Jump to content
Forum Roportal
NSD

Despre relatii

Rate this topic

Recommended Posts

imaginati-va o lume ideala, utopica, unde nu ar mai exista guverne care sa ne fure, oameni care te lucra 'pe la spate' , hoti, etc

in contextul asta, ati mai fi de acord cu relatiile? ma refer intre 2 persoane, o relatie de iubire

p.s.: ganditi-va de 2ori inainte sa raspundeti :blink:

da, eu cred ca relatiile ar mai exista, doar ca ar fi cu totul altfel decat ceea ce sintem noi capabili sa definim ca relatie sau lipsa uneia acum, bazat pe ceea ce stim

Edited by sarazin79

imi place raspunsul

poti totusi te rog sa imi descrii cum vezi tu ca ar fi o 'chestie' (sa nu zic relatie) ideala ?

ne am iubi intr o veselie ne am bucura de frumusetea naturii ne am tine de mana am citi nu am mai fi asa stresati ne am darui inimile mai repede

Edited by loneliness4ever

ne am iubi intr o veselie ne am bucura de frumusetea naturii ne am tine de mana am citi nu am mai fi asa stresati ne am darui inimile mai repede

dap, probabil ca da :blink:

dar altundeva vroiam sa ajung : din punct de vedere moral, ar fi corect sa mai avem relatii?

dap, probabil ca da :blink:

dar altundeva vroiam sa ajung : din punct de vedere moral, ar fi corect sa mai avem relatii?

multa iubire .. atata timp cat exista iubire unde e imoralitatea? iubirea nu e imorala si relatiile sunt manifestarea ei uneori . si in cazul contextului acela ar fi relatia plina de iubire si fara stres social

multa iubire .. atata timp cat exista iubire unde e imoralitatea? iubirea nu e imorala si relatiile sunt manifestarea ei uneori . si in cazul contextului acela ar fi relatia plina de iubire si fara stres social

pai dupa parerea mea, imoralitatea ar putea fi in modul in care iti manifesti iubirea.

intre 2 persoane care se iubesc, nu poate exista o relatie

daca iubesti pe cineva cu adevarat, nu o sa poti sa il 'bagi' intr-o relatie.

daca iubesti pe cineva cu adevarat, o sa ii respecti libertatea, chiar libertate fara de tine. altfel spus libertate totala

sa mearga unde vrea, sa faca ce vrea, sa poata face chiar si dragoste cu altcineva, dupa care sa se intoarca la tine(daca vrea).

sa poata sa faca tot ceea ce o face fericita.

si nu ar trebui sa te supere nimica din cele de mai sus. ar trebui sa te bucuri pt ea, chiar daca fericirea ei nu e tot timpu alaturi de tine

relatia nu e decat un lant, te impiedica sa te bucuri de fiecare moment din viata.

daca esti intr-o relatie, automat apar anumite reguli, compromisuri, obligatii. deci cum ai putea sa implici pe cineva pe cine iubesti intr-o relatie? cum sa ii furi libertatea si sa mai pretinzi ca o iubesti?

respectul e elementul de baza ce trebuie sa existe. restu (curaju , sinceritatea fata de celalalt, fata de tine insuti) vin ca o urmare a lui

Nu inteleg legatura intre o relatie dintr e2 presoane si existenta sau inexistenta unui guvern.

Daca pana si animalele au partener...oamenii de ce nu ar avea?

intre 2 persoane care se iubesc, nu poate exista o relatie

Dar ce exista intre doua persoane cre se iubesc?

Sex?

Interes?

Sau?

Nu inteleg legatura intre o relatie dintr e2 presoane si existenta sau inexistenta unui guvern.

Daca pana si animalele au partener...oamenii de ce nu ar avea?

Dar ce exista intre doua persoane cre se iubesc?

Sex?

Interes?

Sau?

1)

chestia cu 'inexistenta uni guvern, lipsa hotilor' am adaugat-o doar pt a creea un fundal care ar permite oamenilor sa fie ei insasi, care le-ar permite sa se maifeste intr-un mod cat mai natural

2)

animalele nu au un partener toata viata, asa cum se incerca la oameni.

oricum, animalele nu poseda rationamentul superior care il au oamenii, deci in cazu de fata, nu cred ca ar trebui sa ne comparam cu animalele

3)

intre 2 persoane care iubesc, exista extrem de multe sentimente. eu zic ca interes nu exista.

sexu e doar urmarea atractiei fizice, nu e neaparat foarte important. (nu ma intelege gresit, isi are rolul sau foarte important. dar eu chiar daca as face sex cu pamela anderson, sa zicem, nu ar insemna ca exista si iubire )

eu eram curios cum crede fiecare ca ar trebui sa se manifeste dragostea fata de cineva. de asta am deschis topicul :blink:

Edited by NSD

eu eram curios cum crede fiecare ca ar trebui sa se manifeste dragostea fata de cineva. de asta am deschis topicul :blink:

Aha...pai de ce nu ai pus exact intrebarea asta in titlu?

Era mai simplu...

1 Cor 13 exact asa ar trebui sa se manifeste dragostea fata de cineva.

cred ca este cel mai scurt raspuns posibil si poate, cel mai greu de indeplinit.

• Upvote 1