Sari la conținut
Forum Roportal
Mnemosyne

Dumnezeu pomelnice acatiste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi cer scuze daca a mai fost deschis un topic legat de problema mea . Recunosc ca nu sunt o persoana prea religioasa si va cer ajutorul . Cineva drag mie a luat o pe carari gresite si as vrea sa se intample un miracol sa redevina ce a fost . O persoana integra si sensibila . Pomelnicele ajuta daca ma duc ? Unde e preferabil sa ma duc? La biserica sau la manastire ? Locuiesc in Bucuresti . La ce manastiri? Care e diferenta dintre pomelnic si acatist? Pe durata lor trebuie sa tin post? As face orice , l as ruga pe Dumnezeu continuu ca persoana aia sa redevina cum era. Va rog ajutati-ma . Indrumati-ma . Rugaciunea preotului si a calugarilor are efect?Stiti cazuri?

 

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pomelnicele ajuta daca ma duc ?

Nu.

Unde e preferabil sa ma duc? La biserica sau la manastire ? Locuiesc in Bucuresti . La ce manastiri?

Daca locuiesti in Bucuresti,iti recomand sa mergi la manastirea Pasarea,la parintele Calinic.

 

Care e diferenta dintre pomelnic si acatist?

Toate o apa si-un pamant.

Rugaciunea preotului si a calugarilor are efect?

Pe langa preot,te poti ruga si tu lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa preot,te poti ruga si tu lui Dumnezeu.

 

pai eu ma rog dar ma gandeam ca daca se roaga si altii puterea rugaciunii e mai mare si va lumina persoana aflata in pacat ca sa si revina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai eu ma rog dar ma gandeam ca daca se roaga si altii puterea rugaciunii e mai mare si va lumina persoana aflata in pacat ca sa si revina

Da,da. Pe langa preot am spus. :blink: "Că unde sunt doi sau trei, adunaţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai eu ma rog dar ma gandeam ca daca se roaga si altii puterea rugaciunii e mai mare si va lumina persoana aflata in pacat ca sa si revina

Scumpete, daca persoana respectiva iubeste ceea ce face, adica, din punctul tau de vedere, pacatuieste, nici Domnul Isus in persoana, daca ar veni la acea persoana, n-ar putea face ceva.

Asa cum a spus Skandenberg, incearca tu insati sa te exprimi pe verticala, sa vezi ce iese. S-ar putea sa ai surprize.

Si nu in sensul ca acea persoana se va urca singur/a pe rug, ca sa-si plateasca pacatele, ci tu vei vedea putin altfel situatia, ai putea accepta ca nu sta in puterea ta sa faci mai nimic si te vei putea detasa de asta.

Si o sa treaca ea cumva cumva si durerea pe care o simti.

Ce zici?

 

Iar cu acatistele, pomelnicele si manastirile.......... :blink: :pope: :pope:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scumpete

 

:pope: stii , ea pisicuta iubeste si alinta pe toata lumea :pope:

 

daca persoana respectiva iubeste ceea ce face, adica, din punctul tau de vedere, pacatuieste, nici Domnul Isus in persoana, daca ar veni la acea persoana, n-ar putea face ceva.

 

Rugaciunile din inima ajuta :doh: . De ce il descurajezi ? Spune-i adevarul si spune-i ca cel mai mare pacat este deznadejdea sa crezi ca Dumnezeu nu te ajuta.

 

Asa cum a spus Skandenberg, incearca tu insati sa te exprimi pe verticala, sa vezi ce iese. S-ar putea sa ai surprize.

Si nu in sensul ca acea persoana se va urca singur/a pe rug, ca sa-si plateasca pacatele, ci tu vei vedea putin altfel situatia, ai putea accepta ca nu sta in puterea ta sa faci mai nimic si te vei putea detasa de asta.

 

Sa se detaseze? :pope: Adica sa stea sa se uite cum i se duce prietenul in groapa si sa nu ii intinda mana sa-l scape ? Macar stie ca a incercat si tot e mai bine decat sa nu faca nimic :blink:

Editat de Aend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: stii , ea pisicuta iubeste si alinta pe toata lumea :lol:

Rugaciunile din inima ajuta :lol: . De ce il descurajezi ? Spune-i adevarul si spune-i ca cel mai mare pacat este deznadejdea sa crezi ca Dumnezeu nu te ajuta.

Sa se detaseze? :pope: Adica sa stea sa se uite cum i se duce prietenul in groapa si sa nu ii intinda mana sa-l scape ? Macar stie ca a incercat si tot e mai bine decat sa nu faca nimic :blink:

 

Stii vorba lu' Thomas O'Maley din pisicile aristocrate? "True, true, true!"

Ok, intr-adevar asa este si asa zice si biblia. Asta in ce priveste orizontala. Partea "splendida" e atunci cand vezi ca ai facut absolut tot ce ti-a stat in puteri sa determini persoana respectiva sa isi schimbe directia si, asa cum am spus, persoana iubeste pana la disperare ceea ce face. Deci.....tot ce faci tu se duce cam....in ma-sa.

Partea oribila e ca fata de o atare persoana tot ce face Insusi Dumnezeu se duce cam tot acolo.

Tu stii ca ti-ai facut datoria pana la virgula, dar stai si te uiti cum acea persoana isi face harakiri. Corect sau nu?

In situatia asta cam ce crezi ca se mai poate face? Stai, te uiti, te doare si ...atat. Nu sta in puterea noastra sa dam verdicte, sa tragem concluzii sau, mai rau, sa clasificam pe altii pacatosi in functie de propriile valori.

Eu la asta m-am referit.

Crezi ca e chiar atat de imposibil ca, dupa ca ai facut tot ce a stat in puterile tale, pentru cineva anume, sa te detasezi de persoana respectiva si de faptele sale?

E nevoie de o decizie si de timp. si mai ales rabdare sa treaca....timpul ala greu. si trece. TOTDEAUNA. Asa suntem creati, din fericire.

 

Eu cred ca am nevoie urgenta de un pomelnic urias, la cel mai tare preot din romania. Mi-a disparut motanu ala alb si frumos si adorat. De sambata dupa amiaza nu l-am mai vazut nicaieri. Tre sa pun multi bani in pomelnic, nu? :pope: :pope: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna sa redevina ce-a fost?

Adica sa dea UNDO la chestiile alea despre care ea spune ca sunt rele, pacate etc.

Eu zic ca iuzerita nu stie ca in viata nu-i ca-n......tenis.

Editat de Fluffycat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze daca a mai fost deschis un topic legat de problema mea . Recunosc ca nu sunt o persoana prea religioasa si va cer ajutorul . Cineva drag mie a luat o pe carari gresite si as vrea sa se intample un miracol sa redevina ce a fost . O persoana integra si sensibila . Pomelnicele ajuta daca ma duc ? Unde e preferabil sa ma duc? La biserica sau la manastire ? Locuiesc in Bucuresti . La ce manastiri? Care e diferenta dintre pomelnic si acatist? Pe durata lor trebuie sa tin post? As face orice , l as ruga pe Dumnezeu continuu ca persoana aia sa redevina cum era. Va rog ajutati-ma . Indrumati-ma . Rugaciunea preotului si a calugarilor are efect?Stiti cazuri?

 

:blink:

 

Te informez ca poti sa te rogi pana nu mai poti pt acea persoana. Daca nu esti salvat, nu te asculta.

 

Ioan 9

 

31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×