Sari la conținut
Forum Roportal
FreakyKitty

Parul lasat pe spate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! As vrea niste sfaturi pentru parul meu.Eu il tin mereu prins in coada dar am multe prietene care isi lasa parul pe spate si vreau si eu dar parul mi se incalteste repede si se despica repede.As vrea o cale prin care sa am un par voluminos si perfect :spiteful: :lol2:

Editat de MissPisi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca trebuie sa folosesti o masca buna,iar seara cand te pui in pat sa l impletesti!

 

Acum va intreb eu...am doar 24 de ani iar parul deja este alb!M am vopsit insa dupa doua saptamani este la loc.Am folosai chiar si hena la vopsire insa in zadar!Va rog dati mi un sfat ce ar trebui sa fac!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum va intreb eu...am doar 24 de ani iar parul deja este alb!M am vopsit insa dupa doua saptamani este la loc.Am folosai chiar si hena la vopsire insa in zadar!Va rog dati mi un sfat ce ar trebui sa fac!

Parul se incarunteste timpuriu din cauza deficitului de vitamina B, fier, cupru, din cauza stresului, anxietatii, depresiei. Odata indepartate cauzele, tratamentul este mult mai usor. A, de vina mai este si mostenirea genetica.

Poti incerca un sampon anti-imbatranire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! As vrea niste sfaturi pentru parul meu.Eu il tin mereu prins in coada dar am multe prietene care isi lasa parul pe spate si vreau si eu dar parul mi se incalteste repede si se despica repede.As vrea o cale prin care sa am un par voluminos si perfect :blink: :pope:

 

Eu port parul lung de vreo 20 de ani. si am cam invatat ce-i place si ce nu-i place.

In primul rand ii place sa fie lasat liber. Si sa fie bine ingrijit.

Uite cum fac eu:

1. Il spal la cel mult 3-4 zile.

2. NICIODATA nu aplic vreun tratament pe parul ud si nici nu il pieptan ud. NEVER.

3. Noaptea il tin legat in varful capului, sau liber, dar ridicat pe perna, deasupra capului. Niciodata nu dorm pe par, pentru ca asta ii grabeste ingrasarea.

3. Am folosit cam absolut tot ce este prin magazine, indiferent de calitate si pret. Evident, produsele bune sunt...mult mai bune. Dintre toate am ramas la pantene transparent. Iar pentru modelare si volum la garnier.

4. Nu folosesc absolut nici o masca, in schimb, la o zi dupa ce il spal, il ung cu ulei de masline. Tot firul, in special varfurile.

Nu pun mult ulei, il pun ca pe un gel, sa zicem. Urmatoarea zi din nou, il ung, cu ceva mai mult ulei. Iar cu o zi inainte de spalare din nou. Daca ma straduiesc putin, l-as putea stoarce pentru o salata. :pope: Si tot asa. Deci parul meu nu ramane vreodata fara ulei de masline, din acela limpede de tot.

Daca ai varfurile despicate eu iti recomand sa amesteci ulei de masline cu cateva galbenusuri de ou, foarte proaspete si cu ulei de ricin. Unge firul de par cu amestecul asta si lasa-l asa cat poti de mult, cand stai prin casa sau noaptea.

 

Eu il scurtez regulat, la doua sau trei luni. Anul trecut am facut prostia si l-am tuns in scari, ceea ce nu recomand nimanui.

Am facut suvite si permanenturi peste permanenturi. Toata baza o am in uleiul asta miraculos.

Aaaaaaaaaaa si inca o chestie: foloseste un pieptene cu dintii rari si arunca la gunoi uscatorul de par si orice alt obiect de modelare prin incalzire.

 

Uite parul meu:

 

 

 

Aici e aproape imbibat cu ulei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! As vrea niste sfaturi pentru parul meu.Eu il tin mereu prins in coada dar am multe prietene care isi lasa parul pe spate si vreau si eu dar parul mi se incalteste repede si se despica repede.As vrea o cale prin care sa am un par voluminos si perfect :blink: :pope:

 

Pt par incalcit: foloseste intotdeauna masti, balsamuri si sampoane 2 in 1.

