Sari la conținut
Forum Roportal
emanuelle23

Este indiferent.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ceau, am nevoie de un sfat si m-am gandit sa cv-il cer voua.

sunt intr-o relatie de aproape 2 ani, il iubesc si el zice ca ma iubeste si nu si-ar putea imagina viata fara mine... toate bune.. numai ca de vreo cateva saptamani e mai distant vizavi de discutii, nu se poarta urat, pur si simplu este indiferent, si nu stiu ce sa fac!

Nici nu vreau sa ma apuc sa fac crize de panica sa in speriu dar nici nu pot sa ma prefac ca totul e roz.

Am tot timpul grija sa fie bine, de ex. cand vine obosit de la serviciu, ii pun sa manance, etc.... nu conteaza ca si eu am venit de la serviciu si pic de obosita!

Chiar nu stiu ce sa fac, imi e frica sa nu fac ceva gresit si sa se strice ceea ce avem impreuna, dar nu reusesc sa il inteleg, daca ii zic ca am nevoie sa ma ajute in ceva zice ca da dar daca intre timp vede sau face altceva uita!

Nu credeam ca voi ajunge vreodata in situatia asta, simt ca toate planurile noastre de viitor nu mai conteaza pt el si nu vreau sa se darame tot ce am construit impreuna!

Pe altcineva nu cred ca are, inafara de serviciu suntem tot timpul impreuna! Simt ca nu mai ajung la el oricat m-as stradui!

Va rog mult, spuneti-mi ce parere aveti voi despre comportamentul lui si ce credeti ca as putea face!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai lasa-l sa respire .. si sa isi puna singur in farfurie , ca doar nu e handicapat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog mult, spuneti-mi ce parere aveti voi despre comportamentul lui si ce credeti ca as putea face!

 

El e ok...tu esti putin obosita si sufocanta.Vorba lui Jo...lasa-l sa respire si gaseste-ti ceva de facut care sa te reimprospateze,sa nu mai stai numai cu ochii pe ce face sau nu face el.

Oamenii trec prin perioade mai bune,mai rele...poate au nevoie sa nu faca nimic sau sa stea mai tacuti ...tie nu ti s-a intamplat?Daca te iubeste nu inseamna ca tre' sa faca musai ce si cand vrei tu...

Numa bine...si no offence! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceau, am nevoie de un sfat si m-am gandit sa cv-il cer voua.

sunt intr-o relatie de aproape 2 ani, il iubesc si el zice ca ma iubeste si nu si-ar putea imagina viata fara mine... toate bune.. numai ca de vreo cateva saptamani e mai distant vizavi de discutii, nu se poarta urat, pur si simplu este indiferent, si nu stiu ce sa fac!

Nici nu vreau sa ma apuc sa fac crize de panica sa in speriu dar nici nu pot sa ma prefac ca totul e roz.

Am tot timpul grija sa fie bine, de ex. cand vine obosit de la serviciu, ii pun sa manance, etc.... nu conteaza ca si eu am venit de la serviciu si pic de obosita!

Chiar nu stiu ce sa fac, imi e frica sa nu fac ceva gresit si sa se strice ceea ce avem impreuna, dar nu reusesc sa il inteleg, daca ii zic ca am nevoie sa ma ajute in ceva zice ca da dar daca intre timp vede sau face altceva uita!

Nu credeam ca voi ajunge vreodata in situatia asta, simt ca toate planurile noastre de viitor nu mai conteaza pt el si nu vreau sa se darame tot ce am construit impreuna!

Pe altcineva nu cred ca are, inafara de serviciu suntem tot timpul impreuna! Simt ca nu mai ajung la el oricat m-as stradui!

Va rog mult, spuneti-mi ce parere aveti voi despre comportamentul lui si ce credeti ca as putea face!

Din ce spui tu eu una inteleg ca el deja incepe sa profite de ..tine si de ceea ce tu simti pentru el si ii oferi neconditionat si.....for free, voluntar.

Partea cea mai naspa e ca incepi tu sa te simti vinovata si responsabila pentru ceva ce nu-ti apartine.

Acuma e vorba de masa de seara si stiu eu mai ce lucruri marunte, in aparenta. Daca tu continui in felul asta te asigur ca in fiecare zi voe aparea alte...maruntisuri. Starea ta de vinovatie, disperarea si tot restul se vor amplifica pana la dezastru.

Cand un om pe care tu il stiai intr-un fel......devine alt om sau incepe sa fie altfel, TREBUIE sa-ti pui intrebarea DE CE?

