niciodata hotararile pe care le-am luat de-a lungul vietii. Am stiut mereu sa fac cea mai buna alegere bazandu-ma si pe judecata si pe instinct." :haha: Oare chiar asa sa fie???

Aveti regrete?

cine nu are??dar parerea mea e k mai bine regreti c ai facut dkt ceea c nu ai fct din lipsa d timp sau ...din prostie :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine nu are??dar parerea mea e k mai bine regreti c ai facut dkt ceea c nu ai fct din lipsa d timp sau ...din prostie :haha:

 

Putem avea regrete si pentru o actiune intreprinsa cu buna stiinta a fi sortita esecului. Totusi sfidam uneori ratiunea. De ce?

Editat de amonis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare din noi cred ca are regrete.... Dar cel putin in marea majoritate sunt regrete temporare de moment. Peste o vreme iti dai seama k conjuctura de fapt ti-a fost favorabila.. si regretul trece... si te bucuri k s-a intamplat asa...

Ex. Te desparti de iubitul (iubita) ta (tau)... Probabil ca regreti asta, din tot sufletul.... ai schimba totul daca ai putea... si totusi peste o vreme iti vezi de viata ta si intalnesti pe altcineva pe care il iubesti mai mult... si atunci iti pare bine k a intervenit despartirea de cealalta persoana... altfel poate azi nu erai alaturi de cel iubit.... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se intampla uneori (cam des :haha: ) sa vorbesc mult, prost si fara rost si apoi regret ca a vorbit gura fara mine. De cele mai multe ori regretele sunt tarzii si nu ne scutesc de vina sau repercusiuni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

regret multe mereu..regret ce am spus ce am facut chiar daca nu a fcaut rau nimanui dar nu a facut nici bine...mici regrete care se preschimba intr-un regret mai mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×