Sari la conținut
Forum Roportal
LikeThisPoppy

Probleme de conectare la internet

Postări Recomandate

am si eu o intrebare, va rog. nush cat sunt de ontopic, dar am zis sa nu mai deschid un alt topic pentru o simpla intrebare. vreau sa ma conectez la internet de pe laptop, dar nu stiu cum tre sa fac setarile, si nu ma conecteaza, chiar daca am introdus cablul deinternet. cum fac setarile????

 

nimeni, nimeni??? :blink:

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare, va rog. nush cat sunt de ontopic, dar am zis sa nu mai deschid un alt topic pentru o simpla intrebare. vreau sa ma conectez la internet de pe laptop, dar nu stiu cum tre sa fac setarile, si nu ma conecteaza, chiar daca am introdus cablul deinternet. cum fac setarile????

 

nimeni, nimeni??? :blink:

 

:doh:

 

depinde in ce retea esti! furnizorul tau de internet ti-a dat un ip pe care sa il setezi tot timpul, sau se seteaza automat de pe server? Daca ai doar un singur abonament, care banuiesc ca in cazul tau se afla la alt pc ( nu la laptop) si internetul este furnizat pe adresa de mac a placii de retea, nu poti decat sa clonezi macul de pe pc pe laptop, sau sa folosesti router

Editat de TinYman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde in ce retea esti! furnizorul tau de internet ti-a dat un ip pe care sa il setezi tot timpul, sau se seteaza automat de pe server? Daca ai doar un singur abonament, care banuiesc ca in cazul tau se afla la alt pc ( nu la laptop) si internetul este furnizat pe adresa de mac a placii de retea, nu poti decat sa clonezi macul de pe pc pe laptop, sau sa folosesti router

sunt la rds, si da, am netul la desktop, dar as vrea sa pot avea acces si de la laptop. nu stiu cum e cu ip-ul. doar ma conectez de fiecare data cand deschid pc-ul.

nu stiu ce este ruterul. cum pot sa clonez... ce-ai zis tu acolo? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt la rds, si da, am netul la desktop, dar as vrea sa pot avea acces si de la laptop. nu stiu cum e cu ip-ul. doar ma conectez de fiecare data cand deschid pc-ul.

nu stiu ce este ruterul. cum pot sa clonez... ce-ai zis tu acolo? :blink:

 

imi trimiti pe PM adresa ta de email, eu o sa iti trimit doua programe de schimbat macul ( macul este adresa fizica a placii de retea), daca folosesti windows vista instalezi smac20_setup ( program care o sa ti-l trimit eu), daca folosesti xp - change mac. ( programele sunt free si se gasesc si pe internet , keyword sugestion: mac address changer)

Cum se procedeaza: Start -> Run -> cmd ->ipconfig -all , copiezi physical address: 00-34-14 (ceva de genul), asta faci la pc, iar adresa pe care ai notat-o o pui la laptop cu ajutorul programelor alea.

 

Cum se folosesc programele: de obicei selectezi placa de retea la care vrei sa ii schimbi macul, si introduci macul nou de la pc / programele pot fi inlocuite cu setari directe din registri,dar asta este metoda hard :doh:

 

Iti recomand sa notezi adresa pe care vrei sa o schimbi (laptop), in caz ca nu faci ceva corect ( la reinstalarea windowsului, macul se reseteaza singur, daca nu stii sa il faci cum a fost), scrii si la laptop ipconfig -all in cmd si notezi adresa

 

Nu bag mana in foc ca functioneza in reteaua ta, la mine in retea merge perfect

 

daca ai ceva nelamuriri pe parcurs, postezi aici

Editat de TinYman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi trimiti pe PM adresa ta de email, eu o sa iti trimit doua programe de schimbat macul ( macul este adresa fizica a placii de retea), daca folosesti windows vista instalezi smac20_setup ( program care o sa ti-l trimit eu), daca folosesti xp - change mac. ( programele sunt free si se gasesc si pe internet , keyword sugestion: mac address changer)

Cum se procedeaza: Start -> Run -> cmd ->ipconfig -all , copiezi physical address: 00-34-14 (ceva de genul), asta faci la pc, iar adresa pe care ai notat-o o pui la laptop cu ajutorul programelor alea.