Cel mai usor si la indemana e sa iei vina asupra ta, asa eviti sa vezi.....verdele.

Daca renunti insa la autoinvinovatire, asta fara sa-ti neglijezi responsabilitatile tale in relatie, ai sa incepi sa VEZI niste chestii ciudate. S-ar putea sa cam doara, dar....ai un pic de curaj si recunoaste sau priveste realitatea drept in ochi.

O sa te doara acum, o sa suferi, tu exact de asta fugi, dar iti vei face tie insati un bine urias.

Take a closer look!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci ca o femeie (ca oricare femeie) si sa ii sari la gat: "Ce s-a intamplat cu noi ? ", "Nu ma mai iubesti ?", "Cred ca ar trebui sa ne despartim..." etc. Dar poti si sa te agiti un pic si sa il captivezi, cu sau fara sa ii pui de mancare. Cum il captivezi ? Descurca-te ! E cam la fel ca atunci cand ati devenit un cuplu... Poarta discutii, vezi ce il preocupa si de ce... Totul cu blandete si pas cu pas, fara tampenii de copii mici gen "Ce-i cu tine ?" sau sa bata la ochi ca te fortezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog mult, spuneti-mi ce parere aveti voi despre comportamentul lui si ce credeti ca as putea face!

 

Eu cred ca se incadreaza de minune in tiparul clasic de barbat modern.

Fie ii esti sluga si il (de)servesti pana la adanci batraneti, consolata fiind ca 99.9% din barbati asa sunt ei de fapt, iar ce ai vazut tu la inceput a fost perioada de abureala, ori il lasi cu ochii in soare in cautare de o noo sclava si te reorientezi catre unul care chiar de va asemenea, va prezeneta si alte atuu-ri, adica momentele de sclavie vor fi compensate in ...natura, materie prima, malaiuţ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceau,

Intai vreau sa multumesc celor care au scris, ma ajuta foarte mult!! mersi

Lui Gin-Gin vreau sa ii spun ca nu m-am suparat pt ce mi-a scris si ca si eu ma nevoie uneori sa fiu singura sau sa tac pur si simplu dar asta nu ma face sa il scuz si sa il inteleg, nu se poate ca atunci cand iubesti pe cineva sa ai tot timpul o stare de nepasare!

Pur si simplu nu se implica, incerc sa il inteleg, sa fiu calma, sa vad daca pot sa rezolv probleme asta fara sa se ajunga la certuri sau reprosuri.

Sper sa fie o stare trecatoare!

Nu stiu ce atitudine sa iau si sa nu fim afectati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pur si simplu nu se implica, incerc sa il inteleg, sa fiu calma, sa vad daca pot sa rezolv probleme asta fara sa se ajunga la certuri sau reprosuri.

 

Se rezolva de la sine problema: el va continua ca si pana acum, iar tu te vei martiriza pe altarul unei relatii din start schioapa.

Dar asa sunt unele femei facute, sa se jertfeasca pt barbati.

De n-ar fi si d'astea ca tine, ar fi numai barbati divortati, flamanzi si cu hainele necalcate :)!

Priveste partea plina a paharului : ori te implinesti pe tine, ori pe el. Amandoi in veci nu veti fi.

Tu vrei de la el ceea ce lui nu-i sta in fire sa-ti ofere.Tu in schimb ii oferi la fix ce are el nevoie (sau macar partial).

 

 

Sau ar mai fi o ipoteza: unii barbati se comporta astfel cand au deja o amanta. Nu ar renunta nici la menajera de acasa, ca deh...sa faca singurei toate nu le-ar placea, dar parca le surade si noua prajiturica si n-ar renunta la noul trofeu asa, cu una cu doua. Uneori le trece si pasine pt trofeu pt un timp, apoi o iau de la capat.

Daca nu e alta femeie la mijloc, inseamna ca e vorba doar de obisnuita indolenta masculina, care nu trece nici alopat, nici homeopat, nici cu bisturiu :(...

 

Eu la faza asta m-as duce la o manastire sa ma reculeg.

Vreo cinşpe ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va zic ca am discutat cu el despre felul in care se purta si ca prin asta ma ranea si totodata ne punea pe noi in pericol, am vorbit mult si a fost de acord cu mine, a zis ca ii pare rau, ca ma iubeste si ca o sa se schimbe.

Tot ce pot face eu e a sper ca nu o sa uite peste o saptamana de promisiuni!

Mi-a fost toarte greu sa incep discutia dar ma bucur ca am facut-o!

Va multumesc pentru sfaturi, mi-ati dat curaj! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×