Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Casatoria...moartea pasiunii!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este adevarat ca dupa ce te casatoresti cu jumatatea ta incet incet sentimente tind sa se ..stinga?..Adica sa apara obisnuita si sa dispara acele secrete si surprize care te tineau in priza la inceputul relatiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, desi unii vor spune ca ei sunt geniali si stiu sa pastreze focul aprins o viata intreaga...

 

Insa pasiunea se stinge si se reaprinde iarasi daca e iubire (aici o citez pe Dulcica

:- ) si putin si din experienta mea desi eu nu am mai vrut sa reaprind flacara si am stins-o de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crystyann a pus o intrebare foarte interesanta. Desi nu sunt casatorit, am o relatie de durata si iti spun sincer ca intervine obisnuinta. Dar asta e in avantajul cuplului. Nu mai poti vedea viata fara celalalt. Asta daca exista iubire sufleteasca si atractie fizica. Altfel pasiunea de care vorbeste Ellla, cand se va stinge te vei trezi intr-o lume cruda si rece din care vei vrea sa scapi. Pasiunea e hormonala, instinctuala, animalica. Odata satisfacuta, dispare, se raceste. Dar asa trebuie sa fie. Cine ramane rece fata de celalalt dupa ce se epuizeaza focul pasiunii, inseamna ca nu iubeste, ci doar si-a satisfacut niste necesitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea trebuie incercata, daca este reala: Apele cele mari nu pot sa stinga dragostea, si riurile n'ar putea s'o inece; de ar da omul toate averile pentru dragoste, tot n'ar avea decit dispret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa fiu mare.... :P atat de mare incat sa ma casatoresc sigur nu se va reduce totul la du-te si cumpara ceapa, de ce nu ai dus gunoiul, ce mai mancam si noapte buna vise placute m-am intors cu spatele. cred ca asta e cel mai rau lucru la multi dintre cei pe care ii vad ca deja mi-au luat-o inainte cu casatoreala: monotonia :-. nu, nu sigur nu voi fi asa! am zis am zis!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crystyann a pus o intrebare foarte interesanta. Desi nu sunt casatorit, am o relatie de durata si iti spun sincer ca intervine obisnuinta. Dar asta e in avantajul cuplului. Nu mai poti vedea viata fara celalalt. Asta daca exista iubire sufleteasca si atractie fizica. Altfel pasiunea de care vorbeste Ellla, cand se va stinge te vei trezi intr-o lume cruda si rece din care vei vrea sa scapi. Pasiunea e hormonala, instinctuala, animalica. Odata satisfacuta, dispare, se raceste. Dar asa trebuie sa fie. Cine ramane rece fata de celalalt dupa ce se epuizeaza focul pasiunii, inseamna ca nu iubeste, ci doar si-a satisfacut niste necesitati.

"Au" din nou ... adevarul suna ca un ceas desteptator. Esti atat de lucid incat ma gandesc cum iubesti tu :( Trebuie sa fie cu adevarat o persoana care stie sa te tina in frau si merita cu adevarat pentru ca de obicei cand "le gandesti" se incurca itzele :P

Oricum am o intrebare: de sapte ani de zile de ce nu te-ai insurat :- ?

Si altele mai multe dar nu vreau sa devin agasanta (deocamdata) :)

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulcica: Eu gandesc rational si iubesc pasional! Si nu e nici o incompatibilitate. Ratiunea e paznicul sufletului si garantul fericirii. De altfel ratiunea iubirii ma tine in frau. Am cunoscut destui care s-au ars lasandu-se prada instinctului. Ploua in jurul meu cu parasiti, divortati, copii ramasi pe drumuri... Intr-adevar, iubirea e oarba. Dar eu am invatat sa iubesc cu ochii deschisi.

 

Libertatea distruge morala, iar fara morala dispar valorile umane, se transforma in vicii. Libertatea transforma iubirea in viciu. De aceea nu stim sa iubim, de aceea suferim.

 

Nu m-am insurat pentru ca nu a sosit momentul. Cand va fi si ea independenta financiar si realizata profesional voi putea lua o astfel de decizie.

 

Alte intrebari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

FALS! m`as casatori kiar acum cu orice risc,as face totul dintr`o prea mare dragoste,as iubi pana la epuizare,as muri in bratele lui.....si in mod sigur nu ar parea monotonie si dragostea ar fi mai puternica!!!mmmmm........

p.s.VREAU SA VII PE ALT DRUM

INAPOI KIAR ACUM..........eu sunt prizonier inlantuit.....in viata ta...si nu pot nicicand EVADA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uneori mi-am dorit sa am o viatza cu acea persoana de langa mine... dar fiind eclipsat de unele lucru... acum insa stiu ca cel mai bine e sa astept ... sa mai treaca timpul...

va veni si vremea mea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FALS! m`as casatori kiar acum cu orice risc,as face totul dintr`o prea mare dragoste,as iubi pana la epuizare,as muri in bratele lui.....si in mod sigur nu ar parea monotonie si dragostea ar fi mai puternica!!!mmmmm........

 

 

Asa gandeam si eu pe la 18 ani, iar acum ma bucur ca am decis atunci (mai mult el decat eu) sa asteptam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×