Din afara ar fi de preferat..Diferenta este imensa.

Sau din saloanele de coafura. Iarasi, alea profi sunt mult mai concentrate si infinit mai bine decat ce gasesti in cora sau pe taraba.

 

Despicarea la varfuri...asta tine si de cat de gros e firuk tau de par dar si de modalitatea de maltratare a parului in timpul pariajului si/sau de agresare parului cu vopsele si produse de styling.

 

Par voluminos cma greu obtii pt mai multe ore, fara fixativ si tapare.

Perfect doar in poze poti arata.

In rest, poti arata bine, natural, dar perfect...hmmm..

 

 

Eu il scurtez regulat, la doua sau trei luni. Anul trecut am facut prostia si l-am tuns in scari, ceea ce nu recomand nimanui.

 

Nu stiu de ce nu recomanzi TU tunsoarea in scari, dar sunt persoane care NUMAI in scari isi aranjeaza parul.

Tunsoarea in scari poate fi foarte frumoasa atat pt un par scurt, cat si lung, atat pt un par rar, cat si pt un par des (mai ales).

Ce conteaza enorm este mana care te tunde si coafura aleasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! As vrea niste sfaturi pentru parul meu.Eu il tin mereu prins in coada dar am multe prietene care isi lasa parul pe spate si vreau si eu dar parul mi se incalteste repede si se despica repede.As vrea o cale prin care sa am un par voluminos si perfect :blink: :pope:

 

Foloseste balsam din abundenta la fiecare spalare,pe care il aplici doar pe par.Incearca sa nu folosesti uscator,pentru ca parul se aspreste,iar pentru pieptanat,foloseste doar perie cu dintii rari.

 

Acum va intreb eu...am doar 24 de ani iar parul deja este alb!M am vopsit insa dupa doua saptamani este la loc.Am folosai chiar si hena la vopsire insa in zadar!Va rog dati mi un sfat ce ar trebui sa fac!

 

Vopseste parul blond sau suvite in mai multe tonuri de blond.Diferenta de culoare nu va mai sari asa tare in ochi. :pope:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite parul meu:

 

 

 

Aici e aproape imbibat cu ulei.

 

no, Fluffy, dar nu se vede deloc că e uns,

cel puţin

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flufi fată, ia raspunde-mi si mie la urmatoarele intrebari (te rog :roll:) :

 

1.daca iti dai cu ulei in par, parul este uleios, sau el absoarbe tot uleiul?

Mi-e greata sa imi vad mainile unsuroase cand trec mana prin el, deci, nu as da cu ulei de masline pe par decat intre 2 spalari, deci nu as iesi afara din casa cu uleiul in par.

 

2.a ce miroase parul?

Nu suport mirosuri de nici un fel.

Cu atat mai putin mirosul de ulei (nu conteaza ca e de masline, ricin, migdale sau porumb).

 

3.Cum reusesti sa stai atata timp cu parul ud (cateva ore bune)?

Eu nu-mi ususc parul decat cu feohn-ul de cand eram mica (de la 2-3 ani).

O singura data am incercat sa il tin in prosop si apoi sa il las sa se usuce singur. M-am spalat la ora 9 dimineata si la ora 9 seara (fara a iesi din casa) parul meu era doar jumatate uscat (adica spre varfuri) si toata partea de sus spre radacina era ud (am parul foarte des).

Desi se spune ca feohn-ul nu este sanatos pt par, eu de atatia ani il folosesc (nevoie ce-i drept).

 

4.Spuma aia cu care te dai imediat dupa uscarea cu prosopul, pe parul umed lasa particule fine la 2-3 zile de la aplicare?

Stiu ca pe parul uscat daca aplici spuma, oricat de buna ar fi, tot se vad particulele la un moment dat, adesea cel mai tarziu dupa 12 ore de la aplicarea initiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×