 

Cum se folosesc programele: de obicei selectezi placa de retea la care vrei sa ii schimbi macul, si introduci macul nou de la pc / programele pot fi inlocuite cu setari directe din registri,dar asta este metoda hard :blink:

 

Iti recomand sa notezi adresa pe care vrei sa o schimbi (laptop), in caz ca nu faci ceva corect ( la reinstalarea windowsului, macul se reseteaza singur, daca nu stii sa il faci cum a fost), scrii si la laptop ipconfig -all in cmd si notezi adresa

 

Nu bag mana in foc ca functioneza in reteaua ta, la mine in retea merge perfect

 

daca ai ceva nelamuriri pe parcurs, postezi aici

nu merge mac-ul. introduc noul mac si imi zice sa introduc unul valid... dar e valid!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu merge mac-ul. introduc noul mac si imi zice sa introduc unul valid... dar e valid!

macul il scri sub forma 00167690C4B9 nu 00:16:76:90:C4:B9 cu majuscule / 12 digits 0 la 9 A la F

Editat de TinYman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, l-am introdus fara liniute sau :

mai departe ce fac? imi zice "completed, now disable and enable your adapter"

am dat ok... si mai trebuia sa fac ceva, ca nu merge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, l-am introdus fara liniute sau :

mai departe ce fac? imi zice "completed, now disable and enable your adapter"

am dat ok... si mai trebuia sa fac ceva, ca nu merge?

trebuie dat disable la retea si iar enable, sau un simplu restart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mica_curioasa > erai foarte off-topic acolo, am creat tema noua. Iti sugerez sa faci la fel. "O simpla intrebare" poate genera pagini intregi de raspunsuri, mai ales cand cel care it iraspunde nu o face nici PUR si nici SIMPLU. Paradoxal... tu vroiai sa ti se raspunda imediat dar v-ati intins deja pe 2 zile... intarind ce spuneam despre metoda corespondentului tau.

 

 

 

TinYman,in mod obisnuit cand cineva face o mica greseala in ceea ce recomanda, citez si comentez. La tine nu fac asta pentru ca ar fi inutil si deloc SIMPLU. Efectiv ai abordat complet gresit problema cap-coada.

 

 

 

mica_curioasa , daca inca mai persista problema, revino cu un reply.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mica_curioasa > erai foarte off-topic acolo, am creat tema noua. Iti sugerez sa faci la fel. "O simpla intrebare" poate genera pagini intregi de raspunsuri, mai ales cand cel care it iraspunde nu o face nici PUR si nici SIMPLU. Paradoxal... tu vroiai sa ti se raspunda imediat dar v-ati intins deja pe 2 zile... intarind ce spuneam despre metoda corespondentului tau.

 

 

 

TinYman,in mod obisnuit cand cineva face o mica greseala in ceea ce recomanda, citez si comentez. La tine nu fac asta pentru ca ar fi inutil si deloc SIMPLU. Efectiv ai abordat complet gresit problema cap-coada.

 

 

 

mica_curioasa , daca inca mai persista problema, revino cu un reply.

 

intrebarea era simpla.... raspunsul cu procedura a devenit mai complicat. merci pentru timpul pe care ti l-ai rupt pt a crea o tema noua. mie chiar mi-a fost lene!

 

pai problema persista. nu ma pot conecta de pe laptop. renuntasem la idee... daca ma poti ajuta, chiar te rog s-o faci!

daca tot te-ai apucat te rog sa lamuresti problema, ca mi-am facut destui nervi.

multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×