Sari la conținut
Forum Roportal
Zumm_Zumm

Antimarketing - tigarile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea!

Mi-a placut ce am gasit aici. Intrasem pentru un subiect despre cum ne lasam de fumat, dar aceasta problema este si una economica, daca ne gandim ca peste 15 % dintre fumatori incep din cauza reclamelor, iar varsta cea mai usor influentabila este adolescenta, asadar, cum ar trebui sa procedam ca sa reducem consumul de tigari la adolescenti.

Stiu ca sunt campanii desfasurate de centre de sanatate, ONG-uri sau chiar prin media, dar fumatul nu se reduce. Unde se greseste? Cum facem ca adolescentii sa nu mai fumeze in toaletele de la scoala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna la toata lumea!

Mi-a placut ce am gasit aici. Intrasem pentru un subiect despre cum ne lasam de fumat, dar aceasta problema este si una economica, daca ne gandim ca peste 15 % dintre fumatori incep din cauza reclamelor, iar varsta cea mai usor influentabila este adolescenta, asadar, cum ar trebui sa procedam ca sa reducem consumul de tigari la adolescenti.

Stiu ca sunt campanii desfasurate de centre de sanatate, ONG-uri sau chiar prin media, dar fumatul nu se reduce. Unde se greseste? Cum facem ca adolescentii sa nu mai fumeze in toaletele de la scoala?

Bun venit pe forum!!! Cred ca un factor important de disconfort psihic ar fi sa fie pusi fumatorii sa declare deschis ca sunt fumatori si sa piarda anumite drepturi, pe care sa le redobindeasca numai dupa trecerea unor probe fizice, de exemplu o proba de inot si una de alergare de rezistenta. Trebuie motivati zdravan, altfel se vor ascunde mereu si vor crede ca pot face asta la infinit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca ar trebui, mai mult mediatizat, urmarile grave ale fumatului, decat un singur text "Tututnul dauneaza grav sanatatii" Ar trebui sa fie in plus ceva gen...in anul cutare, s-au inregistrat atatia morti din cauza tutunului, sau ceva de genul.

In plus, ar trebui scos fumatul din filme, emisiuni...etc.

De exemplu un actor dintr-un film fumeaza, iar un copil isi vede idolul fumand...atunci cand va creste poate vrea sa ajunga ca idolul lui, incat sa-i ia si o parte din vicii. Primul la indemana este prob. fumatul. Zic si eu...

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cred ca ar trebui, mai mult mediatizat, urmarile grave ale fumatului, decat un singur text "Tututnul dauneaza grav sanatatii" Ar trebui sa fie in plus ceva gen...in anul cutare, s-au inregistrat atatia morti din cauza tutunului, sau ceva de genul.

In plus, ar trebui scos fumatul din filme, emisiuni...etc.

De exemplu un actor dintr-un film fumeaza, iar un copil isi vede idolul fumand...atunci cand va creste poate vrea sa ajunga ca idolul lui, incat sa-i ia si o parte din vicii. Primul la indemana este prob. fumatul. Zic si eu...

;)

sau ceva de genul" stiati ca..." de ex. " stiati ca fumatul reduce capacitatea de memorare cu x %?" sau

" stiati ca fumatul duce la impotenta sexuala?"etc. adica atinsi oamenii exact in locul cel mai sensibil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine fumeaza are doua avantaje:

Nu il fura hotii pentru ca toata noaptea tuseste

Nu imbatranese nici o data pentru ca moare de tanar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine fumeaza are doua avantaje:

Nu il fura hotii pentru ca toata noaptea tuseste

Nu imbatranese nici o data pentru ca moare de tanar

fliosc

o tigare ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau ceva de genul" stiati ca..." de ex. " stiati ca fumatul reduce capacitatea de memorare cu x %?"

 

Offtopic:

Ahaaaaaaa! :rock: Pai trebuie sa ma las de fumat, poate dup-aia tin si eu minte unde imi pun bricheta de fiecare data! :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cand o sa intram in UE cre ca o sa ne cam lasam destui de fumat ca am auzit ca vor sa faca pachetul vreo 3 euro :o: :P

 

Oare numai pretul conteaza ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×